Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Ten fantastický pocit, keď si na raňajky odtrhnete čerstvú paradajku, voňavú a vyhriatu od slniečka, nie je určený len záhradkárom! Stačí, ak máte balkón. Založte si vlastnú balkónovú záhradku!
Čo pestovať na balkóne?
Na balkóne dopestujete takmer všetko. Paradajky, papriky, uhorky, mrkvu, petržlen, kaleráb, hrášok, jahody a pokiaľ máte priestrannejší balkón, vynímať sa vám na ňom budú hoci aj egrešové a ríbezľové kríčky. Dokonca existujú aj špeciálne zakrpatené odrody jabloní, marhúľ, čerešní.
Aké kvetináče na balkón?
Stačia vám kvetináče alebo hlbšie kochlíky, ideálne sú samozavlažovacie. Na papriku postačí nádoba 35 x 35 cm, pre rajčiny zvoľte o niečo väčšiu. Balkónovú zeleninu však dopestujete napríklad aj v čiernom igelitovom vreci. Do nádob nasypte záhradný substrát na zeleninu, alebo univerzálny. Svoj zelený balkón si môžete usporiadať podľa fantázie a množstva pestovaných plodov. Uhorky, papriky, paradajky, baklažány a iná plodová zelenina patria do kochlíkov na zemi, na poličky môžete umiestniť bylinky a jahody v závesných kvetináčoch zavŕšia záhradnú atmosféru vášho balkóna.Myslite však na to, že na balkóne sú iné poveternostné podmienky a najmä v lete na zasklených balkónoch môže byť teplota pre vašu záhradku veľmi vysoká. Preto pravidelne vetrajte, polievajte a roste rastliny.
Ako pestovať...
...paradajky
Paradajkám sa bude dariť na balkóne, orientovanom na juh alebo západ. Nesmie naň však priamo pršať. Vyberte si, či chcete pestovať kríčkové alebo tyčkové paradajky – pre ne budete potrebovať aj tyčky na podporu. So sadením počkajte do polovice mája, až keď bude istota, že rastlinky nespáli prízemný mráz. Paradajky rastú pomerne rýchlo, ak majú vhodnú pôdu. Pravidelne kontrolujte listy, či ich nenapadlo ochorenie alebo škodcovia. Najobávanejším ochorením rajčiakov je pleseň zemiaková. Rastliny zalievajte pravidelne, ale neprelievajte. Samozavlažovací kochlík je ideálny! Prvé plody dopestujete v závislosti od odrody a počasia v júli až septembri.
...šaláty
Možno vás to prekvapí, ale na balkóne hravo vypestujete aj šaláty, špenát, mangold či rukolu. Rastliny môžete pestovať zo semienok, alebo z predpestovaných sadeničiek. V prvom prípade im prichystajte ľahkú pôdu bez zbytočných hrúd, druhom prípade budete mať úrodu o čosi skôr. S ich pestovaním môžete začať už v druhej polovici apríla.
...koriander
Túto exotickú a chuťovo výraznú bylinku zvládnete vypestovať aj na vašom balkóne. Podmienkou je dostatok slnečného svetla, pretože koriander neznáša chlad, a pravidelná zálievka. Vhodná doba na zasiatie koriandra, ale aj ďalších byliniek, je apríl, no v podstate ich môžete vysádzať od jari do jesene. Z koriandra využijete listy aj semená. Semená majú dokonca ešte výraznejšiu chuť než listy.
...jahody
Pre pestovanie na balkóne sú už vyšľachtené špeciálne odrody jahôd. Sú o čosi menšie, ale rovnako voňavé a sladké ako ich záhradné kolegyne. Tieto rastliny sú vyberavé a náročnejšie na zeminu a hnojivo. Jahodové sadenice saďte do takej hĺbky, do akej boli zasadené v predpestovateľských hrantíkoch. Doprajte jahodám dostatok slnka a vody a na ich plodoch si budete pochutnávať aj niekoľko týždňov.
Jahody na východ, bylinky na sever
Výber druhu voľte podľa svetovej strany, na ktorú je balkón otočený. Na východnej strane je dostatok svetla ráno a dopoludnia, preto tam môžete pestovať prakticky čokoľvek. Dariť sa bude aj náročnejším rastlinám.
Na východ saďte:
Na balkóne, orientovanom na západ, sa bude dariť:
Pobyt na severnej strane ocenia tieňomilné rastliny. Zelenina vám tu nedozreje, ale bylinky budú krásne. Na severne orientovaný balkón vysádzajte:
Južná strana poskytuje najviac slnečného svetla, ale treba dať pozor, aby slnko rastliny nespálilo. Na južnú stranu patria: