Zdravý životní styl Zdravie Pre úľavu od bolesti: 8 návodov na masáže proti kolike

Všetky deti občas plačú, ale u niektorých spozorujete skutočne dlhý, neutíšiteľný plač. U detí, ktoré takto plačú, sa hovorí, že majú "koliku", čo skutočne nevysvetľuje, o čo sa vlastne ide. Bábätká totiž môžu takto plakať z niekoľkých dôvodov a lekári v skutočnosti nevedia, čo kolika vlastne je. Známe je, že sa javí ako druh bolestí brucha a že deti skutočne trpia.

Dr. Ronald Barr, vedec zaoberajúci sa plačom, naznačil, že kolika je u detí normálne vývojové štádium. Objavuje sa aj u iných dojčiacich cicavcov, ako sú mačiatka, a dokonca aj deti, ktorých plač nedosahuje "kolikové" úrovne, budú v určitej životnej fáze plakať viac ako v iných obdobiach.

O kolike vieme, že:
Prichádza v dvoch mesiacoch dieťaťa a potom rapídne klesá. Plač nastupuje znenazdajky, nič zjavné ho nespustí.

Tíšenie nepomáha. Na rozdiel od iného plaču ho utišovanie nemusí zažehnať. Bábätko plače bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, no aj tak ho utešujte.

Dieťatko má bolesť v tvári.
Môže trvať až tri hodiny denne.
Kolikový plač najčastejšie nastupuje neskoro popoludní alebo skoro večer.

Pravidlo troch
Deti plačú kvôli kolike viac ako tri hodiny denne.
Kolikový plač sa objaví najmenej trikrát týždenne.
Kolika začne odznievať v čase, keď deťom sú tri mesiace.

Koliku neovplyvníte
Kolika sa objavuje po celom svete a často ju spomínajú aj historické pramene, nie je teda problémom modernej doby. Ako rodič by ste skutočne nemali prepadať pocitu, že je to vaša chyba, pretože aj deti, ktoré majú veľmi citlivých, uvoľnených a pohodových rodičov, trpia kolikou.

Mám vziať dieťa s kolikou k lekárovi?
O svojom podozrení na koliku by ste lekárovi mali povedať, aby sa vylúčili všetky lekárske dôvody nadmerného plaču, napríklad reflux. Tiež je dôležité vylúčiť problémy s kŕmením. Keďže dieťa v ordinácii kolikový plač asi nepredvedie, nahrajte si ho na video v záchvate kolikového plaču a poznačte si, ako dlho takýto plač trvá a ako často sa vyskytuje.

Kolikové masáže
Kolika je vyčerpávajúca a stresujúca pre rodičov i pre dieťa a rodičia urobia čokoľvek, aby svoje dieťa so záchvatom koliky utíšili. Jednou z naozaj dobrých vecí, ktoré môžete pre dieťa s kolikou urobiť, je použiť niektoré masážne techniky určené k upokojeniu a uvoľneniu tvrdého bruška.

Teplé ruky na brušku
Kým dieťa leží na chrbte, jemne a pevne priložte teplú ruku na bruško – dieťa to upokojuje.

Teplý flanel
Vezmite príjemne teplý (nie horúci) kus namočenej flanelovej látky. Stočte ho do tenkého valčeka a jemne tlačte na bruško dieťaťa. Mokré teplo má upokojujúci a uvoľňujúci účinok.

Masáže v smere čriev
Masírujte bruško dieťaťa v smere pohybu čriev. Keď sa pozeráte dole na dieťa, ktoré leží na chrbátiku, znamená to jednoduchý pohyb v smere hodinových ručičiek. Začnite od pravého bedra, pohybujte rukou nahor k dolnej časti rebier a pozdĺž nich a pokračujte stále dokola, pomaly a jemne a vždy v smere hodinových ručičiek. Táto masáž vám pomôže uviesť do pohybu všetky plyny, uväznené v brušku dieťaťa.

Masáž rukami – jedna za druhou
Ďalšia masážna technika, ktorá sa opäť zameriava na bruško, spočíva v hladení rukami smerom nadol od rebier až k hornej časti bedier. Ruky sa striedajú, najprv pravá ruka, potom ľavá a tak ďalej. Tento pohyb môže byť veľmi upokojujúci a uvoľňujúci.

Jazda na bicykli pre bábätká
Jemne uchopte členky dieťaťa a pritlačte mu kolená k pravej časti bruška. Tam ich môžete len podržať, pričom tento tlak na bruško pomôže uvoľniť kolíkové bolesť alebo môžete začať s krúživým pohybom kolienkami nad bruškom v smere hodinových ručičiek. Tento postup môže skutočne pomôcť rozpohybovať všetky zarazené vetry. Určite to budete počuť, keď sa zadarí a vyjdú!

Položte si dieťa cez nohy
Na zmiernenie koliky môžete využiť gravitáciu. Posaďte sa s nohami natiahnutými dopredu a položte si dieťa cez stehná bruškom dole. Tlak vašich stehien na bruško dieťaťa zmierni bolesť a dieťa môžete jemne kolísať zo strany na stranu s rukami položenými na jeho chrbátiku.

Masáž v sede (iba pre deti, ktoré dobre držia hlavičku)
Opäť sedíte vzpriamene s nohami natiahnutými dopredu, dieťa si posaďte zboku na kolená. Držte svojho drobčeka za chrbátik a spredu na brušku ho jemne pridržiavajte pevne pritlačenou dlaňou.

Masáž proti kolike pre citlivé deti
Ak je vaše dieťa až precitlivené a ľahko sa rozruší, masážou mu môžete rovnako veľmi dobre pomôcť, ale možno ju budete musieť vykonať trochu inak. Úzkostné deti nemajú rady vyzliekanie a nemajú rady, keď sú od vás oddelené. Skúste teda podobné pohyby, ale s oblečeným dieťaťom. Podržte bábätko v polohe, v ktorej cíti bezpečie a vašu blízkosť, napríklad pozdĺž vášho predlaktia, a jemne ho hladkajte. Dieťa pociťuje upokojujúcu pomoc v podobe masáže bez toho, aby preňho bola stresujúca, pretože nie je nahé a nie je od vás oddelené.

Chce vaše dieťa masáž?

Než začnete s masážou v rôznych polohách, je potrebné rešpektovať potreby vášho dieťaťa a posúdiť, či je pripravené a spokojné s tým, že bude masírované. Existujú určité signály, ktorými vám bábätko dáva vedieť, že masáž chce:
očný kontakt – dieťa sa na vás pozerá,

nemračí sa,
neodvracia sa,

nesnaží sa vykrútiť smerom od vás.

Dieťa, ktoré je prestimulované a nechce žiadny druh pozornosti, sa bude mračiť, môže sa od vás odvracať a uškŕňať sa. Utišovanie dieťaťa s kolikou je extrémne stresujúce, znepokojujúce a vyčerpávajúce. Deti to skutočne oceňujú a potrebujú vašu podporu, ale ak cítite, že vás to zmohlo, ste frustrovaní a rozčúlení, radšej sa nechajte pri utišovaní vystriedať.
Je bezpečnejšie nechať dieťa v postieľke, ak cítite, že ste na pokraji síl. Nikdy, naozaj nikdy dieťaťom netraste, pretože to je pre malé deti extrémne nebezpečné a môže ich to stáť život.

Zdroj: tesco-baby.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok