Dieťa Batoľa Dovolenka s malými deťmi: Bude lepšie more alebo hory?

Rozhodujete sa, kam vyrazíte na dovolenku s dieťaťom? V prvom rade si vyberte len jednu destináciu, keďže deti citlivo reagujú na zmeny. Keď sa každé tri dni plánujete vybrať preskúmať iné mesto, nedáte drobcovi šancu zvyknúť si na žiadne z nich a to sa odrazí na jeho správaní.

Radšej hory ako exotika
Ak milujete more a najradšej by ste trávili celé dni na pláži a vo vode, zvážte, či jeden rok nevynecháte. Najmenšie deti by totiž na pláži čas tráviť nemali. Aj keby boli len pod slnečníkom či v stane, aj obyčajný odraz slnka im môže spôsobiť popáleniny, keďže ich pokožka je mimoriadne citlivá. Ak do toho prirátame teplo a vietor, vo všeobecnosti si to neužijú a budú nepokojné. A vy s nimi. Staršie deti už k moru môžete zobrať, no len skoro ráno a podvečer, aby ste ich nevystavovali tým najnebezpečnejším a najintenzívnejším lúčom slnka.  Aj tak by však na nich nemalo svietiť priame slnko a mali by byť stále v chládku v tričku a s čiapočkou na hlave.

Pre celkom prvé prázdniny v trojici sú vhodné hory, ktoré si podľa portálu Planeta mama v rámci možností užijú aj tie najmenšie bábätká. V nosiči či kočíku sa môžete prechádzať prírodou a dýchať čistý vzduch. I tu si však treba dobre zorganizovať čas, keďže sa deti na vzduchu rýchlo unavia. Dlhé túry preto zatiaľ neplánujte. U nás máme krásne hory, preto nepotrebujeme vymýšľať a chystať sa ďaleko. Uznajte, že je oveľa jednoduchšie vybrať sa do Slovenského raja či na Liptov ako sa stresovať s letmi, prenájmom auta a transfermi pri dovolenke v zahraničí. Zjednodušte si to, veď na exotiku máte ešte dosť času.

Myslite tiež na to, aby ste čo najviac zachovali zvyčajný denný program, deti k svojmu pohodliu potrebujú rutinu. Skúste ho ukladať na spánok v rovnaký čas, doprajte mu aj zvyčajnú siestu. Uvidíte, že sa po úvodnom nepokoji rýchlo dostane do dobrej nálady a emocionálnej pohody.

Čo zbaliť na dovolenku s deťmi?
Batožina je vždy obľúbená téma. Buď si nabalíte všetko a dvojmo, však čo keby náhodou... alebo zvolíte minimalizmus a o pár dní nebudete mať čisté oblečenie. S malým dieťaťom však jednoducho musíte zobrať to, čo potrebujete aj doma. Do batožiny naložte:

  • Plienky a vlhčené obrúsky 
  • Oblečenie a topánky – zistite si, či na mieste kam sa chytáte býva horúco po celý deň alebo či sa na večer ochladí – vtedy sa vypraté oblečenie nevysuší tak rýchlo.
  • Hygienické potreby 
  • Krém na opaľovanie 
  • Lieky, ktoré užíva a tiež všeobecné lieky – kvapky do nosa, antihistaminikum, lieky proti hnačke, teplomer
  • Slnečné okuliare
  • Trvanlivé potraviny, umelé mlieko
  • Fľašky, cumlík 
  • Nezabudnite zabaliť obľúbené veci a hračky vášho dieťaťa, ktoré sú preňho dôverne známe a bude sa s nimi cítiť kdekoľvek ako doma.

Auto či lietadlo?
S malým dieťaťom sa najpohodlnejšie cestuje vlastným autom. Zastavíte, kedy chcete a v prípade veľkého kriku sa na vás pohoršene nebude pozerať štyridsať cestujúcich ako by tomu bolo v autobuse. Počas veľkých horúčav pustite klimatizáciu, ale len tak, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou bol maximálne 5 stupňov.  Namontujte na okná tienidlá, aby na juniora nepražilo slnko, nabaľte plienky, hračky, rezervné oblečenie, prikrývku, upevnite dôkladne autosedačku a vyštartujte.

Do vzdialených destinácií sa budete musieť dopraviť lietadlom, dobrá správa je, že pri bábätku ušetríte za letenku. Pri vzlietnutí a pristávaní mu dajte cumlík, aby sa vyrovnal tlak a potom už len dúfajte, že let prespí a vy sa nebudete musieť s plačúcim dieťaťom v náručím prechádzať a kolísať ho v chodbičke pri toaletách. Lebo aj to sa môže stať.

Jedlo na dovolenke s dieťaťom
V hoteli, ktorý nemá v cene raňajky, si nejaké zbaľte radšej z domu. Je to lepšie ako keby ste mali vyhodiť 10 eur za jedlo, ktorého sa nikto možno ani nedotkne.  Zoberte si muffiny, trvanlivé mlieko, vajcia natvrdo a čerstvé ovocie. Nezabudnite nabaliť ani obľúbené snacky vášho najmenšieho, keď už samostatne jedáva – krabičky s ryžovými chlebíkmi, krekrami, hrozienkami, tyčinkami, domáce koláče, jablkové čipsy. To všetko môže byť nápomocné keby dieťa chytilo záchvat vzdoru na verejnosti a potrebovali by ste rýchle upokojenie.

V reštaurácii siahnite po predjedlách – malého stravníka zamestnajú a nebude sa jedovať kvôli zdĺhavému čakaniu na hlavné jedlo. Hranie sa so slamkami môže podľa portálu Yummy toddler Food takisto poslúžiť na vyplnenie čakania. Dobrým tipom je aj skoršia návšteva reštaurácie, keďže neviete, koľko to bude trvať. Ak sa vyberiete na večeru už o piatej, budete mať dosť času na pokojné stolovanie a navôkol bude oveľa menej ľudí. A nezabudnite si aj trochu dopriať. Veď kedy, ak nie na dovolenke, by ste si mali dať ten drahý dezert či menu z morských plodov? Ukážte dieťaťu, že život má aj špeciálne momenty a užite si ich.

Baby friendly ubytovanie

Už to nie je len o vás dvoch, už si nemôžete zarezervovať najlacnejší hostel s toaletou na chodbe a plesnivou stenou. Potrebujete pohodlie. Hľadajte na internete hotely a penzióny s označením baby friendly či family friendly. Budete si tak istí, že ubytovanie je prispôsobené potrebám detí a rodinám. Dobrým nápadom sú aj apartmány s vlastnou kuchynkou a kúpeľňou, ktoré si na pár dní prenajmete za pomerne slušnú sumu. Podľa recenzií poľahky vyberiete zariadenie, kde sa pohodlne vyspíte aj s detskou postieľkou, bude tam priestor pre kočík, nebude tam žiadny hlučný bar a vrieskajúci mládežníci, ktorí túžia po divočine a nie po pokojnom pobyte.

Zdroj: planetamama.com.ar, yummytoddlerfood.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok