Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Každé bábätko plače. To je fakt. Plačom nám oznamuje svoje pocity hladu, únavy, bolesti alebo iné problémy, ktoré ho trápia. Mnoho mamičiek sa však často pýta: „Ako mám vedieť, prečo plače práve teraz, keď sa všetko zdá byť maximálne v poriadku?“ V takých chvíľach sa zhlboka nadýchnite a zisťujte príčiny postupne. Väčšinou je to jedna z týchto možností:
Spokojné bábätko je sen každého milujúceho rodiča.
Deti dávajú svojim rodičom často vedieť o bolestiach bruška po jedle. To môže mať hneď niekoľko dôvodov. Tým najmenším problémom je potreba odgrgnúť si. Pri jedle totiž deti prehĺtajú okrem mlieka aj vzduch, ktorý potrebujú vylúčiť. Nie každé dieťa však pociťuje potrebu grgania, a tak sa nestresujte, ak to práve vaše bábätko po každom jedle nerobí. Horšie je to však s kolikami, ktorými trpí mnoho bábätiek. Jasnou indíciou, ktorá môže poukazovať na koliku, je bolestivý, neutíchajúci plač detí po jedle:
Trápia vaše bábätko koliky? Prečítajte si, ako ich môžete zmierniť.
Aj keď však bábätko netrpí kolikami, môže mať občas problémy s plynmi po jedle. Keď sa to stane, skúste mu hladiť bruško v smere hodinových ručičiek alebo mu zacvičte s nôžkami ako na bicykli.
Najmä v prvých mesiacoch života dieťa potrebuje prítomnosť svojich rodičov, ich blízkosť, vôňu, hlas, dotyk, tep srdca, maznanie a bozky. Ak sa ich blízkosť dieťaťu nedostáva, vyžaduje si ju plačom. Nebojte sa, že dieťatko hladením a nosením príliš rozmaznáte. Blízkosť rodiča je súčasť prirodzeného vývinu dieťaťa. Nosič je dobrým pomocníkom pre oboch.
Stáva sa to celkom často. Môže ísť o príliš zatiahnutú plienku, zle oblečenú ponožku alebo jednoducho len o nesprávnu látku oblečenia, ktorá jemnej pokožke nie je príjemná. Dieťaťu sa tiež nemusí páčiť poloha, do ktorej ste ho uložili.
Tip zo života: Predstavte si, že ste v koži svojho dieťaťa. Čo by vás mohlo trápiť? Možno ide o príliš hlučnú televíziu, o príliš ostré svetlo alebo o chlad z podlahy, na ktorej sa hráte. Nechutí náhodou cumlík zle a nie je potrebné ho ešte raz umyť? Prekážať by vám mohol aj lístoček na oblečení alebo poloha, v ktorej už dlho ležíte.
Niektorým problémom môžu rodičia predchádzať ešte predtým, než bábätko vojde do svojho „slzavého údolia“. Hlad môžete vypozorovať tak, že si vaše bábo začne vkladať do úst ruku a iné predmety, olizuje si pery, je mierne rozrušené alebo pri privinutí zjavne hľadá prsník či otáča hlavičku k ruke, keď ho pohladíte.
Mnoho detí dáva svojim rodičom vedieť o plnej plienke vrtením sa a nespokojnosťou. Zistiť túto príčinu je najjednoduchšie – ak si nie ste istí dôvodom plaču, začínajte kontrolou plienky.
Únava zas o sebe dáva vedieť žmolením si očí, privieraním očí či zívaním.
Užitočné čítanie: Čo je vlastne reflux a čo robiť, aby ho bábätko nemalo?
Aj keď tomu rodičia nerozumejú, deti majú často svoje dobré dôvody, prečo neprestávajú plakať. Práve preto sme si pre vás pripravili tipy, ako sa zachovať, keď bábätko ustavične plače, a hlavne ako pri neustálom plači „nestratiť hlavu“.
Zdroj: www.babycenter.com, www.psychologytoday.com