Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Môžeme ju použiť na prípravu krémovej polievky, koláčov, džemov, domáceho kečupu či špagiet. Tekvica hokkaido patrí vďaka svojej sladkej a výraznej chuti medzi najobľúbenejšie druhy. Výhodou tekvice hokkaido je, že ju nemusíme šúpať – jednoducho ju uvaríme či upečieme so šupkou, ktorá je ľahko stráviteľná a chutná.
Kto by to bol povedal, že práve z tejto suroviny dokážeme vyrobiť domáci kečup! Ten nemusí byť vždy len zo samotných paradajok, ako sme zvyknutí. Deti kečup milujú a práve tento tekvicový je výbornou možnosťou na doplnenie ďalšej zeleniny do detského jedálneho lístka. Kečup nemusí mať vždy „nálepku“ nezdravá potravina – hlavne keď je to domáci kečup a presne vieme, aké suroviny sme na jeho prípravu využili. Pri výrobe nie je nutný ani cukor. V našom recepte sme ho nahradili javorovým sirupom, ale vhodnou alternatívou je aj agávový sirup alebo kokosový cukor.
Vedeli ste?
Keď sa obzrieme stovky rokov späť, zistíme, že v pôvodnej receptúre kečupu sa nachádzali prísady ako vaječné bielky, huby, ustrice, mušle alebo vlašské orechy. Dnes už je jeho zloženie menej náročné. Bežne sa kečup vyrába z paradajok, cukru a octu v kombinácii s rôznymi koreninami a surovinami, ako sú cibuľa, nové korenie, koriander, klinčeky, rasca, cesnak či horčica. V exotickejších verziách nájdeme tiež škoricu, zeler alebo zázvor.
TIPY:
Tekvicové jadierka určite nevyhadzujte, môžete si z nich pripraviť výbornú pochúťku na dlhé zimné večery.
Domáci paradajkovo-tekvicový kečup sa výborne hodí na grilovačku, špeciálne ku grilovanému mäsu, pečeným zemiakom a zeleninovým špízom.
Nielen domáci kečup, ale aj recepty na domáce džemy sú na nezaplatenie. Ochutnali ste niekedy rajčinový džem?
Tekvicu dôkladne umyjeme, zbavíme nečistôt a nepekných miest na povrchu, ale nešúpeme. Rozkrojíme ju, vyberieme jadrovník a nakrájame na menšie kúsky.
Paradajky umyjeme, očistíme a tiež ich nakrájame na malé kúsky.
Prichystáme si hrniec, vložíme doň nakrájané paradajky a tekvicu, zalejeme pomarančovou a limetkovou šťavou, pridáme všetky ostatné ingrediencie a varíme domäkka.
Po zmäknutí rozmixujeme ponorným mixérom a redukujeme obsah tekutiny.
Hrniec prikryjeme pokrievkou a varíme ešte približne 1 hodinu.
Pyré z paradajok a tekvice za horúca nalejeme do pripravených sterilizovaných zaváracích pohárov, dôkladne zabalíme do deky a necháme cez noc vychladnúť.
Domáci kečup podávame s nachos, pečivom alebo s pizzovými štangľami.