Dieťa Školák Pripravte deti na návrat do školy včas a bez stresu

Deti si cez prázdniny zvykli na "lenivý režim". Majú hlavu plnú letných dobrodružstiev a väčšinou žiadne povinnosti. Škola však pomaly, ale isto klope na dvere, a tak je potrebné deti prepnúť späť do školského módu. Máme pre vás pár tipov, ako na to, aby zmena režimu pre nich nebola tak drastická, ale naopak pozvoľná a hladká.

Ako naučiť dieťa vstávať?

Možno si vaše deti cez leto užívajú neskoršiu večierku a vstávanie bez budíka. Než zase nastúpia do školy, pomaly ich zase pripravujte na budíkový režim. Minimálne týždeň pred začiatkom školy zaveďte skoršie ukladanie na spánok i vstávanie. Každý deň večierku aj budíka posúvajte vždy o niečo skôr.
Ak vaše dieťa chodí cez prázdniny spať  o 21. hodine a so začiatkom školy potrebujete posunúť večierku už na 20. hodinu, začnite dieťa budiť už o 7. ráno, namiesto aby ste ho nechali spať do 8. Potom skúste posunúť čas spánku na 20:30 a druhý deň ráno dieťa zobuďte už v 6:30. Takto sa postupne dopracujete k tomu, že dieťa pôjde spať o 20:00. Ak k tomu pridáte niečo, na čo sa bude ráno dieťa tešiť, všetko pôjde ľahšie. Môže to byť výlet, hra alebo akákoľvek iná aktivita, ktorá bude dieťa baviť.

„Prázdniny sú na to, aby deti odpočívali. Na školu majú zabudnúť, nič nerobiť.“

Vyberte školský batoh

Hoci ste pred prázdninami mali plný dom pier, pasteliek, ceruziek, tesne pred začiatkom školy ako na potvoru nič z toho nemôžete nájsť. Vezmite deti na nákup školských potrieb! Tým im aj nenápadne pripomeniete, že škola sa blíži. Nechajte deti spísať zoznam školských potrieb, ktoré budú podľa nich potrebovať. Vyberať školský batoh bude zábava!
Ak sa cez leto písací stôl stratil pod kopou hračiek, je najvyšší čas ho zase oprášiť a pripraviť na dávku domácich úloh, ktorá na školákov v ďalšom školskom roku čaká. Nad stôl zaveste nástenku, na ktorú pripichnete všetky dôležité úlohy, na stôl pripravte dostatok zakladačov, do ktorých si prehľadne dieťa uloží všetko učenie, vyprázdnite šuplíky od zbytočností a stojanček na ceruzky doplňte o funkčné perá a zastrúhané ceruzky. Nechajte dieťa rozhodnúť, ako si bude veci na a vo svojom písacom stole organizovať.

Učiť sa cez prázdniny?

Možno si hovoríte, že by vaše deti nemali cez leto zlenivieť a mali by sa pripravovať na novú školskú látku. Podľa psychológa Jana Laška to ale nie je nutné: "Prázdniny sú na to, aby deti odpočívali. Na školu majú zabudnúť, nič nerobiť. " Psychologička Markéta Veselková dodáva, že učenie cez prázdniny má zmysel iba u detí, ktoré v nejakom predmete minulý školský rok nejako zásadne zaostávali. "Učenie by nemalo zabrať každý deň viac ako štvrť hodiny."
Skôr s deťmi hrajte hry, ktorými si najlepšie precvičia mozog. Ako hovorí psychologička Zdeňka Sládečková: "Pomáhajú rozvíjať fantáziu, kreatívne, analytické, strategické a logické myslenie, predvídavosť, krátkodobú aj dlhodobú pamäť, umenie sa sústrediť."

Vedeli ste, že...
... hudba naozaj pomáha deťom pri učení?

Dobrý nápadom je aj zavedenie prázdninového denníčka. Kúpte dieťaťu pekný zošit a farebné perá a fixky a nechajte ho, nech zaznamenáva všetky letné zážitky na papier. Kreativite sa medze nekladú a dieťa nemusí zostať len pri písaní slov, denník môže spestriť nalepením kvetov, listov a iných malých suvenírov z prázdnin. Rozprávanie môže ozdobiť maľovkami alebo samolepkami. Do písania denníka však deti rozhodne nenúťte, ak nechcú. Vysvetlite im, že to bude veľmi pekná pamiatka na leto a pripomienka milých zážitkov, ktoré by dieťa za pár mesiacov zabudlo.

Aby učenie nebolo mučenie, osvojte si 3 zásady písania domácich úloh 

Zdroje: zena-in.cz, tn.nova.cz, lifehacker.com


Vytlačiť stránku
Zdielať článok