Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Ak máte doma dojča alebo batoľa, možno ste sa už niekedy stretli s plienkovou dermatitídou. Ide vlastne o zapareniu, za ktorú môžu plienky. Ako sa plienka trie o pokožku dieťaťa, a pripočítate k tomu chemické látky z moču a stolice, koža v okolí zadočka a genitálií sa zaparí. Následkom toho sa na koži vyhodia vyrážky a postihnuté miesto svrbí a páli. Keď sa pridá ešte bakteriálna a plesňová infekcia, na problém je zamiesené.
Plienkovej oblasti je potrebné venovať zvýšenú pozornosť už od novorodeneckého veku. Jedine tak môžete predísť vzniku tohto nepríjemného a bolestivého problému. Dodržiavajte nasledujúce zásady prevencie zaparenín:
Púder nikdy nepoužívajte na mokvavú, vlhkú alebo olejom ošetrenú kožu!
Možno sa pýtate, či môžete plienkovej dermatitíde predísť tiež voľbou látkových alebo jednorazových plienok. Nebolo preukázané, že by u jedného alebo druhého typu plienok hrozilo vyššie riziko zaparenia. Plienková dermatitída teda môže postihnúť rovnako deti, ktoré nosia jednorazové plienky, ako aj tie v látkových plienkach.
Látkové vs. jednorazové: Ako vyberať detské plienky
Odhaliť plienkovú dermatitídu je jednoduché. Stačí jeden pohľad na červenú, opuchnutú kožu po rozbalení bábätka z plienky.
Tri neklamné príznaky zaparenia a plienkovej dermatitídy:
Najúčinnejší spôsob, ako zbaviť vaše dieťatko plienkovej dermatitídy, je udržiavať jeho pokožku čistú a suchú. Plienky meňte okamžite, keď bábätko vykoná potrebu. Než sa vyrážka zlepší, môže to znamenať aj nočné vstávanie a prebaľovanie.
Až pokožku bábätka očistíte od nečistôt z plnej plienky, nezabudnite ju natrieť krémom alebo masťou. Kúpte krémy s obsahom panthenolu, vitamínu E a zinku. Vhodné zloženie má detský krém proti zapareninám Fred & Flo.
Nechajte detský zadoček na vzduchu a vetrajte podráždenú pokožku bábätka čo najčastejšie. Trikrát denne na 10 minút ponechajte bábätko bez plienky, napríklad počas spánku.
V prípade vyrážky na stehnách kúpte o kúsok väčšie plienky ako normálne. Plienka nebude tak tesne priliehať k podráždenej koži a dostane sa pod ňu aj vzduch.
Kým vyrážka nezmizne, kúpte bábätko každý deň v teplej vode a umývajte šetrným mydlom.
oxid zinočnatý – vytvára na pokožke ochranný film
rybí tuk – vitamín D v rybom oleji premasťuje a zvláčňuje pokožku
panthenol – v koži sa premieňa na kyselinu pantoténovú zo skupiny B vitamínov, ktorá je dôležitá pre tvorbu a regeneráciu kože
benzylalkohol – mierni bolesť a podráždenie, má tiež antibakteriálny účinok
vitamín E, A – podporujú bunkovú obnovu a majú antioxidačné účinky
Vyhýbajte sa kozmetickým prípravkom, ktoré obsahujú kyselinu boritú, gáfor, fenol, metylsalicylát. Tieto zložky môžu byť pre deti toxické.
15 tipov, ako vybrať správnu detskú kozmetiku a plienky
Aby ste bábätku od nepríjemného zapareniu uľavili a urýchlili hojenie, skúste kúpeľ s ovsenými vločkami. Látky v nich uľavujú od pálenia a svrbenia. Šálku vločiek povarte vo vode 10 minút a potom odvar zlejte a pridajte do detského kúpeľa.
Keď sa vaše bábätko zaparí cez leto, môžete nazbierať čerstvé skorocelové listy, rozdrviť ich a priložiť na zaparené miesta. Ak nemáte po ruke čerstvý skorocel, kúpte si skorocelový sirup. Má antialergické účinky a zmierni vyrážky.
Pozitívny účinok má kokosový olej. Vyživí a upokojí detskú pokožku a pomáha hojiť plienkovú dermatitídu. Premažte kokosovým olejom červené miesta na detskom zadočku alebo olej prilejte do kúpeľa.
Ak sa pokožka dieťaťa ani po niekoľkých dňoch domácej liečby nezlepšuje, poraďte sa s lekárom. Bábätku môže predpísať špeciálne lieky alebo vám odporučí návštevu kožného lekára. Za lekárom zájdite ihneď v prípade, že:
Zdroj: mayoclinic.orghealthlinemediderm.czporodnice.czbylinkydnes.cz