Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Detská imunita dostáva s príchodom do kolektívu po prázdninách poriadne zabrať. Kontakt s novými ľuďmi znamená aj kontakt s novými patogénmi. Tie slabší imunitný systém nezvládne a výsledkom je upchatý nos, soplík, kašeľ, teploty. Pritom na posilnenie detskej imunity stačí málo – posilnia ho potraviny, oddych a pohyb.
Imunitný systém je zjednodušene povedané komplex buniek, orgánov, tkanív a molekúl, ktoré ochraňujú organizmus pred cudzorodými látkami – antigénmi. Antigénmi pritom môžu byť nielen vírusy a baktérie, ale aj nádory či transplantované orgány. Imunita je teda schopnosť organizmu reagovať na antigény a zlikvidovať ich. Fungujúci imunitný systém udržuje vaše dieťa zdravé.
Vedeli ste, že...
... celý imunitný systém váži asi 1 kilo?
Detský imunitný systém je vystavený vysokému náporu trikrát do roka: po príchode do kolektívu po prázdninách, v zime a na jar. Dostatočne silný imunitný systém si s takýmito infekciami poradí rýchlo a dieťa sa im alebo vyhne, alebo majú rýchlejší a slabší priebeh. Deti, ktoré majú oslabenú imunity nevhodným zložením stravy, nedostatkom spánku, alergiami, potravinovou intoleranciou, poruchami trávenia alebo inými problémami, sú prakticky až do leta s menšími prestávkami v jednom kuse choré.
Priveľa sladkostí, potravín so skrytým cukrom a málo vitamínov a minerálov v čerstvých potravinách zaťažujú tráviaci systém a oslabujú imunitu. Organizmus, zaneprázdnený spracúvaním neprirodzených prísad, má málo energie na budovanie imunity.
Deti potrebujú spať v závislosti od veku až 12 hodín denne. Počas spánku sa tvorí hormón melatonín, jeho nedostatok sa negatívne prejavuje na výkonnosti, zaspávaní, aj na nálade.
Možno sa vám to nezdá, ale deti sú vystavené stresu a trpia rovnako ako dospelí. Zvýšené množstvo kortizolu a adrenalínu oslabuje imunitu. Preto je pre deti dôležitý aktívny odpočinok. Detský stres odbúravajú hry, kreatívne činnosti, čítanie, ale aj objatie a dostatok rodičovskej pozornosti.
Pri alergii imunitný systém neprimerane reaguje na určité látky, čo znamená, že je permanentne mimoriadne zaťažený bojom s alergénmi. Na boj s antigénom mu už nezostáva veľa síl.
Pri poruchách trávenia nedokáže tráviaci trakt dostatočne využiť všetky prospešné látky zo stravy, čím je organizmus celkovo ochudobnený a dopláca na to aj imunita.
Zvýšená teplota je užitočná reakcia organizmu na boj s infekciou. Výrazne spomalí rast a množenie antigénov, naštartuje imunitný systém a zvýši aktivitu bielych krviniek. Teplotu do 38 °C preto nezrážajte. Postačí dostatok tekutín, posteľ a ľahké jedlo.
Až 80 % bežných detských ochorení spôsobujú vírusy. Antibiotikami sa však liečia iba bakteriálne infekcie. Pri vírusoch sú neúčinné a zbytočne zaťažujú organizmus. O potrebe antibiotík rozhodne lekár a CRP test.
Rodičia posielajú do kolektívu nedoliečené deti, ktoré roznášajú infekciu a zároveň sú náchylnejšie na opätovnú nákazu.
Čistá domácnosť a umyté ruky po príchode domov a pred jedlom sú v poriadku. Pokiaľ sa doma snažíte vytvoriť čo najčistejšie, až sterilné prostredie a nútite dieťa často si umývať ruky, bránite mu chytať špinavé veci, nepriamo tým oslabujete detskú imunitu.
Genetické predispozície, znečistené životné prostredie, chronické alebo autoimunitné ochorenia, potravinové intolerancie, nedostatok pohybu, nadváha...
Na slabý imunitný systém upozorňujú nielen časté ochorenia, ale aj ďalšie, navonok nesúvisiace príznaky:
Neexistuje univerzálny liek, výživový doplnok ani potravina, o ktorých by sa dalo povedať, že perfektne posilnia detskú imunitu. K zlepšeniu obranyschopnosti organizmu prispieva niekoľko činiteľov – strava, spánok, otužovanie a probiotiká.
Základným prvkom, ktorým sa dá zvýšiť imunita, je vyvážená racionálna strava. Deti by mali mať denne na tanieri čerstvé ovocie a zeleninu. Úplne postačí domáca produkcia – jablká, hrušky, mrkva, uhorky a ďalšie sezónne ovocie a zelenina. V detskom jedálničku, pokiaľ dieťa nemá na niečo alergiu, ďalej zabezpečte dostatok:
Počas spánku sa tvorí hormón melatonín. Jeho úlohou je regulovať biologické hodiny, režim bdenia a spánku. Okrem toho ovplyvňuje aj kondíciu, náladu, kvalitu spánku a zaspávania. Melatonín sa tvorí v noci trikrát rýchlejšie ako cez deň.
Kvalitný spánok dieťaťu zabezpečí pravidelnosť ukladania na spánok, tma, teplota vo vyvetranej izbe okolo 20 °C a mobil či tablet ďaleko od postele. Televíziu alebo hry na mobile by malo dieťa sledovať najneskôr dve hodiny pred odchodom do postele.
Nemusíte z dieťaťa vychovávať ľadového medveďa. Otužujete ho už vtedy, ak ho nenaobliekate zbytočne nahrubo a budete s ním vonku v každom počasí. Nechajte dieťa pľačkať sa vo vode, behať naboso alebo s odokrytým krkom, ak to tak cíti. Ľahké prechladnutie je lepšie, ako oslabená imunita.
Samostatnou kapitolou na zlepšenie oslabenej imunity sú probiotiká. Sú to baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú na stenách čriev. Odstraňujú toxíny, pomáhajú pri trávení a chránia pred vírusmi a baktériami. Ich počet prudko klesá pri hnačkách, ochoreniach tráviaceho traktu, užívaní antibiotík.
Probiotiká alebo prebiotiká?
Probiotiká sú živé mikroorganizmy. Prebiotiká sú sacharidy, ktorými sa probiotické mikroorganizmy živia.
U najmenších detí sa k posilňovaniu imunity pridáva aj dojčenie.
Zdroj: Babyweb.sk, primar.sme.sk, wikipedia, mindbodygreen.com, healingharvesthomestead.com, bbcgoodfood.com, kidspot.com, biopedia.sk