Tipy a rady Najlepšie recepty na džem a kompót z marhúľ a broskýň

Máte chuť na marhule či čerešne v čase, keď je ich sezóna nenávratne preč? Ak máte zásoby, môžete sa z chuti šťavnatého ovocia tešiť celú zimu. Najobľúbenejšími spôsobmi, ako zachovať neopakovateľnú chuť sladkých marhúľ a šťavnatých broskýň je zaváranie kompótov a varenie džemov. Kompóty sa dnes zavárajú nielen v klasických hrncoch, ale aj v rúre, mikrovlnke či dokonca v umývačke riadu. Priazni sa tešia tiež sušené marhule.
Receptov na marhuľový a broskyňový kompót a džem nájdete nepreberné množstvo. My sme vybrali klasiku ako od babičky aj niečo exotické na osvieženie chute.

Zaváranie marhúľ a broskýň

Na zaváranie vyberte zrelé, ale stále tvrdé marhule a broskyne, bez poškodenia či začínajúceho hnitia. Ovocie umyte, odstopkujte, rozpoľte, vyberte kôstky. Broskyne môžete zavárať rozpolené alebo rozdelené na štvrtinky. Podľa chuti ich nechajte so šupou alebo olúpte ako paradajky – na chvíľu vložte do vriacej a hneď do ľadovej vody. Šupa skĺzne veľmi jednoducho.

Ovocie natesno naukladajte do dvoch tretín pohára reznou stranou dolu, zalejte nálevom, okraj pohára dobre utrite a zaviečkujte vysterilizovaným suchým viečkom a zavárajte.

Zaváranie v hrnci

Poháre s ovocím poukladajte do hrnca tak, aby sa nedotýkali, zalejte asi do polovice vodou a sterilizujte pri teplote 95 °C asi 20 až 25 minút, podľa tvrdosti ovocia.

Zaváranie v rúre

So zaváraním v hrnci patrí zaváranie v rúre medzi klasické postupy zavárania. Na plech poukladajte rovnako veľké a rovnako naplnené poháre, nechajte medzi nimi rozostupy asi 3 cm. Nesmú sa dotýkať, aby nepraskli. Nalejte do plechu asi liter vody (približne do výšky 2 – 3 cm) a dajte na spodnú mriežku do rúry. Rúru zapnite na 170 °C, spodný ohrev. Keď sa v kompóte začnú tvoriť bublinky, teplotu znížte na 100 °C a tvrdé ovocie sterilizujte ešte asi 10 minút. Potom nechajte v rúre ešte asi 5 minút a vyberte.

Pri zaváraní v rúre sa riaďte receptom a najmä pokynmi výrobcu rúry.

Zaváranie v umývačke riadu

Zaváranie v umývačke je veľmi netradičný, ale mnohými gazdinkami ospevovaný spôsob konzervovania ovocia a zeleniny.  Naplnené poháre ukladajte do spodného koša. V hornom zavárajte malé poháre alebo menej veľkých, aby ste ho nepreťažili a nepokazili si umývačku. Poháre s ovocím poukladajte asi 3 cm od seba a zapnite dlhý program na hrnce. Môžete tak spraviť večer a ráno už len vyberiete hotové kompóty. Prípadne vyberte poháre hneď po dokončení cyklu, otočte ich hore dnom a prikryte dekou.

Skúste naše recepty na marhuľový a broskyňový kompót!

Marhuľový kompót klasický

Očistené a do pohárov naukladané marhule zalejte cukrovým sirupom asi 3 cm od horného okraja. Ten si pripravíte rozpustením 700 g cukru v litri horúcej vody. Okraje pohárov utrite dosucha, zaviečkujte a sterilizujte.

Rýchly marhuľový kompót

Na marhule v pohári nasypte lyžicu cukru, zalejte vodou 3 cm od horného okraja a sterilizujte.

Marhuľový kompót bez cukru (so soľou)

Znie to neuveriteľne, ale sladučký kompót budete mať aj bez gramu cukru. Jednoducho na ovocie v pohároch nasypte za špičku noža soli a zalejte horúcou prevarenou vodou. Doprajte ovociu pustiť vlastnú sladkú chuť, čo trvá asi dva mesiace.

Zimný marhuľový kompót

Typickú vianočnú chuť dodá marhuliam tyčinka škorice, dve hviezdičky badiánu a tri klinčeky, ktoré povaríte vo vode na sirup.

Broskyňový kompót

Broskyňový kompót pripravíte rovnako ako marhuľový, na nálev vám bude stačiť 500 gramov cukru.

Broskyňový kompót s limetou

Osviežujúcu chuť broskyniam pridá šťava a šupa z chemicky neošetrenej limetky. Šťavu pridajte do cukrového sirupu, kúsok šupy medzi broskyne do pohára.

Broskyňový kompót s rumom

Na dve kilá broskýň budete potrebovať 220 g kryštálového cukru. Nakrájané ovocie v mise premiešajte s cukrom, nasypte do pohárov a zalejte do dvoch tretín rumom. Pri teplote 85 °C zavárajte 25 minút.

Alebo si z broskýň a marhúľ spravte džem

Recept na výborný marhuľový džem ako od babičky

Receptov na marhuľový džem sú desiatky. Tento je klasický, preto  možno trochu prácnejší, ale o to lepší. Budete potrebovať kilo marhúľ a 60 deka cukru a lyžičku kyseliny citrónovej. Marhule očistite, nakrájajte, v kastróle zasypte cukrom a premiešajte. Nechajte odstáť do druhého dňa. Marhule pustia šťavu. Rozmixujte ich ručným mixérom na konzistenciu podľa chuti a za stáleho miešania varte. Len čo marhule zhustnú, pridajte kyselinu citrónovú, pomiešajte, odoberte penu a dajte za lyžicu na malý tanierik, aby ste zistili, či džem hustne. Dostatočne hustý džem nalejte horúci do pohárikov, obráťte ich hore dnom, prikryte dekou a nechajte vychladnúť.

Najlepšie recepty na džem a kompót z marhúľ a broskýň

Broskyňový džem s Gelfixom

Broskyne do džemu najprv zbavte šupy – krátko sparte v horúcej vode, preložte do studenej a takto ich ľahko ošúpete. Na kilo broskýň budete potrebovať kilo cukru a lyžicu kyseliny citrónovej. Broskyne nakrájajte na kúsky, rozmixujte, zmiešajte s cukrom a kyselinou citrónovou a varte za stáleho miešania, kým nezhustnú. Penu odoberajte. Horúci džem nalejte do pohárov, postavte hore dnom a nechajte vychladnúť.

Tip: Džem je hotový vtedy, keď na tanierik nalejete lyžicu džemu a spravíte do nej cestičku. Ak sa nezleje, je hotový.  

Marhule, broskyne a nektárinky do kuchyne rozhodne patria! Prečo? 

Zdroj: konzervovanie.sk, zena.sk, aktuality.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok