Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Keď je reč o praní a žehlení, prebehne mnohým ženám mráz po chrbte. Vo svete automatických práčok, voňavých čistiacich prostriedkov a výkonných žehličiek s automaticky nastavovanou teplotou už však nemusíme zúfať! Stačí len poznať tie správne postupy, ako si všetko trochu zjednodušiť a zábava sa môže začať.
Ani tí najšikovnejší z vás sa občas nevyhnú škvrne od červeného vína, kávy či kečupu na obľúbenej košeli. Dôležité je vedieť, ako na to:
Predíďte "prepojeniu"
Pokiaľ k sebe farbivo a látka priľnú pevnou chemickou väzbou, stane sa škvrna skutočne trvalou. Preto sa tomu snažte predísť čo najrýchlejšom vyčistením.
Škvrny okamžite namočte
Každá škvrna si vyžaduje inú starostlivosť. Nič však nepokazíte, ak znečistenie vždy premyjete čistou vodou.
Vyhnite sa tlaku
Akékoľvek rozpúšťadlá aplikujte po kvapkách a nechajte ich radšej vsiaknuť do tkaniny, než aby ste ich drhli a škvrny tak rozmazali.
Osvedčené tipy na odstránenie škvŕn od jedla
Jemná bielizeň si vyžaduje tú najjemnejšiu starostlivosť. Ideálne ju perte len v rukách vo vlažnej vode s mydlom bez enzýmov alebo so špeciálnym pracím prostriedkom a bez následného žmýkania. Pokiaľ periete v práčke, uzavrite bielizeň vopred do vrecúška na to určeného či obliečky na vankúš, nech sa zbytočne neošúcha a nemení jej štruktúra. Pri praní jemnej bielizne v práčke používajte skôr kratšie programy do 30 stupňov, program na jemnú bielizeň alebo „ručné“ pranie. Vyhnite sa tiež sušeniu jemnej bielizne v sušičke.
Pri hodvábnych veciach sa najskôr uistite, či je vašu hodvábnu bielizeň vôbec možné prať v pračke. Ak nie, nechajte čistenie na čistiareň. Inak hodváb perte na nízkej teplote s použitím čistiaceho prostriedku na vlnu a hodváb. Vysušíme položením a narovnaním na suchý a čistý uterák.
Výber vhodného pracieho prostriedku predstavuje polovicu úspechu.
V Tescu si určite vyberiete.
Uteráky a posteľnú bielizeň perieme vďaka intenzívnemu používaniu častejšie a tiež na vyšších teplotách, aby sme ich zbavili baktérií či prípadných plesní. Postačí 40-stupňový program, ale 60-stupňová teplota vody lepšie zabojuje s rôznym nahromadenými mikroorganizmami.
Na čo všetko pri upratovaní domácnosti pamätať? Nájdite si systém a pôjde to ako po masle!
Pri žehlení je najdôležitejšia príprava. Kúpte si ťažšiu žehličku s naparovaním a ostrejšou špičkou. Nalejte do nej dostatok vody a nebojte sa zapnúť najvyššiu teplotu s hojným naparovaním. Dobrú službu vám spraví aj škrob v spreji. Košeľu postupne ožehlite v štyroch krokoch:
1. Predný diel košele
Košeľu žehlite rozopnutú, každý diel zvlášť. Predný diel žehlite ako prvý.
2. Rukávy
Manžety žehlite rozopnuté, aby nevznikali puky.
3. Zadná strana košele
Najjednoduchšiu časť postupne posúvajte po doske a prejdite žehličkou asi trikrát.
4. Vrch košele a golier
Prídu na rad ako posledné, prežehlite ich opakovane.
Podceňovať visačky a štítky na oblečení sa nevypláca ani čo sa týka žehlenia. Príliš vysoká teplota škodí mnohých tkanivám a ničí ich funkčnosť. Studená žehlička však niektoré materiály jednoducho nevyžehlí alebo dostatočne neodstráni baktérie. Mnoho žehličiek na trhu dnes dokáže eliminovať nutnosť triediť bielizeň tým, že automaticky nastavuje teplotu žehlenia podľa tkaniny.
Starajte sa o svoju práčku a žehličku a nepodceňujte ani vodný kameň! Mali by ste ju pravidelne odvápňovať a tiež hĺbkovo čistiť pomocou tých správnych čistiacich prostriedkov. Nahromadené usadeniny totiž začnú po čase nepríjemne zapáchať a môžu tiež ušpiniť vašu bielizeň!
Zdroje: persil.com, cleanipedia.com, textileaffairs.com