Dieťa Tehotenstvo Cestovanie počas tehotenstva radšej preberte s lekárom

Chystáte sa počas tehotenstva cestovať autom, vlakom či lietadlom? Nie je to nemožné, no v prvom rade konzultujte vaše plány s lekárom. Najviac nečakaných udalostí sa totiž udeje na začiatku a na konci tehotenstva, cestujte preto v druhom trimestri. Ženy s rizikovým tehotenstvom by mali byť extra opatrné a dlhšie cesty radšej poriadne zvážiť.
Ak mierite do zahraničia, overte si, či vaše poistenie pokrýva aj prípadné komplikácie v tehotenstve. Dobrým nápadom je prikúpenie extra balíčka z komerčnej poisťovne, vďaka ktorému budete mať istotu, že sa vám pobyt nepredraží o platby v nemocnici.

Lietanie v tehotenstve
Ak môžete, vyberte sa k moru. Plávanie a prechádzky sú pre tehotné ženy ideálnym športom. Pred cestou lietadlom si overte v leteckej spoločnosti podmienky. Niektoré totiž nedovoľujú lietať tehotným ženám v poslednom mesiaci bez povolenia od lekára. A väčšina lekárov aj tak neodporúča lietať po 36. týždni, ak to nie je absolútne nevyhnutné. Pokúste sa vyhnúť aj vzdialeným a exotickým destináciám. A šesť týždňov pred plánovaným pôrodom sa nevzdiaľte od pôrodnice na viac ako dve hodiny cesty. Dajte tiež prednosť destináciám, kde sa nebudete musieť príliš vystavovať slnku. Väčšina budúcich mamičiek neznáša dobre teplo, viac sa potia, oťažievajú im nohy a aj napriek náležitému pitnému režimu sa zvyšuje riziko závratov. Od slnka sa taktiež môžu objaviť i tehotenské škvrny, čo ku šťastiu skutočne nepotrebujete.

Po 36. týždni už radšej zostaňte doma.

Tehotná za volantom
Možno ste skúsené dlhoročné vodičky a jazdu v aute si vyslovene užívate. No teraz ste v radostnom očakávaní a neviete, či je bezpečné sadnúť si vôbec za volant. Máme pre vás dobrú správu. Podľa stránky Babycentre môžete aj naďalej šoférovať v prípade, ak vaše tehotenstvo prebieha v poriadku a nemáte problémy. Počas posledných mesiacov sa vám však bude nastupovať a vystupovať o čosi ťažšie, aj napasovať sa za volant môže byť zložitejšie. Je dôležité spomenúť na tomto mieste aj nepríjemnosti v podobe zvracania na začiatku tehotenstva, pre ktoré sa ťažšie sústredíte na cestu. Robte si preto pravidelné prestávky, počas ktorých si povystierate nohy. Keď vám sedenie spôsobuje bolesť chrbta, pomôžte si vankúšikom, penovým klinom alebo aspoň mikinou, zrolovanou za chrbtom. Na cesty sa vydajte poriadne oddýchnutá. Pokúste sa vyhnúť dlhším trasám, keď už to musí byť, za volantom sa radšej s niekým striedajte. Ak sadáte za volant blízko termínu pôrodu, majte radšej pri sebe všetky potrebné dokumenty a papiere od gynekológa a po ruke mobil, keby sa náhodou dieťatko prihlásilo na svet v predstihu. Praktické je mať pri sebe aj tašku do pôrodnice.

Pás za každých okolností
Bezpečnostný pás by ste pri jazde autom mali mať pripútaný vždy, nech je to akokoľvek nepohodlné. Pri nehode vás správne zapnutý pás ochráni aj s bábätkom. Nikdy však nemajte pás pretiahnutý cez bruško, upevnite ho radšej cez stehná a boky, popod bruško. Mohol by totiž zbytočne tlačiť na bábätko. Priečna časť by mala ísť cez kľúčnu kosť pomedzi prsia a rameno radšej ako cez krk.

Pás nikdy nepreťahujte cez bruško!

Keby vám napadlo vypínať airbag, vedzte, že to nie je dobrý nápad. V prípade nehody vás aj dieťatko totiž ochráni. Je navrhnutý spolu s bezpečnostným pásom tak, aby ste boli v bezpečí. Pás ochráni hornú časť tela a udrží vás ďalej od volantu. Airbag zas rozloží silu nárazu a funguje ako okamžitý vankúš.

 Zdroj: babycentre.co.uk, enfemenino.com, babycenter.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.