Zdravý životní styl Zdravie Je jarná únava mýtus alebo skutočnosť?

Pre niekoho je jarná únava len výhovorka, pre iného reálna komplikácia. Únava a nedostatok energie. Taktiež nedostatok koncentrácie, nechutenstvo, apatia, bolesti hlavy, nespavosť, predráždenosť, demotivácia, malátnosť, ťažoba či vyčerpanosť. Príznakov je akosi priveľa, no za všetkými sa skrýva nevítaný hosť – jarná únava. Prichádza v prvých jarných týždňoch a môžu za ňu náhle zmeny každodenného cyklu, ktoré generujú zmeny v produkcii endorfínov, serotonínu, melatonínu a ďalších zložiek nervového systému, čo zapríčiňuje pocit fyzického aj psychického úpadku. Nenapomáha tomu ani ťažká strava, ktorou sa vykrmujeme v zime, nedostatok ovocia a zeleniny, málo slnka a chýbajúci prirodzený pohyb.

Jarná únava existuje
Je to adaptívna porucha, ktorá trvá dovtedy, pokiaľ sa organizmus samoreguláciou neprispôsobí na nové podmienky. Niektorých jarná únava drapne do pazúrov plnou silou, iní musia bojovať ešte aj s nepríjemnými alergiami. Jarná únava totiž prichádza práve vtedy, keď nastupuje aj upchatý nos a dýchacie ťažkosti spájané s opeľovaním rastlín, čo ešte zvyšuje nepohodu. Viac trpia aj tí, ktorí žijú v príliš veľkom strese a čelia osobným či rodinným problémom.  Vo všeobecnosti sú na jarnú únavu náchylnejší dospelí, keďže detský a mladý organizmus sa s ňou vyrovnáva podstatne jednoduchšie.

5 tipov, ako prekonať jarnú únavu

Štartovacie raňajky
Raňajky plné energie môžu pomôcť v boji s príznakmi jarnej únavy. Pre kvalitný štart do dňa sú mimoriadne dôležité, mali by tvoriť až 25 percent celkového denného príjmu potravy. Zaraďte do ranného menu potraviny, ktoré vám dodajú:

  • uhľohydráty – celozrnný chlieb a obilniny,
  • proteíny – mliečne výrobky, morčacia šunka, vajíčka
  • lipidy – napríklad olivový olej,
  • vitamíny – surové ovocie, zelenina.

Vyvážený jedálniček
Odborníci odporúčajú jesť päť jedál denne, aby sa zabránilo poklesu glukózy, ktorý môže zvýšiť pocit únavy a ovplyvniť náladu. To zabezpečí jedálniček plný energie a antioxidantov. Patria sem červené plody – pomaranče, paradajky a ovocie a zelenina vo všeobecnosti. Budete sa tak cítiť aktívnejší a menej apatickí.
Pri príprave jedla stavte na čerstvé potraviny a vyhnite sa spracovaným výrobkom, ktoré neúmerne zaťažia trávenie. Zabudnite na mastné údeniny plné nasýtených tukov a soli, ktoré tak chutili v zimných mesiacoch! Samozrejmosťou by mal byť aj pitný režim, dva litre vody alebo čaju denne.

Včelia materská kašička
Tento výživový doplnok vám dodá vitamíny A, B, C, E, minerály, stopové prvky, aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny s antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Stimuluje obranný systém organizmu, dodáva energiu, redukuje pocit únavy, zvyšuje fyzickú a mentálnu odolnosť. Slušný pomocník, čo poviete? Samozrejme, iba keď nemáte alergiu na včelie produkty.

Slnko aj za mrakmi
Ak sa dá, strávte aspoň desať minút na slnku počas celého roka. Najlepšie hneď ráno, aby ste sa nabili energiou a vitalitou. Nevadí, že sa skrýva za mrakmi. Svižná prechádzka na čerstvom vzduchu vás vzpruží lepšie ako silná káva.

Poriadny oddych
Sedem až osem hodín spánku denne vám pomôže adaptovať sa na zmeny. K zásadám spánkovej hygieny patrí pravidelnosť, teplota, aj činnosti, ktoré robíte pred spaním. Choďte si ľahnúť približne v tú istú hodinu, miestnosť vyvetrajte a neprekurujte. Medzi večerou a odchodom do postele by mali ubehnúť aspoň dve hodiny a mobil ani tablet do postele nepatria. Ale to iste viete.

Bez pohybu to nepôjde
Nič sa nedá robiť. Aj keby ste sa najradšej natiahli na gauč a prespali tam pol dňa, bez cvičenia vám lepšie nebude. Potrebujete ho pravidelne, aby sa zvýšila produkcia endorfínov. S nimi ľahšie zatočíte s demotiváciou a dvihnete si náladu.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok