Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Najobľúbenejším nástrojom na čistenie uší sú jednoznačne vatové tyčinky. Odsajú vodu a vyčistia ucho od ušného mazu. A práve to môže byť problém. Nesprávnym a častým používaním vatových paličiek totiž môžete dosiahnuť pravý opak – ušný maz môžete zatlačiť do ucha tak, že začne spôsobovať problémy.
Ušný maz tvoria výlučky mazových žliaz v uchu, odumreté kožné bunky a prach. Jeho úlohou je chrániť vnútro ucha pred vodou a pred preniknutím vonkajšej infekcie dovnútra. Bežne má žltohnedú alebo sivobielu farbu. Množstvo ušného mazu je individuálne, dokonca môže byť v každom uchu iné. Novorodenci majú v uškách mazu viac, po šiestich týždňoch sa jeho množstvo upraví. Problémom býva skôr zatvrdnutý ušný maz. Vo vážnych prípadoch môže spôsobiť až poškodenie bubienka.
Pri nepríjemných pocitoch v uškách si deti zvyknú uši ťahať, trieť alebo sa v nich snažia špárať prstami. Nahromadený ušný maz môže spôsobovať nepríjemné pocity, no nespôsobuje horúčku ani problémy so spánkom, pretože je pre ľudský organizmus prirodzený.
Veľké množstvo ušného mazu spozorujete obyčajným pohľadom do ucha. Ak ucho bolí a mazu je málo, prípadne má mliečnobielu či zelenkavú farbu, ide o infekciu uší. Vtedy sa pridružujú aj veľké bolesti ucha a horúčka. Ucho bolí aj na dotyk a je potrebné čo najskôr vyhľadať pediatra.
Ucho vytvára maz ako obrannú bariéru pre bubienok a postupne sa dostáva ušným kanálom smerom von. Keď sa starostliví rodičia snažia uško vyčistiť, obvykle to má opačný účinok a časť mazu zatlačia dnu. Tak sa maz v uchu hromadí, čo môže viesť až k upchatiu ušného kanála. To sa najčastejšie prejavuje ako zaľahnutie alebo pocit cudzieho telesa v uchu.
Čistenie ušiek nie je jednoduchá úloha, pretože aj najmenšia chyba dokáže spôsobiť intenzívnu bolesť. Ako teda postupovať pri čistení detských uší?
1. Uši čistite, iba keď je dieťa pokojné.
2. Hlavičku držte dobre zafixovanú.
3. Čistite iba vonkajší zvukovod:
Možností bezbolestného uvoľnenia zatvrdnutého ušného mazu je hneď niekoľko.
Tzv. žinku (rukavicu) na kúpanie namočte do teplej vody, dobre vyžmýkajte a priložte na ucho, aby sa zohrialo. Potom žinkou opatrne uško povytierajte, ale nie príliš hlboko. Ušný maz sa uvoľní sám. Ak by ste mali pocit, že je hlbšie vnútri, použite kvapky alebo zájdite za ušným lekárom.
Tip Hello Tesco: Namiesto žinky môžete použiť vatové guľôčky Fred & Flo
V lekárni vám predajú sprej do uší alebo špeciálne kvapky, ktoré ušný maz rozpustia. Použite ich vtedy, keď je dieťa pokojné, najlepšie pri odpočinku.
Fľaštičku najprv zahrejte v rukách – studená tekutina v uchu by mohla spôsobiť až závrat. Potom do uška nakvapkajte kvapky podľa odporúčaného dávkovania. Dieťaťu to môže byť trochu nepríjemné, buďte na to pripravení. Kvapky zmäkčia maz v ušnom kanáliku a ten z ucha vytečie. Zotrite ho vatou namočenou v teplej vode.
Možno ste počuli overené rady, že uši vyčistíte aj slanou vodou, teplým olejom, glycerínom, ušnými sviečkami či inými prostriedkami. Ak to naozaj chcete skúsiť na svojom dieťati, spýtajte sa radšej najprv lekára alebo lekárnika na jeho názor a odporúčanie.
Mali by ste vedieť aj: Ako na upchatý detský nos? Skúste soľné kvapky a odsávanie
Zdroj: healthline.com, izdravie.sk