3 tipy, ako predísť typickým cyklistickým zraneniam
Športom k trvalej invalidite, hovorí sa. A cyklistika nie je výnimkou. Aké zranenia vám pri bicyklovaní hrozia a ako sa im vyhnúť?
Cyklistika má desiatky výhod. Okrem toho, že je to zdravé aeróbne cvičenie, šetrí aj životné prostredie a prospieva našej celkovej kondícii či duševnej pohode.
Na druhej strane má však aj svoje negatíva. Či už ide o pády, bolesti spodnej časti chrbta, kolien, zápästia, krku, achiloviek, chodidiel, zranenia sú akousi neblahou súčasťou cyklistiky. Aj keď sa niektorým nemožno stopercentne ubrániť, v prípade predvídateľných zranení je prevencia vo vašich rukách.
Optimalizujte polohu a vyhnite sa bolestiam kolien
Cyklistom sa často stáva, že na bicykli nemajú správnu polohu. Ak nie sú chodidlá správne umiestnené na pedáloch bicykla, môže to spôsobovať bolesť kolien až zápal. Kolená by pri jazde na bicykli nemali smerovať von ani dovnútra. Tiež viac počúvajte svoje telo a netlačte sa do príliš vysokého tempa.
Nepodceňujte rozcvičku, môžete tak predísť pretrhnutiu achilovky
Pretrhnutá Achillova šľacha je bežným poranením cyklistov. Vo väčšine prípadov dochádza k jej pretrhnutiu cca 2 až 6 cm nad pätou – v mieste najmenšieho zásobenia šľachy krvnými vlásočnicami. Ak je achilovka veľa namáhaná, postupne degeneruje, takže je náchylnejšia na náhle zranenia. Pretrhnutiu nepredchádzajú žiadne väčšie bolesti, ale po ňom nasleduje dlhá, 3- až 12-mesačná rekonvalescencia. Aj preto je toto zranenie veľmi nepríjemné.
Najčastejšie dochádza k pretrhnutiu po nedostatočnej rozcvičke, veľkej námahe či po nedoliečených zápaloch. Pred každou jazdou sa teda snažte čo najviac rozohriať a po nej si zas dopriať kvalitný strečing.
Cvičením posilníte chrbát a znížite pravdepodobnosť vzniku bolestí
Bolesti spodnej časti chrbta sa najčastejšie objavujú po dlhej jazde na bicykli (prípadne počas nej) a môžu vyústiť až do chronického stavu. Pravidelným posilňovaním chrbta si spevníte svalstvo a chrbát vás bude bolieť menej. Pri opakujúcich sa bolestiach je však najlepšie poradiť sa s odborníkom, či je vaša poloha na bicykli správna a tiež či sa zbytočne nepreťažujete. Rozcvička pred jazdou a strečing po nej by pre vás mali byť samozrejmé.