Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Iný kraj, iný mrav. A pri vianočných zvykoch a slávnostnej tabuli to platí tiež. Základom slovenských Vianoc je vianočná kapustnica, ryba a vianočný zemiakový šalát. V niektorých krajoch sa servíruje rybacia polievka alebo šošovica či iné strukoviny.
Verilo sa, že šošovička prinesie do domu bohatstvo, keďže sa podobá na peniaz.
Rybacia polievka bola zase praktickým počinom, aby sa nevyhadzovali zvyšky z ryby. Dnes by sme to označili za krok smerom k trvalej udržateľnosti. Pred polievkou sa na väčšine Slovenska zvyknú podávať oblátky potreté cesnakom a medom a delia sa medzi všetkých pri stole. Oblátka predstavuje chlieb, cesnak zdravie a med sladký život.
Vianočná kapustnica je v podstate zdravé jedlo. A to najmä vďaka kyslej kapuste, ktorá:
Skúste kapustnicu pripraviť tak, aby sa kapusta varila čo najkratšie a zachovala si maximum vitamínov.
Každá rodina má svoj overený recept, na ktorý nedá dopustiť!
Zemiakový šalát je klasika, na ktorú sa tešíme hádam všetci. Pripravte si odľahčenú verziu bez majonézy, údeniny či salámy. Majonézu stačí nahradiť kyslou smotanou, prípadne jogurtom gréckeho typu alebo obyčajným bielym jogurtom. Do vianočného zemiakového šalátu pridajte čo najviac zeleniny. Okrem cibuľky a sterilizovaných uhoriek prihoďte aj mrkvičku, petržlen či kaleráb a hrášok. Ďalšiu inšpiráciu sme si pre vás pripravili v podobe zdravých receptov na tie najlepšie šaláty.
Ryba sa považuje za pôstne jedlo, takže na vianočnom stole má svoje čestné miesto. Po celodennom pôste, ktorý tiež nie je na škodu nášmu zdraviu, je to ideálny pokrm. Vo väčšine domácností je to tradičný smažený kapor obalený v klasickom trojobale.
Skúste strúhanku nahradiť mletými kukuričnými lupienkami alebo panko strúhankou. Namiesto smaženia môžete pripraviť všetky kúsky naraz upečením v rúre. Okrem kapra môžete zvoliť aj ďalšie ryby z našich vôd: šťuku, úhora či pstruha. Obľube sa v súčasnosti teší losos. Ryby môžete pripraviť naprírodno, v pare alebo upiecť v papieri na pečenie.
Sledujte značky a certifikáty na obaloch, aby ryba na vašom stole bola ulovená zodpovedne. Prípadne si nájdite a preverte predajne rýb vo svojom okolí. Olovo k Vianociam patrí, ale rozhodne nie na tanieri.
Po večeri sa na stole objavujú ešte opekance, známe aj ako pupáky či bobáľky. V tomto chutnom a zdravom recepte stačí nahradiť aspoň tretinu alebo polovicu bielej múky špaldovou alebo celozrnnou. Už tak sa zvýši výživová hodnota. Používajte múky v bio kvalite, aby ste sa vyhli pesticídom. Mlieko a cukor môžete vymeniť za rastlinné mlieko a med.
Posýpka z maku či orechov je nielen chutná, ale je i zdrojom vitamínov, minerálov, kvalitných tukov, bielkovín a vlákniny.
Takže si s chuťou doprajte, samozrejme, v primeraných porciách. Aj ďalšie vianočné pečivo môžete odľahčiť použitím múky z orechov, ryže či pohánky. Existuje mnoho zdravých vianočných receptov aj na nepečené dobroty, kde je základom datľová pasta, orechy, tvaroh, kokos, čokoláda... Nezabudnite na štedrovečerný stôl pridať i čerstvé a sušené ovocie.
Nech vám tieto Vianoce chutí bez výčitiek!