Dieťa Detské zdravie Ako na upchatý detský nos? Skúste soľné kvapky a odsávanie

Chrčanie, ťažkosti pri dýchaní, nevôľa, časté nočné budenie s plačom, vysušené okolie nošteka a nechuť k materskému či umelému mlieku alebo k príkrmom. Aj to sú nepríjemnosti, sprevádzajúce upchatý nos u batoliat. Keďže nám však nemôžu povedať, čo ich trápi, musíme to za ne vyriešiť sami – a to najlepšie tak, aby im to nebolo nepríjemné.

10 tipov pre zdravšie deti


Ide o nádchu, chrípku, nachladnutie alebo alergiu? 

Nos sa upcháva, keď sa tkanivo a krvné cievky v nosovej dutine naplnia veľkým množstvom tekutiny. Pred liečbou je však dôležité zistiť, o aký problém ide. Pri každej príčine je totiž potrebný iný prístup:

  • Pri alergii by ste mali problémy a ich príčiny prebrať s alergiológom a nechať dieťa riadne otestovať v špecializovanom pracovisku.
  • Pri obyčajnej nádche, ktorá sa prejavila u vášho bábätka len ako súčasť budovania imunity, sa nemusíte hneď náhliť k doktorovi, aby dieťa ešte viac neochorelo.
  • Naopak, ak sa do nosa batoľaťa dostane cudzí predmet a zasekne sa tam, je nutné okamžite navštíviť pohotovostnú službu a nechať vytiahnutie na odborníka. Do tohto úkonu sa sami doma rozhodne nepúšťajte!

Akokoľvek desivé sa to môže zdať, nechajte hlieny dieťatka, nech vám všetko ukážu. Dokážete podľa nich totiž aspoň o trochu lepšie rozoznať, či ide o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. Kým priezračné hlieny vás nemusia znepokojovať, tie biele až zelené sople hlásia, že bábätko ohrozuje vírusová nákaza. Môže sa stať, že než všetko prejde, ešte sa hlieny zahustia a mierne zožltnú alebo zozelenejú, potom sa ale opäť zmenia na číru tekutinu. Pokiaľ má dieťa teplotu a husté žlté hlieny, určite navštívte pediatra.

Ako čistiť upchatý nos dieťaťu?

1. Aplikujte soľný roztok alebo kvapky

Najskôr skúste aplikáciu soľného roztoku v kvapkách. Kvalitný soľný roztok na rozriedenie hlienov a ich ľahšie odstránenie niekedy celkom postačí. Ak je však noštek plný aj po niekoľkých dňoch, siahnite po klasických kvapkách do nosa. Dôsledne však dodržiavajte návod a dobu liečby neprekračujte, aby nevznikla závislosť od kvapiek do nosa.

Dieťatku jemne zakloňte hlavu. Pokiaľ to vaše bábätko vydrží, môžete mu pod ramená vsunúť zrolovaný uterák, aby ste mali istotu, že hlava sa mierne zakloní a kvapky stečú tam, kam majú. Do každej nosovej dierky potom kvapnite dve kvapky.

2. Vysajte hlieny odsávačkou

Slané kvapky zaistia rozriedenie hlienov, ktoré by ste teraz mali ľahšie dostať von z detského nosa. Skúste veľmi jemne vsunúť odsávačku hlienov kúsok do nosa a následne vytiahnite toľko hlienov, koľko môžete, resp. koľko vám samotné bábätko dovolí.

Ako posilniť a podporiť imunitu detí? Zistite najskôr príčiny jej oslabenia

Ktorá odsávačka je najlepšia?

Každej mamičke a najmä bábätku vyhovuje iná technológia odsávania. Odsávačky s pumpičkou pred vsunutím stlačíte, aby ste vytlačili prebytočný vzduch, potom zasuniete do nosa a vďaka tlaku vzduchu sa hlieny z nosa vymrštia. Existujú aj odsávačky, ktorými hlieny odsajete i pomocou vlastného nádychu, prípadne také, ktoré sa priamo napoja na vysávač. Treba však dostatočne poznať dieťatko a zvoliť vhodný prístup, aby sa zbytočne neobávalo hlučnej odsávačky.

Odsávanie nosa opakujte niekoľkokrát denne, najmä približne 15 minút pred spaním alebo pred dojčením na uvoľnenie. Kvapky aj odsávačku po každom použití umyte teplou vodou a mydlom, prípadne ešte postriekajte dezinfekčným prostriedkom a vysušte.

Naučte dieťa fúkať samo

Ak je už vaše dieťa dostatočne veľké na to, aby fúkalo z nosa, vysvetlite mu, ako na to. Fúkať treba raz z jednej a potom z druhej dierky. Vyfukujte vzduch nahlas nosom alebo si nos zakryte vreckovkou a fúkajte do nej, aby videlo, ako sa vreckovka hýbe. Potom mu priložte vreckovku k nošteku a dajte pokyn, nech fúka tiež. Opakujte, kým sa mu toto spojenie v mysli neustáli – potom už odsávačku nebudete potrebovať.

Aj potravinová alergia môže u detí spôsobovať nádchu

Ako na upchatý detský nos? Skúste soľné kvapky a odsávanie

Pri upchatom nose pomáha sprcha, inhalácia i zvlhčovač vzduchu

Ďalšou metódou, ako uvoľniť upchatý nos, je zvlhčovanie vzduchu. Zvlhčovač udržujte v dostatočnej vzdialenosti od dieťaťa tak, aby naň nedosiahlo, ale zároveň aby malo zvlhčený vzduch vo svojom okolí. Do zvlhčovač môžete kvapnúť kvapku mentolového alebo rozmarínového esenciálneho oleja.
 Na uvoľnenie sliznice pomáha aj krátky pobyt v slanej saune pre bábätká či pobyt vo vlhkom prostredí. Vezmite so sebou bábätko do sprchy a chvíľu tam s ním na rukách pobudnite. Nepúšťajte však priveľmi horúcu vodu, aby sa dieťa nepopálilo. Do detského kúpeľa môžete pridať aj jemnú prírodnú emulziu šetrnú k pokožke

Nezabudnite ošetrovať aj podráždenú kožu okolo nosa

Koža okolo nosa býva pri jeho upchatí podráždená častým fúkaním, utieraním i výtokom agresívnejších tekutín. Snažte sa jej preto venovať zvýšenú pozornosť. Na hydratáciu a regeneráciu môžete použiť hydratačný krém Fred & Flo, ktorý obnovuje prirodzené pH detskej pokožky.

Náš overený tip: Pri zodranej pokožke okolo nosa používajte na utieranie nosa namiesto papierových vreckoviek obyčajnú vatu.

Zdroje: webmd.com, help.clevelandclinic.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok