Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa každoročne slávi 15. septembra. Prvá zmienka o tomto sviatku pochádza z roku 1412. V roku 1727 sa stal sviatkom v celej rímskokatolíckej cirkvi. Hlavnou patrónkou Slovenska je Sedembolestná Panna Mária od vyhlásenia pápežom Piusom XI. v roku 1927. Jej chrám v Šaštíne je od roku 1964 povýšený na menšiu baziliku (basilica minor) a každoročne sa tu 15. septembra koná národná púť.
Pôvodne bol tento sviatok v piatok pred Kvetnou nedeľou. Rehoľa Sluhov Panny Márie ho však slávila v polovici septembra. Sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa v septembri slávi od roku 1913, keď tento deň ustanovil za sviatok pápež Pius X.
Maria znamená „Bohom milovaná“. Život Panny Márie neraz pripomínal úslovie „Koho Pánboh miluje, toho krížom navštevuje“. Z úcty k jej trápeniu dostala matka Ježiša titul Sedembolestná.
Sprvu sa však uctievalo päť Máriiných bolestí, tak ako päť Kristových rán. No keďže utrpenie Panny Márie bolo naplnené, začalo sa používať v spojení s jej bolesťou číslo sedem, ktoré v biblii znamená plnosť. Ide teda skôr o zobrazenie veľkosti utrpenia tejto ženy, než o sedem konkrétnych bolestí. Aj tak sa však našiel výpočet, ktorý tieto bolesti popísal. Spočiatku boli spojené iba s koncom pozemského života Ježiša Krista:
Neskôr sa tento výpočet trochu zmenil a sedem bolestí Svätej Matky bolo nasledovných:
Zdroj: wikipedia, kalendar.sk, zivotopisysvatych.sk