Dieťa Predškolák Ľaváci nie sú ľaví, iba žijú v pravorukom svete

Medzi ľavákmi a pravákmi nie je vo vývoji žiaden rozdiel. Ľavákovi je však dôležité venovať väčšiu pozornosť a pomôcť mu s osvojením si bežných zručnosti.

Vývojový psychológ a odborník na malé deti, doktor David Whitebread, sa s nami podelil o najlepšie rady.

Odhaduje sa, že asi desať percent populácie sú ľaváci. Ako sa stane z dieťaťa ľavák? Zjednodušene povedané – je to v génoch. Ale samozrejme to nie je tak jednoduché, ostatné okolnosti tiež hrajú svoju rolu. To, že vy alebo váš partner ste ľaváci, ešte neznamená, že vaše dieťa bude tiež ľavák. Dokonca existujú prípady, keď rodičia praváci mali dieťa ľaváka. Vek, v ktorom malé dieťa začne preferovať určitú ruku, sa u všetkých detí líši. Niektoré deti nemajú preferenciu, pokiaľ nezačnú chodiť do školy, alebo kým nedovŕšia 6 rokov. Tento proces môže trvať dlho, takže svoje dieťa nechajte používať tú ruku, ktorú samo chce.

Medzi ľavákom a pravákom nie je rozdiel

Mnoho rodičov sa obáva, že tento malý rozdiel môže vývoj dieťaťa ovplyvniť, ale našťastie je to z veľkej časti len povera. Neexistuje žiadna štúdia, z ktorej by vyplývali konzistentné rozdiely medzi vývojom ľavákov a pravorukých detí. Niektoré deti sa ľahšie učia zručnostiam, ktoré vyžadujú obratnosť, ale medzi týmto a ich dominantnou rukou neexistuje žiadna súvislosť.

Zrkadlového písma sa báť nemusíte

Jednou z vecí, z ktorej môžu mať rodičia a učitelia obavy, keď začne ľavoruké dieťa písať, je tzv. zrkadlové písmo – písanie viet v opačnom smere.

Podľa Davida je to bežná súčasť vývoja akéhokoľvek dieťaťa, ale u ľavákov sa vyskytuje častejšie. Keď si predstavíte hračku, stoličku alebo iný predmet, sú vždy rovnaké, nech sa na ne pozriete z akejkoľvek strany. Písanie, písmená a čísla sú prvou vecou, ​​ktorú dieťa objaví a u ktorej záleží na tom, z akej strany sa napíše – keď napíšete číslo 3 opačne, už to nie je trojka. Pre malé deti je to neobvyklý koncept, ktorému sa musia prispôsobiť.

S postupom času sa našťastie vďaka čítaniu a učeniu zrkadlové písmo väčšinou napraví samo. Hoci niektoré deti v tom radi pokračujú naschvál, pretože im príde vtipné, keď to po nich ich rodičia alebo učiteľ nemôžu prečítať – je to ako tajný kód.

Najväčšia pomoc? Školské pomôcky pre ľavákov!

Zvyčajne sa väčšina každodenných predmetov vyrába pre pravákov, takže je potrebné vášho malého ľaváčika vybaviť správnymi nástrojmi, zvlášť keď sa ešte stále učí, ako a kedy rôzne predmety používať. V Tescu už bežne dostanete veci ako sú nožnice, perá a pravítka pre ľavákov. Hlavným problémom ľavákov nie je to, že používajú ľavú ruku, ale to, že žijú v prevažne pravorukom svete. Podľa Davida by ste mali svoje dieťa starostlivo sledovať, kupovať mu veci pre dominantnú ruku a nechať ho rozhodnúť sa za seba. S trochou pomoci bude vaše dieťa ľavákom rado.

Zdroj: tesco-baby.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok