Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Quinoa alebo mrlík čilský pochádza z Južnej Ameriky. Domorodci ju poznali už pred niekoľkými tisícročiami a dnes jej tajomstvo objavujeme aj my. Nie nadarmo patrí quinoa medzi najzdravšie potraviny na svete, a to vďaka vysokému obsahu zdraviu prospešných látok.
Na taniere súčasných ľudí si našla cestu najmä prostredníctvom vegetariánov, vegánov a tých, ktorí dodržujú bezlepkovú diétu. Quinoa totiž neobsahuje lepok a je vhodná aj pre celiatikov. Má výbornú orieškovú chuť, zasýti vás a je veľmi dobre stráviteľná.
Quinoa je na prípravu naozaj jednoduchá. Varí sa podobne ako ryža – 1 hrnček quinoy a 2 hrnčeky vody. Než však budete quinou variť, dajte ju na chvíľu do studenej vody. Namáčajte ju aspoň 5 až 10 minút. Vďaka tomu nebude príliš horkastá.
Quinou dajte do hrnca, zalejte vodou, pridajte trochu soli a nechajte variť 15 minút alebo než vsiakne voda. Po dovarení ju nechajte ešte chvíľu odpočinúť.
Pre lepšiu chuť môžete quinou zaliať vývarom.
Quinoa nie je jednodruhová potravina. Na trhu nájdete červenú quinou, bielu quinou a čiernu quinou.
Biela quinoa – najbežnejší druh quinoy, aj čo sa chuti týka. Využijete ju v jedle namiesto ryže alebo zemiakov. Pripraviť ju môžete na slano aj na sladko a má príjemnú jemnú maslovú chuť.
Červená quinoa – má orieškovú príchuť a na rozdiel od bielej je omnoho chrumkavejšia. Má skvelú zemitú až ovocnú chuť. Jej prednosťou je, že pri varení si zachováva svoj tvar, no na druhej strane stráca farbu a hnedne. Výborne sa hodí do šalátov a studených pokrmov.
Čierna quinoa – zo všetkých druhov je najchrumkavejšia a má najvýraznejšiu chuť. Rastlina je väčšia než predchádzajúce dva druhy a semená sú tmavovínovej až čiernej farby. Pripravte si túto quinou ako prílohu k lososovi, pri ktorom jej chuť vynikne. Chrumkavosť si zachová aj po uvarení a má vynikajúce antioxidačné účinky.
Na spôsobe prípravy a dĺžke varenia sa výberom rôznych druhov quinoy nič nemení. Pokojne si môžete pripraviť aj mix všetkých druhov a celý pokrm tak osviežiť farbami.
Kde kúpiť quinou? Dnes quinou kúpite bežne v obchodoch, nájdete ju v regáloch so zdravou výživou (alebo s bezlepkovými potravinami) spolu s kuskusom a bulgurom, prípadne pri cestovinách.
Quinou v obchodoch najčastejšie kúpite ako semienka. V regáloch však nájdete aj quinoové vločky alebo quinoovú múku.
Vločky z quinoy sa vyrábajú tepelnou úpravou podobným spôsobom ako ovsené vločky. Varia sa však omnoho rýchlejšie a sú perfektné na prípravu cereálií, na pečenie alebo ako topping na posypanie rýb alebo kurčaťa.
Múka z quinoy sa najčastejšie používa pri pečení. Jej výhodou je, že ju môžu používať aj alergici na lepok, keďže žiadny neobsahuje. Quinoová múka je bezlepková a ľahko ňou nahradíte iné druhy bežnej múky. Na klasické pečenie našich koláčov však nemusí byť 100 % quinoová múka príliš vhodná, pretože výsledný pokrm sa môže pre neprítomnosť lepku rozpadať.
Múka z quinoy má orieškovú chuť a pri pečení je dobré ju kombinovať s inými druhmi múky. Keďže obsahuje saponín, môže sa stať, že výsledná chuť bude mierne horkastá. Múku si môžete vyrobiť aj doma.
Kúpte si semienka quinoy, výber druhu je na vás. Semienka dobre umyte a prepláchnite vo vode. Pred tým, než sa pustíte do mletia, je potrebné semienka poriadne osušiť. Nakoniec ich pomeľte v mlynčeku na múku alebo môžete využiť aj mixér s plochými nožmi na semená, no nemusí fungovať rovnako dobre ako mlynček.
V kuchyni možno využiť aj listy quinoy, a to čerstvé aj na varenie. Mladé lístky sú vynikajúce v šalátoch. Staršie listy môžete využiť na smaženie alebo dusenie. U nás ich však, bohužiaľ, zoženiete len veľmi ťažko.
Veľkým ťahákom pre quinou je aj to, že si ju vyhliadla americká vesmírna agentúra NASA. Tá sa zaoberá, okrem iného, aj výživou kozmonautov v prípade dlhých ciest, napríklad na Mars alebo Mesiac. Preto hľadá plodiny, ktoré sú vhodné na pestovanie v uzavretých systémoch vesmírnej lode. A práve quinoa je pre nich vďaka svojim vlastnostiam vhodným kandidátom.
Ste športovec a dbáte na zdravú výživu? Potom je quinoa tou pravou potravinou pre vás. Quinoa je pre obsah bielkovín a minerálnych látok skvelou kombináciou kvalitného zdroja energie, stavebných látok, ale aj nutrične bohatých živín.
Kaša z quinoy s kokosovým mliekom a ovocím
Pripravte si quinou na sladko a naštartuje svoj deň kašou z quinoy. Jej príprava vám zaberie pár minút a získate z nej potrebnú energiu na celý deň.
Budete potrebovať:
Quinou opláchnite a v hrnci zalejte mliekom. Pridajte škoricu a varte zhruba 20 minút na miernom plameni. Kašu následne oslaďte medom a v miske podávajte s ovocím a orieškami podľa vlastného výberu.
Z quinoy sa vyrába aj pálenka s názvom Chica. Tá je ďalej vyrobená z kukurice a trstinovej melasy. Okrem tohto nápoja nájdete aj v našich končinách nápoj z quinoy ako náhradu mlieka bez lepku a laktózy. Skvele sa hodí na prípravu smoothies alebo mliečnych kokteilov.
V susednom Česku sa dokonca môžu pochváliť raritou – pivom z quinoy, ktoré bolo vyrobené pre nemenovaný pražský tanečný klub, kde sa konal bolívijský večer.
Ak by ste si chceli dopriať koláč z quinoovej múky, asi veľmi nepochodíte. Samotná sa na pečenie podobných jedál veľmi nehodí. Ideálne je kombinovať ju s klasickou múkou. Takto môžete experimentovať napríklad s prípravou sušienok alebo dokonca domáceho chleba.
Z varenej quinoy pripravíte aj muffiny a z quinoových vločiek zasa cookies. Chuť na sladké uspokojíte nielen rôznymi kašami – quinou totiž môžete použiť aj do ovocného pohára alebo na prípravu quinoového pudingu.
Chcete sa vytiahnuť pred známymi? Pripravte domáce müsli tyčinky z quinoy alebo zdravý variant palaciniek s pridaním quinoovej múky.
Pripravte si chutný šalát s quinoou. Podávať ho môžete aj na grilovačke s rodinou a priateľmi ako prílohu k mäsu alebo si k nemu spravte grilovaný syr halloumi.