Zdravý životní styl Relax Pred Vianocami nestrácajte hlavu

S dobrým plánom zvládnete všetko Práve nastal ideálny čas naplánovať Vianoce od A do Z. Pohodlne sa usaďte a pokojne popremýšľajte, ako sa pripraviť na sviatky, aby ste sa vyhli zhonu a neriešili všetko na poslednú chvíľu.
Pripravte si dobrý plán a vyhnete sa predvianočnému zhonu. Na vašom zozname sa musia nachádzať také činnosti, ako je upratovanie, varenie a príprava darčekov.
Rozdeľte si domáce povinnosti. Vaši blízki sa určite radi zapoja do domácich prác – aj oni chcú mať krásne Vianoce. Na Vianoce sa najviac tešia tí najmenší.
Zapojte deti do upratovania a príprav a popritom im porozprávajte o vianočných zvykoch.

Nech sa dom na Vianoce ligoce

Jedni ho milujú, iní úprimne nenávidia. Upratovanie vám môže dať zabrať – a to predvianočné je najväčšie za celý rok. Ako k nemu pristúpiť rozumne? Skôr ako začnete s veľkým upratovaním, urobte si prehľad potrieb a čistiacich prostriedkov, ktoré vám majú uľahčiť túto úlohu. Skontrolujte, či máte všetky potrebné handričky, gumové rukavice, čistiace prostriedky a podobne.

K vianočnému upratovaniu pristúpte veľmi dôsledne. Nazrite aj do tých zákutí domu, ktoré neupratujete príliš často.
Najprv urobte najťažšie práce. Zvoľte si postup na umytie všetkých okien, vyprášenie kobercov a vyčistenie lámp. Potom to bude už len ľahšie.
Potrebné je prezrieť aj skrine. Zbavte sa oblečenia, ktoré už nenosíte, a ostatné poukladajte podľa jednoduchej zásady – čím zriedkavejšie si ho obliekate, tým hlbšie ho do skrine poukladajte.
Urobte poriadok aj v kúpeľni. S dobrou zásobou čistiacich prostriedkov zvládnete upratovanie expresným tempom. Nakoniec si nechajte drobné práce, ako je napríklad umývanie podláh. V takto pripravenom dome budú Vianoce príjemné a voňavé.


Pripravte chutnú štedrú večeru

Každý rok vyzerá štedrovečerné menu rovnako. V mnohých domácnostiach sú tradície nesmierne dôležité. Ak si ani vy neviete predstaviť Vianoce bez kapra a ďalších klasických jedál, naplánujte si ich prípravu už skôr. Skôr než sa stanete šéfkuchárom, vyberte sa na nákupy. Rozdeľte ich do etáp. Najprv by ste sa mali zásobiť výrobkami s dlhou trvanlivosťou a krátko pred Vianocami tými, ktoré sa nemôžu dlho skladovať. Nie všetky vianočné jedlá musíte robiť na poslednú chvíľu. Pirohy je dobré vopred zmraziť. Podobne môžete postupovať s vianočnou kapustnicou, kaprom či s pirôžkami do boršču. Pri príprave štedrovečernej večere vezmite do úvahy počet hostí. Dobre si naplánujte porcie jednotlivých pokrmov, aby ste neplytvali jedlom.


Darujte blízkym neobvyklé darčeky

Každý rok si kladiete rovnakú otázku: čo kúpiť rodičom, starým rodičom, deťom a priateľom? Ako vyriešiť tento hlavolam? Porozmýšľajte, koho chcete obdarovať tieto Vianoce a aký rozpočet máte k dispozícii. Potom začnite konať. Snažte sa, aby sa darčeky neopakovali. Ďalší pár ponožiek pre dedka, ktorý ich už vlani dostal troje, nie je dobrý nápad. Spýtajte sa svojich blízkych, čo by chceli dostať. Nezabudnite, že vlastnoručne pripravené darčeky potešia najviac.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok