Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Či už ide o spôsob dopravy, alebo jednoducho o zábavu, šťastné detstvo a detské bicykle k sebe jednoducho patria. Bicykel poskytuje dieťaťu nielen slobodu a sebavedomie, ale tiež podporu motoriky, rozvoj svalstva a dýchacej sústavy. Pri výbere nového detského bicykla bude záležať nielen na veku a vkuse vašich ratolestí, ale aj na ich výške a na tom, ako budú bicykel využívať. Aby sme vám to uľahčili, pripravili sme pre vás prehľadný návod, ako vybrať správnu veľkosť bicykla pre dieťa, a ako bonus nájdete aj niekoľko odpovedí na otázky o pomocných kolieskach, spôsobe učenia jazdy na bicykli či o bezpečnom bicyklovaní.
Detské bicykle sa na rozdiel od tých pre dospelých vyberajú podľa priemeru kolies, nie podľa výšky rámu.
Ide však iba o približné hodnoty. Pokiaľ si nebudete istí, pretože vaše dieťa kompletne nezapadne do žiadnej kategórie, nezúfajte. Orientujte sa skôr podľa výšky dieťaťa a nie podľa veku. Ak by totiž dieťa malo väčší bicykel, nejazdilo by sa mu ani pohodlne, ani bezpečne.
Detský bicykel vyberajte aj podľa ďalších užitočných rád
Tento ukazovateľ vám pri výbere napovie oveľa viac než výška či vek dieťaťa. Zmeriate to veľmi ľahko: postavte dieťa k stene a medzi nohy mu pozdĺžne umiestnite knižku tak, akoby sedelo na bicykli. Potom dieťa odstúpi a vy zmeriate výšku od zeme až po vrchný okraj knižky. Bicykel pre dieťa potom môžete orientačne vybrať podľa nasledujúcej tabuľky:
Aj keď sa tu môže zdať, že tabuľka hovorí za všetko, nie je to celkom tak. Slúži len na orientáciu vo veľkosti kolies podľa výšky. Dôležitou veličinou pri rozhodovaní je však tiež váha dieťaťa a rôzne ďalšie atribúty. Preto odporúčame, aby ste bicykel kupovali vždy spolu s dieťaťom.
Všeobecne platí, že ak si dieťa prehodí nohu cez koleso a stojí obkročmo, malo by mať rám bicykla približne 5 cm od rozkroku.
Čo všetko by malo vaše dieťa mať, než vyrazí na bicykel?
V tejto otázke sa nemôžeme prikloniť ani k jednému variantu. Pri ťahaní bicykla má dieťa pocit, že ho budete ťahať po celý čas a len veľmi ťažko si zvykne na nezávislosť, ktorá nastane po tom, ako ho pustíte. Pri tlačení má dieťa tendenciu pozerať sa za seba na rodičov, čo takmer vždy vedie k pádom. Skúste dieťaťu poskytnúť slobodu a pocit, že jazdí celkom samo a bez pomoci. V priebehu prvých pokusov ho iba jemne postrčte a buďte nablízku, ak zahliadnete, že už čoskoro príde pád. Nesnažte sa však pokrikovať zozadu, aby dieťa nestratilo pozornosť, a skôr než učiteľom sa staňte tým, kto dohliadne na bezpečie dieťaťa.
Detské bicykle sa využívajú naozaj často a intenzívne a potom sa odovzdávajú mladším súrodencom. Pre zachovanie bezpečia dieťaťa a dobrého pocitu z jazdy detský bicykel pravidelne kontrolujte. Sú brzdy správne nastavené, pneumatiky nafúkané, svietia svetlá a je poriadne natiahnutá reťaz? Bežné úpravy sa snažte robiť spoločne s dieťaťom, aby sa aj ono naučilo starať o svoj bicykel. Väčšie opravy zverte odborníkom.
Zdroj: www.blitzresults.com, www.sportadvice.com, www.bikeexchange.co.nz, www.cyklospeciality.cz