Zdravý životní styl Relax Pravidelné polievanie záhrady nestačí

Kvalitný kompost je zárukou ekologického pestovania

Ľudia od nepamäti využívali prírodné hnojivá na zvýšenie úrodnosti svojich záhrad a polí. Najčastejšie používali zvierací trus alebo zhnité listy. Ak máte možnosť vyčleniť v záhrade priestor na kompostovisko, založte ho v záveternom rohu. Kompost môžete ukladať priamo na zem alebo do nádoby. Prírodný a ekologický kompost má na rastliny blahodarné účinky. Vytvorte si kompost z vrstiev pokosenej trávy, listov, buriny, bioodpadu z kuchyne a pod. Nedávajte ho však do pôdy príliš často, maximálne raz za dva týždne.

Umelé hnojivá nie sú určené len na pestovanie rastlín na balkóne

V súčasnosti máme k dispozícii aj umelé hnojivá. Obľube sa tešia najmä v mestách, kde ľudia nemajú možnosť vyrobiť si vlastný prírodný kompost, ale využívajú ich aj majitelia väčších záhrad.

Zopár faktov o umelých hnojivách

Existuje veľa typov umelých hnojív, pričom jednotlivé hnojivá sa používajú v závislosti od spôsobu pestovania alebo rastlinných druhov. Pred kúpou hnojiva si vždy pozorne prečítajte zloženie a odporúčania na obale.

K najčastejšie používaným umelým hnojivám patria viaczložkové granulované hnojivá. Obsahujú základné živiny a niekoľko prídavných látok podľa účelu použitia. Každá zložka má svoju dôležitú a nenahraditeľnú úlohu. Granulované hnojivá nie sú určené pre slnečné stanovištia ani pre veľmi suchú pôdu. Nesprávne hnojenie môže rastliny dokonca poškodiť. Najlepší čas na hnojenie je hneď po daždi, keď je pôda ešte vlhká.

Obľúbené sú aj hnojivé tyčinky na balkónové a črepníkové rastliny. Stačí ich jednoducho zastrčiť do vlhkej pôdy a všetky dôležité minerálne látky sa z nich budú uvoľňovať postupne.

Hnojivo si môžete zakúpiť aj v tekutej forme. Dôležité je zvoliť správne hnojivo podľa druhu pestovaných rastlín a dodržiavať odporúčania uvedené na obale. Dávajte pozor na prehnojenie rastlín. Pri nadmernom hnojení môže dôjsť k zožltnutiu, dokonca aj k úplnému vysušeniu listov.

Naša rada

Nemáte vlastný kompost? Nevadí! Umelé hnojivá máte k dispozícii kedykoľvek. Pomôžu vám v prípadoch, keď budú rastliny potrebovať zvýšený prísun výživných látok, napr. v čase kvitnutia.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.
10 min.