Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Kvások je jedným z posledných pekárenských hitov. Domáce kváskovanie a pečenie domáceho kváskového chleba sa napriek prácnosti teší narastajúcej popularite. Tí, ktorí kváskový chlieb poznajú, tvrdia, že je chutnejší, voňavejší, chrumkavejší, dlhšie vydrží a je lepšie stráviteľnejší. Príliš veľa chvály?
Chlieb z kvásku má niekoľko nesporných zdravotných benefitov. Pokiaľ trpíte refluxom alebo nafukovaním, vsaďte na kváskový chlieb. Je lepšie stráviteľný, pretože baktérie mliečneho kvasenia v procese kvasenia rozložia sacharidy. V upečenom chlebe však žiadne zdraviu prospešné živé mikroorganizmy už neočakávajte. Pečenie ich zlikviduje.
Zreteľný prínos pre zdravie má kváskový celozrnný chlieb. Robí sa z múky pšeničnej, špaldovej, ražnej a nájdete v ňom aj kúsočky šupy zo zŕn. Celozrnný obsahuje viac vlákniny, ktorá zasýti a pôsobí na črevá ako „kefa“.
Svojim zložením tak kváskový chlieb z celozrnnej múky podporuje trávenie, znižuje riziko vzniku hemoroidov, rakoviny hrubého čreva, zlepšuje vstrebávanie živín, látkovú výmenu, prospieva imunite.
Celiatikom lepok ničí črevnú stenu a lepok sa nachádza v obilninách. Preto kváskový chlieb pre celiatika nie je diétnou výnimkou. No možno vám nebude robiť problémy, ak trpíte „iba“ intoleranciou lepku. V každom prípade – ak sa necháte zlákať omamnou vôňou kváskového chleba, myslite na to, že ani tá najlepšia chuť nestojí za ohrozenie vášho zdravia.
Aký je rozdiel medzi alergiou a intoleranciou?
Kváskový chlieb je ľahšie stráviteľný, čo by mohlo vzbudzovať dojem, že chudnutie s ním bude príjemné. Je pravdou, že kváskový chlieb má nižší glykemický index.
V 100 gramoch kvásku je:
Nutričné hodnoty kváskového chleba však z veľkej miery závisia od použitej múky, prípadne ďalších prísad – sezamu, orechov, zemiakov, cibule... Kváskový chlieb je preto z hľadiska chudnutia veľmi podobný chlebu kvasnicovému. A aj pri ňom platí – všetko s mierou. Dajte si krajec kváskového chleba, ale myslite na to pri cvičení. Inak kilá dolu nepôjdu.
Aký je rozdiel medzi kvasnicami a kváskom?
To je pravda. Na chlebe z kvásku si pochutnáte ako na čerstvom aj po troch dňoch a keď ho nestihnete zjesť, vydrží vám aj týždeň. Môže za to kyselina mliečna, ktorá v kváskovom chlebe slúži ako prirodzený konzervant.
Založenie kvásku: Ako pripraviť kvások?
Zdroje: aktuality.sk, wikipedia, bbc, kvaskovanie.sk, kvaskovechleby.sk