Dieťa Tehotenstvo Bociany už nelietajú, podporte svoju plodnosť!

To, ako rýchlo otehotniete, len málo závisí od vás samotných. Normálne plodné páry majú približne 25-percentnú šancu otehotnieť pri každom cykle.

• 60 % plodných párov otehotnie počas šiestich mesiacov

• 75 % počas deviatich mesiacov

• 80 % počas jedného roka

• 90 % počas roka a pol

Niektoré páry teda počnú už v prvom mesiaci pokusov, zatiaľ čo iným to môže trvať niekoľko rokov.

Neplodný je dokonca každý siedmy pár, ale to neznamená, že nikdy nebude mať bábätko. Mnoho "neplodných" párov má následne deti, ale môžu potrebovať čas navyše alebo liečbu neplodnosti skôr než žena otehotnie.
Ak sa pokúšate otehotnieť rok alebo dlhšie, navštívte lekára, a ak sa vekovo blížite k štyridsiatke, navštívte lekára po šiestich mesiacoch.
Šancu na úspešné počatie môžete zvýšiť svojim životným štýlom.

Strážte si váhu

Výrazná nadváha alebo podváha môže znížiť vaše šance na počatie. BMI zdravého človeka sa pohybuje medzi 20 a 25.

Ak spadáte mimo ideálny rozsah, pokúste sa pred počatím zdravo schudnúť, alebo pribrať. U žien s podváhou je vyššia pravdepodobnosť nepravidelnej periódy a v závažných prípadoch sa môže ovulačný cyklus úplne zastaviť. Ženy s nadváhou častejšie rodia väčšie deti, majú viac pôrodných komplikácií a s vyššou pravdepodobnosťou prenášajú, zatiaľ čo budúce mamičky s podváhou budú mať s vyššou pravdepodobnosťou dieťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Jedzte vyváženú stravu

Zdravá strava je potrebná na zabezpečenie dostatku týchto životne dôležitých vitamínov:

Kyselina listová – napomáha zamedziť vrodeným chybám mozgu a miechy.
Vitamíny skupiny B – sú dôležité pre ovuláciu aj pre vývoj plodu a môžu posilniť vašu šancu na otehotnenie, ak ste už mali problémy s počatím.

Zinok – niečo pre mužov! Je potrebný k tvorbe vonkajšej vrstvy a chvostíka spermie, nedostatok zinku v strave muža znižuje počet jeho spermií.

Vitamín C – ďalší! Tento antioxidant môže zlepšiť počet a kvalitu spermií mužov – fajčiarov.

Doprajte si veľa sexu

U párov, ktoré majú sex počas celého mesiaca, je vyššia pravdepodobnosť počatia, preto čím viac sexu, tým lepšie – a nezabúdajte, že spermie môžu vo vašom tele žiť až sedem dní!

Vzdajte sa cigariet a alkoholu

Ak fajčíte alebo fajčí váš partner, je načase s tým skoncovať. Fajčenie takmer zdvojnásobuje riziko, že budete mať dieťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou, a môže negatívne ovplyvniť kvalitu spermií vášho partnera.

Obmedziť by ste mali aj spotrebu alkoholu. Alkohol nielenže zvyšuje pravdepodobnosť potratu, ale ovplyvňuje aj vývoj vášho dieťaťa a zbavuje telo vitamínu B.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok