Tipy a rady Rady, ako si poradiť s bezlepkovými múkami pri pečení

Variť a piecť bez lepku už nie je veľký problém. Varianty, čím nahradiť klasickú múku, sú bežne dostupné a nie sú to len bezgluténové múky. Problém nastane pri ich spracovaní. Nečakajte, že sa budú správať ako štandardná múka! Niektoré sa lepia, iné nedržia tvar, ďalšie spravia z koláča po upečení “špongiu”.

Kombinujte
Pohánková, gaštanová či kukuričná múka majú typickú výraznú chuť, čo môže niekomu prekážať. Niektoré druhy múk sú zas ťažšie a pri spracovaní veľmi hutné. Chuť aj štruktúru vyvážite kombinovaním ťažších múk s ľahšími a výraznejších s neutrálnejšími. Alebo si jednoducho kúpte zmes, kde je pomer vyvážený tak, aby bol výsledok čo najdokonalejší.

Viac vody aj kypridla
Bezgluténová múka saje viac vody než múka bežná. Preto je cesto ťažšie a potrebuje aj viac kypriaceho prášku, aby bolo pekne nadýchané.
Náš tip: Nevymieňajte múku v receptoch automaticky za bezgluténovú. Radšej pracujte s originálnymi bezlepkovými receptami, kde sú množstvá už overené.

Rozpadnutý koláč
Niekedy sa prihodí, že sa cesto z bezlepkovej múky po upečení rozdrobí. Nabudúce skúste pridať trocha orieškov, oleja, medu, jogurtu alebo o vajíčko viac.

Nevydržia dlho
Bezlepkové pečivo sa kazí rýchlejšie a rýchlejšie aj stvrdne. Pečte preto radšej menej, alebo časť napečeného dajte zamraziť.

Dva tipy navyše:
Kukuričnú múku nekupujte do zásoby, rýchlo zhorkne. Spoznáte to podľa tmavšej chute a ostrejšej vône.
Pohánkovú múku nepoužívajte na vysypávanie plechu. Pri pečení horkne a pripaľuje sa.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok