Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Obdobie pokoja, rozjímanie, dobročinnosti a upokojenia – tak môžeme charakterizovať pravý význam adventu. Ide o obdobie 4 nedieľ pred Štedrým večerom. Aj keď pre väčšinu ľudí je to obdobie zhonu, zháňanie darčekov, upratovania, pečenia koláčov a príprav na Vianoce, majte na pamäti hlavný účel adventu. Samotné slovo advent pochádza z latinčiny. "Adventus" v preklade znamená príchod a odkazuje na príchod Spasiteľa. Pre kresťanov je teda advent v znamení čakania na príchod Spasiteľa a duchovných príprav na Vianoce. Pôvodne sa v tomto období držal takisto pôst pred začatím slávnostného vianočného obdobia, ktoré nasleduje a začína hneď po západe slnka na Štedrý deň.
Advent je prvým obdobím cirkevného čiže liturgického roka. Dĺžku adventného obdobia vymedzujú 4 adventné nedele. Po štvrtej adventnej nedeli nasledujú Slávnosti Narodenia Pána – 25. decembra. Prvá adventná nedeľa môže pripadnúť na niektorý deň medzi 27. novembrom až 3. decembrom. Posledná, teda štvrtá nedeľa, môže vyjsť aj na 24. decembra.
Zmienky o adventných bohoslužbách nájdeme už od 5. storočia v Ravenne, v 6. storočí v Ríme. Počet nedieľ sa často líšil a advent sa slávil 4 až 6 nedieľ pred Vianocami. Až pápež Gregor Veľký stanovil jasný počet 4 nedieľ. Každá z adventných nedieľ mala svoje ľudové označenie: železná, bronzová, strieborná a zlatá. S adventom sa predovšetkým spája mnoho tradícií a zvykov. Možno niektorý z nich dodržiavate aj vy doma. Aké to sú?
Typickým symbolom adventu je adventný veniec, ktorý má 4 sviečky a každú adventnú nedeľu sa postupne zapaľuje o jednu sviečku viac. Tri sviečky by mali byť modré alebo fialové a jedna ružová. Fialová farba symbolizuje upokojenie a pokánie. Ružová je zase farbou radosti a šťastia.
1. Na prvú adventnú nedeľu sa zapaľuje prvá fialová sviečka, tzv. Svieca prorokov. Je pamiatkou na prorokov, ktorí predpovedali narodenie Ježiša Krista.
Upečte si voňavý medovníkový adventný veniec
2. Na druhú adventnú nedeľu sa zapaľuje druhá fialová sviečka, tzv. Betlehemská, ktorá reprezentuje lásku a predstavuje Ježiškove jasličky. Je čas poslať vianočné pohľadnice!
3. Na tretiu adventnú nedeľu sa zapaľuje ružová sviečka, tzv. Pastierska, ktorá vyjadruje radosť z toho, že pôst je takmer na konci. Naučte sa s deťmi vianočné koledy a piesne
4. Na štvrtú adventnú nedeľu sa zapaľuje posledný fialová sviečka, tzv. Anjelská, ktorá predstavuje mier a pokoj.
Sviatok svätej Barbory (4. decembra) sa spája s tradíciou "barborek" a rezanie vetvičiek stromov, ktoré potom môžu do Vianoc vyrásť. Najčastejšie sa jedná o vetvičky z čerešne, nie je to však pravidlom a vhodné sú napríklad vetvičky gaštanu. Vetvička, ktorá do Vianoc vyrástla, prinášala do domu šťastie a slobodným dievčatám predpovedala svadbu.
Deťmi obľúbenou a zároveň obávanou tradíciou je Mikuláš spolu s čertom a anjelom. Pre tie deti, ktoré boli dobré, má Mikuláš sladkosti a darčeky. Tým, ktoré hnevali, nesie len uhlie a zemiaky. Kde sa ale pôvodne Mikuláš vzal? Sv. Mikuláš je reálnou postavou, ktorá sa narodila na území dnešného Turecka do rodiny rybárov. Po tom, čo Mikuláš osirel, rozdal všetok svoj majetok chudobným. Je preto symbolom štedrosti. Tradícia, ktorú poznáme dnes, vznikla zhruba v 10. storočí v Nemecku.
Neoddeliteľnou súčasťou adventu je tiež imelo. Má prinášať do rodiny šťastie a požehnanie. Podľa keltskej tradície imelo nesie tiež plodnosť. Tí, ktorí sa pod imelom pobozkajú, majú zaistenú vzájomnú lásku do budúcich Vianoc.
Pečenie medovníčkov nesmieme vynechať! Rovno sa pozrite na tie najlepšie recepty na Hello Tesco. Advent je tiež časom, ktorý zhruba zodpovedá dobe, ktorú potrebujú tradičné medové perníčky na zmäknutie. Tradícia medových perníkov siaha u nás až do 12. storočia. Medovníčky sa dajú využiť aj ako ozdoby na stromček. Tí kreatívnejší z vás zvládnu z medovníkov zostaviť betlehem alebo perníkovú chalúpku.
Ako uskladniť medovníky, aby zmäkli?
Ako si spríjemniť dlhé čakanie na Štedrý deň? Predovšetkým deti si obľúbili adventný kalendár. Môže mať mnoho podôb od klasického štvorcového s čokoládou po nástenný v tvare vianočného stromčeka a s vreckami plných darčekov na každý deň. Fantázii sa medze nekladú.
Netradičný adventný kalendár s úlohami pre celú rodinu
Krásnym vianočným zvykom je tiež výroba či zostavenie betlehemu – jasličiek. Napríklad v Taliansku ľudia nezdobia vianočný stromček a namiesto neho sú symbolom Vianoc práve jasličky.
Už podľa svojho názvu – vianočka patrí k vianočným tradíciám. Skôr pekári do vianočiek náhodne zapekali mince. Ten, kto mincu potom v pečive našiel, mal byť po celý ďalší rok zdravý a minca mu predpovedala aj bohatstvo. Keď sa ale pri pečení vianočka nepodarila a popraskala, značilo to nešťastie.
Tešíte sa na zdobenie vianočného stromčeka? Ešte v 16. storočí bol ale tento zvyk považovaný za pohanskú tradíciu a katolícka cirkev ho neuznávala. Prvé stromčeky sa do izby vešali za špičku k stropu, niekedy dokonca špičkou dolu. Takto upevnené stromčeky sa zdobili už spomínanými medovníkmi, prípadne mašľami, slamenými ozdobami a podobne.
Zdroj: vira.czcs.wikipedia.orgceske-tradice.cz