Zdravý životní styl Zdravý štýl Pripravte bicykel na sezónu podľa rád odborníka

Teplota vzduchu stúpa, slnko sa na nás usmieva čoraz viac a naše telo sa prebúdza po zimnom spánku. Ideálny čas vytiahnuť z pivnice bicykel, ktorý tam taktiež driemal nedotknutý niekoľko mesiacov. No ak si myslíte, že naň rovno vysadnete a hrdinsky odšliapete prvých sto kilometrov, zadržte! Váš dvojkolesový tátoš totiž pred spustením novej sezóny potrebuje aspoň základný servis.

„Ak váš bicykel stál celú zimu v garáži alebo v pivnici, mali by ste sa sústrediť na tlak v pneumatikách a určite by ste nemali vyrážať na cesty so suchou reťazou. Potrebuje teda dofúkať pneumatiky, skontrolovať reťaz a pre vážnejšie úkony ho radšej prineste do servisu,“ radí mechanik Argent Ajredini z bratislavskej predajne Green Bike.

Dofúkať pneumatiky a premazať reťaz zvládnete pravdepodobne aj svojpomocne.  Pokiaľ ste bicykel nemali pred uložením na zimný spánok už pokazený, stačia skutočne len tieto základné úpravy.

No ak ste ho odkladali so zničeným kolesom či nefunkčnou prehadzovačkou, príďte do kvalitného servisu, určite vám ho tam dajú do poriadku. „Servis navštívte čo najskôr, ideálne hneď na jar, keď mechanici nemajú taký nabitý program a majú čas vám všetko dôkladne skontrolovať. V lete chce už človek bicyklovať naplno a doba servisovania sa výrazne predlžuje, nechcete predsa zostať bez bicykla niekoľko dní. Myslite na to v predstihu,“ radí zasvätene Argent, podľa ktorého ľudia zvyknú často podceňovať rôzne zjavné signály toho, že ich bicykel nie je v poriadku. „Hovorím o amatérskych cyklistoch, ktorí nevidia rozdiel medzi tým, ako sa im šlo na bicykli, keď bol v poriadku a ako tuho im to ide teraz, keď je zničený, napríklad s povoleným kolesom. Alebo o takých, ktorí sa vyberú na výlet s pneumatikou, ktorá má iba polovicu tlaku a potom sa trápia, ťahajú, ničia seba aj bicykel.“

Povinná výbava každého cyklistu

Ešte predtým, ako sa vrhnete na prvý cyklovýlet, skontrolujte, či máte pri sebe niekoľko nevyhnutných predmetov, ktoré vytiahnete len v prípade nepríjemností. „Nemala by vám chýbať kapsička so základným náradím a multikľúčik, ktorý vám pomôže pri drobných opravách. Keby ste chytili defekt, potrebujete mať pri sebe sadu na opravu defektu, novú dušu ako aj páčky, ktoré vám pomôžu pri jej výmene. Vášnivejší cyklisti zvyknú so sebou nosiť aj náhradné lanko, keby sa v teréne roztrhlo to pôvodné a ďalšie vychytávky podľa tipu bicykla, ktorý používajú,“ dodáva šikovný mechanik. 

Minimálna príprava bicykla po zime:

  • dofúkať pneumatiky
  • namazať reťaz
  • skontrolovať prevody

Kapsička s náradím má obsahovať:

  • multikľúčik
  • sadu na opravu defektu
  • páčky na výmenu duše
  • novú dušu
  • náhradné lanko

Ukážte čaro bicyklovania aj najmenším. Poradíme vám, ako vybrať prvý detský bicykel.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok