Dieťa Novorodenec Horúčavy s bábätkom: Plienka cez kočík dieťa ohrozuje

Keď sa chystáte k vode, vyrazte s malým skoro ráno alebo neskoro popoludní. Jednoducho vždy vtedy, keď slnko nie je príliš ostré a priame. Medzi desiatou hodinou rannou a piatou popoludní sa držte v tieni. Skúste sa poobzerať aj po špeciálnych odvetrávacích matracoch do vaničky kočíka, ktoré kanálikmi odvádzajú vlhkosť a bábätko sa tak veľmi nepotí. V extrémnych teplotách dieťatko vyberajte z kočíka čo najčastejšie a osviežujte ho – napríklad mu mokrou plienkou prebehnite zátylok, ručičky a nožičky. Poslúži to ako prevencia proti potničkám – drobným svrbivým pupienkom, ktoré dokážu znepríjemniť leto.

Plienka na kočíku bráni vetraniu

Častou chybou, ktorú bežne vidíte na uliciach, sú úzkostliví rodičia korzujúci s kočíkom celkom prekrytým plienkou. V snahe zabrániť, aby slnečné lúče či trocha vetríka neuškodili bábätku, tak nevedomky vytvárajú hotovú teplotnú pascu.  Teplota v prekrytom kočíku môže totiž stúpnuť až o pätnásť stupňov, čo je v lete dosť brutálna predstava. Deti môžu dostať úpal, prestať dýchať a sú dokonca známe aj prípady náhleho úmrtia dojčiat, ktoré boli takto zadebnené v kočíku. Prekryje sa totiž jediný otvor, ktorým môže ako tak prúdiť vzduch a bábätko zostane vo vaničke ako v takej termoske. Keď ho chcete chrániť pred slnkom, pripevnite nad kočík slnečník.

Hlavne hydratovať

Pravidelné a dôkladné prijímanie tekutín je v lete ešte dôležitejšie ako inokedy. Bábätká sa totiž môžu veľmi rýchlo dehydrovať. Plne dojčené deti do šiestich mesiacov by mali dostať napiť vždy, keď si o to požiadajú. Materské mlieko dokonale uhasí ich smäd, netreba sa trápiť ponúkaním čajíkov a vodičiek. Dojčenie dostatočne dopĺňa potrebu tekutín, a to aj v horúcom lete. Materské mlieko je pre výlučne dojčené dieťatko omnoho vhodnejšie ako voda, pretože zároveň obsahuje množstvo ďalších látok (vitamíny, minerálne látky, rastové faktory, imunitné látky, protilátky a stovky ďalších) a práve tie správne cukry, ktoré podporujú zdravie a rozvoj celého organizmu. Staršie detičky by mali piť vodu v pravidelných intervaloch. Pre istotu pozorujte, či sa u nich objavia príznaky dehydratácie – žiadne močenie za 4 až 6 hodín, plač bez sĺz, vpadnuté oči. Keď takéto príznaky trvajú dlhšie, radšej vyhľadajte lekára.

Menej oblečenia je viac

Keď sa teploty vyšplhajú nad tridsať stupňov, zabudnite na univerzálnu radu, ktorá sa omieľa na všetkých internetových fórach – tá, že by bábätko malo mať vždy oblečenú o jednu vrstvu viac ako vy. Takto by sa vám prehrialo a isto by nebolo spokojné ani pokojné.  Oblečte mu taktiež iba jedinú vrstvu, tenučké body z bavlny, ktorá jeho pokožke umožní voľne dýchať. Vo všeobecnosti voľte oblečenie z prírodných, vzdušných materiálov. Ak nechcete, aby malo v kočíku holú hlavičku, dajte mu čiapočku či klobúčik – opäť z ľahučkej bavlny.

Ochráňte ich pred kliešťami a komármi

V lete na našich najmenších útočia aj nebezpečné kliešte, ktoré sa každým rokom stávajú čoraz väčšou nočnou morou. Aj pár minút lozenia po trávičke ich totiž môže pritiahnuť na detské telíčko. Najspoľahlivejšou ochranou je ich po každom prípadnom pobyte v prírode vyzliecť a poriadne prezrieť. Vytraste šaty a osprchujte ich – možno sa kliešť ešte nestihol zadrapiť do kože, a tak ho pošlete rovno do výlevky.

Po kliešťoch si na ne brúsia sosáky otravné komáre. Na najmenšie bábätká však ešte nijaké repelenty nenanášajte. Jediné čo môžete, je chrániť kočík sieťkou proti hmyzu, nezdržiavať sa počas východu a západu slnka pri vode a obliekať im dlhšie nohavice či tričká.

Kočík môžete postriekať domácim repelentom z prírodných surovín 

Aj noci môžu byť pokojné

Aj počas horúcich nocí sa dá urobiť zopár opatrení. Bábätko prekryte len plienkou či ľahučkou prikrývkou, nepotrebuje nijaké paplóny ani deky. Z postieľky tiež vyberte všetky hniezda, vankúše a iné zbytočnosti, aby tam mohol prúdiť vzduch. Otvorte okno, pod postieľku dajte lavór so slanou vodou, v miestnosti rozvešajte blízko mokré plienky či plachty – odparená voda prostredie ochladí. Ak je skutočne dychberúce teplo, zapnite ventilátor, no neotáčajte ho priamo na bábätko. A cez deň nechajte zatiahnuté závesy a žalúzie, aby ste teplotu v izbe držali aspoň ako tak pod kontrolou.

O bábätkách sa dozviete viac aj na Hello Tesco 

Zdroj: serpadres.es, babyweb.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok