Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Kým umelé oplodnenie bolo ešte pred pár rokmi skôr výnimočnou udalosťou, dnes dáva nádej na splodenie potomka mnohým párom, ktorým sa za viac ako rok nepodarilo počať dieťa prirodzenou cestou. Úspešnosť asistovanej reprodukcie je takmer 40-percentná.
Najprv je potrebné zistiť, prečo sa žene nedarí otehotnieť. Vyšetruje sa najprv muž, pretože tieto vyšetrenia sú jednoduchšie a lacnejšie. Po odbere spermií sa spraví spermiogram, na základe ktorého lekár zistí napríklad, či spermie nie sú pomalé, čo býva častou príčinou nemožnosti splodiť dieťa. U žien to býva najmä nedozrievanie vajíčok a neuhniezďovanie sa vajíčka v maternici.
Stres, rýchly životný štýl, nedostatok oddychu, tlak spoločnosti, ako aj nezdravá strava sa podpisujú na rastúcom počte párov, ktorí nedokážu počať dieťa prirodzene. Preto stúpa počet detí, ktorým pomohla asistovaná reprodukcia. Neschopnosť počať dieťa býva z jednej tretiny na strane muža, z jednej tretiny na strane ženy a z tretiny u oboch partnerov. Zvyšok tvorí tzv. neobjasnená neplodnosť, kedy môže byť príčinou napríklad psychika.
Plodnosť môžete podporiť životným štýlom
Po dôkladnom vyšetrení sa určí spôsob umelého oplodnenia.
Najjednoduchší spôsob umelého oplodnenia je zavedenie spermií priamo do maternice, teda čo najbližšie k vajíčku. Tento spôsob sa využíva, ak je spermiogram normálny alebo má len mierne odchýlky a žena má pravidelnú ovuláciu.
Oplodnenien „in vitro“ znamená oplodnenie vajíčka mimo tela ženy. Tá podstúpi hormonálnu liečbu, po ktorej jej telo produkuje viac vajíčok. V anestéze sa zrelé vajíčka odoberú a následne sa oplodnia spermiami. Oplodnením viacerých vajíčok sa zvyšuje šanca na úspech (a aj na dvojičky či trojičky), no aj cena zákroku. Oplodnené vajíčko čaká v miske vo vhodných kultivačných podmienkach. Externe oplodnené vajíčko sa po určitom čase vloží pri embryotrensfere do maternice.
Mikromanipulačné techniky sa využívajú v prípade porúch spermií a dávajú nádej na otcovstvo mužom s veľmi pomalými spermiami alebo s ich veľmi nízkym počtom. Pri nich sa pod mikroskopom spermia zbaví bičíka a injekčne vpraví priamo do cytoplazmy zrelého vajíčka.
ICSI – intracytoplazmatická injekcia spermií sa využíva pri nízkom počte alebo slabej pohyblivosti spermii.
IMSI – intracytoplazmatická injekcia morfologicky selektovanej spermie sa volí v prípade, že spermie nemajú ideálny tvar a vyberá sa tá najideálnejšia.
PICSI – je metóda, pri ktorej sa vyberie tá spermia, ktorá by za normálnych okolností pravdepodobne vajíčko oplodnila aj sama. Na jej určenie slúži proteín, ktorý prirodzene obklopuje vajíčko a za normálnych okolností sa naň spermia prirodzene naviaže. Pri tejto metóde proces prebieha v Petriho miske.
K mikromanipulačným metódam oplodnenia sa okrem porúch spermiogramu pristupuje:
ak má žena nad 35 rokov,
ak sa pri odbere získalo 5 a menej vajíčok,
v prípadoch, že predchádzajúce umelé oplodnenia boli neúspešné alebo skončili potratom.
Embryo je počas kultivácie chránené obalom, z ktorého musí vyjsť, aby sa v maternici uhniezdilo. Tento obal môže byť pevný tak, že ho embryo nedokáže samé pretrhnúť, a teda sa v maternici neuhniezdi. Pri asistovanom hatchingu sa obal mikropipetou naruší, a tým sa otvorí pre embryo. Táto metóda sa volí aj vtedy, ak budúci rodičia požadujú genetické vyšetrenie embrya.
Po odbere vajíčok, ako aj pri nadpočte embryí je možné vajíčka aj embryá zmraziť a použiť neskôr. Žena už teda nemusí podstúpiť náročnú hormonálnu liečbu ani odber vajíčok. Vajíčka sa dajú zamraziť aj „pre istotu“, napríklad keď ženu čaká onkologická liečba ohrozujúca jej plodnosť alebo pre účely darovania. Embryá sa po rozmrazení skontrolujú, krátko kultivujú a potom vložia do maternice budúcej mamičky. Pri kryokonzervácii sú vajíčka aj embryá uchovávané v tekutom dusíku pri teplote -196 °C. Rovnako sa uchovávajú aj spermie.
Tehotenstvo po týždňoch: Čo sa deje s bábätkom a mamou?
Tehotenstvo po umelom oplodnení prebieha tak, ako keby začalo prirodzene. Po samotnom zákroku by ste sa mali nejaký čas šetriť, aby sa embryo dobre zahniezdilo. Ak to nevyšlo, neprepadajte depresii. Keď to budete potrebovať, zájdite za psychológom a on vám poradí, ako negatívne pocity spracovať.
Zdroj: reprogenesis.sk, tlacovespravy.sme.sk, modrykonik.sk