Dieťa Predškolák Často choré dieťa: Viete, koľko chorôb je ešte v norme?

Len čo príde dieťa do kolektívu, jeho život sa otočí hore nohami. Zrazu je samo medzi deťmi, ktoré nepozná, navyše s pani učiteľkou, ktorá nie je mama, ani keby bola najlepšia učiteľka na svete. Musí si zvykať na nové chute (aj známych jedál), nový režim a jeho imunitný systém sa pasuje s dovtedy nebývalým množstvom vírusov a baktérií. Nečudo, že malý škôlkar ochorie krátko nato, ako začne chodiť do škôlky. O pár dní či týždňov je však chorý zas. A potom ešte raz a znova, až majú rodičia podozrenie, že ich dieťa je choré vlastne v jednom kuse. Prečo sú vlastne škôlkari tak často chorí?

Imunitný systém dieťaťa sa v škôlke ešte len vyvíja. Až desaťročné dieťa má imunitu takmer takú ako dospelý. Keďže existuje vyše sto druhov vírusov, ktoré spôsobujú bežné ochorenia, nezrelý imunitný systém má čo robiť, aby sa s novými patogénmi vysporiadal. Niektoré deti bývajú náchylnejšie na ochorenia aj dedične alebo z dôvodu alergie. Prečítajte si viac o tom, čo ešte detskú imunitu oslabuje.

Je normálne, že je dieťa tak často choré?

Túto otázku si položil asi každý rodič predškoláka, keď si zo škôlky už po niekoľkýkrát odvádzal dieťa s nádchou a kašľom. V prvom rade je dobré vedieť, čo je ešte norma a čo je už naozaj veľa. Priemerne bývajú deti choré 5- až 6-krát do roka. V normálnom rozsahu je aj 8 až 10 ochorení za rok. Do normy sa ale nepočítajú ochorenia s horúčkou, ktoré trvajú viac ako 5 dní, ani ťažkosti s dýchaním (napríklad plný nos) trvajúce viac ako 10 dní. Počítajte aj s tým, že deti s alergiami horných dýchacích ciest budú choré častejšie, alebo budú mať výraznejšie príznaky ochorení. Pozrime sa na najčastejšie detské ochorenia konkrétnejšie.

Infekcie uší

Malé deti sú náchylnejšie na infekcie stredného ucha, pretože v detskom veku je Eustachova trubica krátka, tenká a viac horizontálna. Chladný vzduch spôsobuje, že napuchne a zachytáva tekutinu v strednom uchu, čím sa stáva dokonalým miestom pre baktérie a vírusy. Ďalším dôvodom častých bolestí ucha u detí je rezistencia baktérií voči antibiotikám. Väčšinu bolestí ucha však zvládnu deti aj bez nich.

Pri bolesti ucha s horúčkou choďte k doktorovi okamžite. Ak bolí uško bez teploty a bolesť neprejde do dvoch dní s voľnopredajnými kvapkami, tiež vyhľadajte lekára.

Normálne sú dve ušné infekcie ročne do troch rokov.

Ak má dieťa ušné choroby v polročných intervaloch, prípadne štyri ročne, požiadajte lekára o odborné vyšetrenie uší.

Rotavírus

Väčšinu hnačkovitých ochorení a vracania u detí spôsobuje vysokonákazlivý rotavírus. Najčastejšie sa vyskytuje na jeseň a v zime. Vo vzduchu žije niekoľko dní, na povrchoch prežíva až 7 hodín a ak sa dotknete infikovaného povrchu, na rukách prežije aj pol hodiny. Dostať rotavírus je teda naozaj veľmi jednoduché, aj keď si pravidelne umývate ruky. Do piatich rokov veku dostane rotavírus až 95 % detí.

Normálne sú jedna až tri rotavírusové infekcie ročne.

Často choré dieťa: Viete, koľko chorôb je ešte v norme?

Keďže hnačky pri rotavíruse môžu trvať aj týždeň, je potrebné dávať pozor na dehydratáciu

Angína

Bolesť hrdla, ťažkosti s prehĺtaním, červené opuchnuté mandle (niekedy aj s bielymi ložiskami) a vysoké teploty signalizujú, že vaše dieťa práve prekonáva angínu. Angíny sú častejšie na jar a na jeseň. Lekár by mal testom zistiť, či nejde o bakteriálnu streptokokovú infekciu, na ktorú zaberajú iba antibiotiká a dôsledná liečba.

Jedna angína ročne je v norme, častejšie zápaly mandlí už patria do rúk odborného lekára.

Nikdy nedávajte do škôlky dieťa, ktoré ešte berie antibiotiká!

Zápal dýchacích ciest

Infekcie dýchacích ciest sa vyskytujú najmä v zime a v prechode medzi letom a jeseňou. Prejavujú sa zvýšenou teplotou, plným nosom, kýchaním alebo kašľaním a sú najčastejším detským ochorením. Nezamieňajte si ich s chrípkou– tú spôsobuje iný vírus. Najčastejšími ochoreniami dýchacích ciest sú:

  • nádcha – sopeľ, plný nos, bolesť hlavy, kýchanie,
  • zápal hrdla – bolesť hrdla, zvýšená teplota, únava,
  • zápal prínosových dutín (sinusitída) – bolesť hlavy, plný nos, teplota,
  • zápal priedušiek – kašeľ, teplota, malátnosť, únava,
  • zápal dýchacej trubice – kašeľ, teplota, malátnosť, únava.

Prechodené a nedoliečené infekcie horných dýchacích ciest, nádchy, soplíky a kašle sú príčinou opakovaných ochorení.

Zápaly dýchacích ciest môžu mať deti až 8-krát ročne. Lekár určí, či ide o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, a podľa toho nasadí liečbu. Ak sú nádchy, soplíky a kašle opakované a trvajú dlhšie ako týždeň až desať dní, požiadajte lekára nielen o pneumologické, ale aj o alergiologické či imunologické vyšetrenie.

Čo robiť, aby dieťa nebývalo tak často choré?

Každý rodič by chcel, aby jeho dieťa bolo iba zdravé. To sa, samozrejme, dosiahnuť nedá, ale dá sa pozitívne ovplyvniť frekvencia ochorení aj ich priebeh.

Dôležité je, aby malo dieťa dostatočne silnú imunitu, a keď už raz chorobu dostane, aby ju doma poriadne vyležalo. Imunitu posilňujte priebežne počas celého roka:

  • pravidelným pobytom na čerstvom vzduchu aj v chladnejších dňoch,
  • pohybovými činnosťami – stačí bežné detské pobehovanie a skákanie,
  • domácou vyváženou stravou so zeleninou, ovocímmäsom,
  • dostatočne dlhým spánkom s pravidelným spánkovým režimom,
  • domácou pohodou, pretože aj psychika výrazne vplýva na ochorenia.

Čítajte viac o zdraví detí na Hello Tesco

Zdroj: Wikipedia, parentmap.com, healthcare.edu

Vytlačiť stránku
Zdielať článok