Tipy a rady Ako odstrániť škvrny od jedla? Skúste citrón alebo jar

Nehoda so škvrnou na oblečení sa stane z času na čas každému. V domácnostiach s deťmi sú škvrny na oblečení ešte oveľa častejšie. Zabrániť sa im takmer nedá, preto sa skôr zamerajte na účinné riešenia a fígle na odstránenie škvŕn od ovocia, zeleniny, nápojov, čokolády a podobne. Dôležité je, aby ste škvrnu nenechali zaschnúť a pustili sa do čistenia hneď.

Ako odstrániť škvrny od ovocia a zeleniny?

Na škvrny od ovocia a zeleniny neexistuje univerzálny postup. Záleží na tom, čo vám oblečenie zašpinilo.

Ako odstrániť škvrny od marhúľ, jabĺk ovocných aj zeleninových štiav?

Svetlé škvrny odstránite žlčovým mydlom. Tento prípravok si nemôže vynachváliť väčšina gazdiniek. Enzýmy hovädzej žlče dokážu rozložiť tuky a bielkoviny. Stačí škvrnu najskôr namočiť a potom pretrieť žlčovým mydlom a pretrieť. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom bielizeň opláchnite alebo vyperte v práčke. Žlčové mydlo zoženiete aj v Tescu.

Čím odstrániť škvrny od čerešní a ríbezlí?

Zákerné škvrny od čerešní a ríbezlí vyčistíte zložitejšie cestou. Pokiaľ si pokvapkáte biele tričko, pokvapkajte fľak vodou, nalejte naň prostriedok na riad a nechajte pár minút pôsobiť. Potom látku prepláchnite, osušte utierkou a použite kyselinu citrónovú s vodou v pomere 1 : 2. Nechajte ju pôsobiť 2 minúty, opláchnite a opäť osušte utierkou. V ďalšom kroku si pripravte čpavok a škvrnu ním pokvapkajte. Škvrna môže sčervenať, ale neľakajte sa a pokvapkajte škvrnu ešte peroxidom. Nechajte minútku pôsobiť a naposledy opláchnite vodou s prostriedkom na riad.

Pri farebných látkach škvrnu namočte, polejte prostriedkom na riad, opláchnite a opäť použite kyselinu citrónovú. Nakvapkajte čpavok a dajte vysušiť na slnko. Ak škvrna nezmizla, použite znovu zriedený čpavok a opäť dajte na slnko. V poslednom kroku ešte prepláchnite látku vo vode s prostriedkom na riad.

Čím odstrániť škvrny od čučoriedok?

Špeciálnou kategóriou sú škvrny od čučoriedok.  Postup sa líši podľa látky a materiálu. Ak šťava z čučoriedok skončila na koberci alebo na poťahu, siahnite po vlažnej vode a pridajte do nej čpavok. Ak ste si zašpinili hodvábnu látku čučoriedkami, použite vodku zriedenú s vodou a látku do zmesi na pol hodiny namočte. Potom ju vyplákajte v teplej vode a vyperte v práčke. Vlnené látky pokvapkané čučoriedkami vyčistíte citrónom a zašpinené ľanové oblečenie vyčistí kyslé mlieko.

Ako odstrániť škvrny od mrkvy, paradajok a farebnej zeleniny?

Mrkvový fľak najprv namočte do studenej vody, potom na škvrnu pridajte prostriedok na riad a preperte. Ak na látke zostanú stopy po fľaku, babskou radou je nechať pôsobiť slniečko. Zaveste alebo položte oblečenie so škvrnou na slniečko a nechajte, nech fľak vybieli.

Škvrny od farebnej zeleniny, ako je napríklad červená repa, odstránite čpavkom. Nakvapkajte čpavok priamo na škvrnu a kefou ho do látky vklepte. V ďalšom kroku potrite škvrnu suchým tuhým mydlom a až potom namočte do vody a dôkladne opláchnite.

Ako odstrániť škvrny od vína?

Škvrny od červeného vína posypte okamžite soľou, potom ešte môžete pokvapkať citrónovou šťavou, pretrieť a dôkladne vyprať a vyplákať. Škvrnu od bieleho vína vyperte v horúcom roztoku prostriedku na riad s trochou čpavku.

Na zaschnuté škvrny od vína platí pena na holenie, ktorú necháte pôsobiť pol hodiny a potom oblečenie vypláchate vo vode.

Ako odstrániť škvrny od čokolády a kakaa?

Čerstvý fľak od čokolády namočte do studenej vody. Látky, ktoré možno prať v práčke, potierajte aj čpavkom. Na staré škvrny od čokolády je potrebné použiť roztok: 1 diel technického glycerínu, 1 diel 3-percentného čpavku a 1 diel vody. Potom namočte do studenej vody a nakoniec látku ešte vyplákajte vo vode s trochou octu.

Ďalšou možnosťou je mlieko, ktorým fľak od čokolády potrite a potom vyperiete v teplej mydlovej vode.

Škvrny od kakaa zlikvidujete roztokom z pol litra vody a pol lyžičky čpavku. Škvrnu tým potrite a nechajte pôsobiť, potom vyperte.

Ako odstrániť škvrny od kávy?

Na kávové škvrny použite vlažnú vodu zmiešanú s prostriedkom na riad. Môžete skúsiť škvrnu posypať soľou a trieť handričkou. Ak ste si poliali kávou napríklad biely obrus, po vypraní vo vlažnej vode s prostriedkom na riad ešte pokvapkajte peroxidom zmiešaným s vodou a vyperte v práčke.

Ako odstrániť škvrny od kečupu, horčice, majonézy a masti?

Na tieto mastné škvrny zaberie obyčajný prostriedok na riad. Naneste ho na škvrnu a poriadne ho do látky votrite handričkou. Nechajte pôsobiť pár minút a potom naložte do horúcej vody s pracím práškom. Pol dňa nechajte odmočiť a potom vyperte v práčke na 40 °C.

Ďalším variantom je použitie citrónu alebo octu. Opäť špinavé miesto potrite octom alebo citrónom a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Zase naložte do horúcej vody s pracím práškom. Pol dňa nechajte odmočiť a potom vyperte v práčke na 40 °C.

Ak škvrna od oleja či majonézy nie a nie pustiť, malo by na ňu zabrať žlčové mydlo. Škvrnu namočíte, nanesiete žlčové mydlo, pošúchate a necháte tak štvrť hodiny pôsobiť. Potom zase vyperiete v práčke.

Vyberte si vhodné čistiace prostriedky a odstraňovače škvŕn

Ako odstrániť žuvačku z vlasov a oblečenia?

Kto má deti vie, že žuvačka nalepená na oblečenie alebo dokonca vo vlasoch je problém a len ťažko sa odstraňuje. Na žuvačku na oblečenie existuje viac spôsobov odstránenie. Prvým je zmrazenie oblečenia v mrazničke. Oblečenie dajte do igelitového vrecka a potom vložte na 2 – 3 hodiny do mrazničky. Potom žuvačku zľahka zoškrabnite príborovým nožom alebo drevenou špachtľou. Ďalšou možnosťou je ponorenie postihnutej látky do horúcej vody a pomocou kefky na zuby zoškrabujte žuvačku. Na odstránenie žuvačky môžete použiť aj žehličku. Na žehliacu dosku položte najskôr lepenku, kus krabice a na ňu látku so žuvačkou (stranou so žuvačkou na lepenku). Potom už len prežehlite a žuvačka by sa mala prilepiť na lepenku.

Z vlasov ide žuvačka odstrániť o niečo horšie. Pomocníkom vám bude sprejový dezodorant. Prameň vlasov so žuvačkou položte na akúkoľvek podložku a začnite striekať dezodorant, ktorý by mal žuvačku zmraziť. Rukou alebo hrebeňom žuvačku pomaly odstraňujte z vlasov za stáleho striekanie dezodorantu.

Ako na pripálené hrnce?

Zdroj: chytre-bydleni.cz, prodamy.cz, jakcistit.cz, eshop.tierraverde.cz, wikihow.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok