Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Vo svetových rebríčkoch najzdravších potravín si stále drží pozíciu v prvej desiatke. Jablká sú mimoriadne bohaté na dôležité antioxidanty, flavonoidy a vlákninu.
1. Zlepšuje funkciu mozgu a predchádza neurologickým ochoreniam
Štúdia z roku 2006 dokazuje, že kvercetín (jeden z antioxidantov nachádzajúcich sa v jablkách) pomáha znižovať úbytok buniek, ktorý spôsobuje zápal neurónov.
2. Prevencia demencie
Konzumáciou jablkovej šťavy sa zlepšuje pamäť, čo pomáha najmä pacientom s Alzheimerovou chorobou.
3. Zníženie rizika mozgovej príhody
Vedci dospeli k záveru, že príjem jabĺk znižuje riziko vzniku trombózy.
4. Zníženie hladiny zlého cholesterolu
Ženy, ktoré jedia jablká každý deň, majú o 23 % menej zlého cholesterolu a o 4 % viac toho dobrého, čo sa zistilo už po šiestich mesiacoch testovania.
5. Zníženie rizika cukrovky
Ľudia konzumujúci týždenne tri porcie ovocia, ako sú jablká, hrozno, hrozienka, čučoriedky alebo hrušky, majú o 7 % nižšie riziko vzniku cukrovky ako tí, ktorí tak nerobia.
6. Predchádzanie vzniku rakoviny prsníka
Výskum rakoviny dokazuje, že zvýšená konzumácia zeleniny a ovocia vrátane jabĺk prináša pacientom zdravotné výhody. Jablká tak pomáhajú pri liečbe ochorení tohto typu.
7. Obezita
Jablká priaznivo ovplyvňujú pozitívne črevné baktérie – bránia obezite a pridruženým ochoreniam.
Jablká obsahujú veľa vitamínov a dôležitých živín. Od vitamínu C, ktorý je silným prírodným antioxidantom schopným zvyšovať odolnosť tela proti infekciám, cez komplex vitamínov B, ktoré sú kľúčové pri tvorbe červených krviniek, až po vlákninu, ktorá zabraňuje rozvoju chorôb a bráni rastu zlého cholesterolu.
Jedným z najlepších octov je jablčný. Často je však problém nájsť ho surový, nefiltrovaný a organický, pretože výrobcovia používajú rôzne techniky na úkor kvality. Domáci jablčný ocot je rýchly a ľahký spôsob, ako užitočne spotrebovať zvyšky jabĺk. Je výborným domácim liekom na všetko od bradavíc cez popáleniny až po reflux. Okrem iného je vhodný do šalátových dresingov. Keď pridáte jablčný ocot do vody, ktorou napájate dobytok, môže to výrazne zlepšiť zdravotný stav zvierat. Jablčný ocot tiež pomáha proti hromadeniu usadenín v nádobách na polievanie kvetín.
Najviac ekologickým a zároveň výhodným ekonomickým riešením je vyrobiť si jablčný ocot z odpadu. Budete na to potrebovať len šupky a jadrovníky. Úplne vám postačí denne konzumovať jablká a odkladať pri tom odpad, z ktorého si vyrobíte ocot.
Čo budete potrebovať?
Postup:
Okrem jablčného octu sú na údržbu domácnosti vhodné aj iné druhy octu. Vyskúšajte ocot z citrusov, ktorý si poradí so špinou aj s plesňami.
Ak máte doma zvyšky nepekne vyzerajúcich jabĺčok, nevyhadzujte ich. Použite ich na výrobu domácich detských výživ alebo jablkových čatní.
Jablká so zošúverenou šupkou, ktoré sa nepekne vynímajú v mise s ostatným ovocím, radšej zabaľte do alobalu a upečte si voňavé jablká v pahrebe.
Zdroj: medicalnewstoday.com, wikipedia.org