Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Ako ste na tom s upratovaním vy? Prinášame tipy, ako udržať domácnosť čistú a upratovaním nezabiť celý víkend.
Upratovanie potrebuje systém
Aby ste nemuseli niektoré činnosti opakovať, premyslite si, ako budete postupovať. Ideálnym riešením je upratať vždy celú miestnosť, a to systémom od stropu po podlahu. Začnite miestnosťami, v ktorých je pohyb členov rodiny najmenší. Toaletu a kúpeľňu si nechajte na záver.
V prvom kroku odložte všetky veci na svoje miesto. Steny poometajte od pavučín a utrite svietidlá. Využite čas, kým umývate okná a dajte prať záclony či závesy. Počas tejto činnosti sa miestnosť zároveň dôkladne vyvetrá. V ďalšom kroku poutierajte vlhkou handrou prach a sklenené plochy. Na záver miestnosť dôkladne povysávajte.
Kuchyňa vyžaduje pozornosti o čosi viac. V srdci domácnosti nezabudnite na chladničku. Skontrolujte potraviny, usporiadajte ich a jednotlivé poličky umyte. Vyčistite sporák, obklad zbavte mastnoty, nečistôt a dostatočnú pozornosť venujte aj pracovnej doske a drezu.
Po upratovacom „maratóne“ prichádza na rad kúpeľňa. Posvieťte si na nečistoty a vodný kameň surovinami, ktoré máte doma. Z octu a sódy bikarbóny vytvorte pastu, naneste ju na vodným kameňom pokrytú plochu a nechajte pôsobiť aspoň pol hodiny. Budete sa čudovať, ako účinné vedia byť. Podlahy je efektívnejšie umyť vo finále naraz.
Ako často upratovať?
Udržať byť čistý a uprataný vyžaduje jediné – dôslednú pravidelnosť.
Každý deň:
Každý týždeň:
Každý mesiac
Každých 3 – 6 mesiacov
Triky pre čistú domácnosť
Extra tip:
Aby ste sa pri upratovaní nezodrali, vyberajte si prípravky a pomôcky, ktoré šetria nielen váš čas, ale i životné prostredie.
Zdroj: lifehack.org, chasingfoxes.com