Dieťa Batoľa 5 tipov, ako pomôcť deťom prekonať strach z injekcie

Injekcia sa spája s bolesťou, takže deti z nej majú prirodzene strach. No vyhnúť sa jej nedá, a tak sa milujúci rodičia snažia nájsť spôsoby, ako to vystrašenému dieťaťu čo najviac uľahčiť. Pomôžeme vám aj my.

Povedzte dieťaťu pravdu o bolesti

Ak sa dieťa spýta, či bude injekcia bolieť, povedzte mu pravdu. Injekcie bolia alebo sú aspoň nepríjemné. Ak dieťaťu poviete opak, bude to brať ako klamstvo a vy môžete stratiť jeho dôveru. Namiesto popierania mu povedzte: „Áno, bude to bolieť, ale iba pár kratučkých sekúnd a potom bude dobre.“ Keď bude po všetkom, usmejte sa naň a pochváľte ho.

Nezachádzajte do podrobností

Pokiaľ sa dieťa nepýta, zbytočne ho nezaťažujte vecami, na ktoré ono nemyslí. Čím kratšie bude dieťa spracúvať informáciu o tom, že dostane injekciu, tým lepšie.Býva vaše dieťa často choré? Prečítajte si, koľko chorôb je ešte v norme.

Ak treba, podporujte dieťa na diaľku

Pri pohľade na ihlu v ruke lekára reagujú niektoré deti až hystericky. Pokiaľ sa nedajú utíšiť, zvážte, či nebude lepšie postaviť sa o kúsok ďalej a nechať zdravotníkov robiť svoju prácu. S dieťaťom budete udržiavať očný kontakt a povzbudzovať ho na diaľku. Bude mať tak istotu, že ste pri ňom, no nebude mať možnosť snažiť sa ukryť vo vašom náručí a znemožniť tým pichnutie injekcie.

Poskytnite úľavu

Prvou pomocou pri úľave po injekcii je vaše objatie a láskavé slovo. Pochváľte dieťa za statočnosť, ak to dobre zvládlo. Keď bol priebeh problematickejší, nevracajte sa k tomu, objatie mu však doprajte aj tak. Pri bolesti dieťaťu pomôže aj studený obklad.

Zvážte odmenu

Ak dieťa zvládlo injekciu bez väčších problémov, zvážte malú odmenu. Cestou k lekárovi či od neho navštívte Tesco a kúpte mu lízanku, malú hračku alebo obľúbenú dobrotu. Nerobte z toho však veľkú vedu, injekciu by dieťa nemalo brať ako niečo výnimočné, ale ako súčasť života, s ktorou sa musí vyrovnať.

O výchove detí sa viac dočítate na stránkach Hello Tesco.

 Zdroj: parents.com, wikihow

Vytlačiť stránku
Zdielať článok