Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Než siahnete po chemickom čistiacom prostriedku, skúste ekologickejšiu verziu a pozrite sa do špajze. Ani netušíte, že v nej máte hneď niekoľko účinných čističov.
Mosadzné predmety časom získajú patinu, ktorá im ale nesvedčí. Pôvodný lesk im navráti kombinácia bieleho octu alebo citrónovej šťavy a soli. Špongiu namočte do octu a posypte soľou. Mosadzný predmet zľahka vyčistite, umyte vodou a ihneď osušte mäkkou handričkou.
Tip: Rovnako účinná je kombinácia kečupu a soli.
Voda + ocot + alkohol + vôňa
Dokonale vyleštené okná, poháre, sklenené tabule dosiahnete s roztokom z dvoch šálok vody, ½ šálky bieleho alebo jablčného octu, ¼ šálky 70-percentného alkoholu a dvoch kvapiek vonnej silice podľa vášho vkusu.
Roztok nalejte do rozprašovača, sklo postriekajte a preleštite suchou mäkkou handričkou.
Tip: Krásne teplé slnečné počasie si užite inak ako čistením okien. Roztok sa rýchlo vyparuje a zanechá šmuhy. Najlepšie sa okná umývajú, keď je trochu pod mrakom.
Biely ocot + voda + citrónová kôra + rozmarínová silica
Citrónovú kôru nastrúhajte, zalejte jednou časťou octu a jednou časťou vody, pridajte dve kvapky rozmarínovej silice. Nechajte týždeň postáť, potom sceďte do rozprašovača.
Tip: Poslúži nielen ako osviežovač vzduchu v miestnosti, ale odstráni aj pachy z kobercov, postele, sedačky či v skrini.
Voda + ocot + čajovníkový olej + eukalyptový éterický olej + citrónová silica + prázdny obal od vlhčených utierok + papierové vreckovky alebo štvorce z netkanej textílie či bavlny
Do prázdnej nádoby od vlhčených utierok poukladajte tkaninu. V miske zmiešajte šálku vody, štvrť šálky octu a po osem kvapiek z čajovníkového oleja, eukalyptového oleja a citrónovej silice. Dobre pomiešajte a nalejte na tkaninu v nádobe.
Olivový olej + citrónová šťava
Farbu nábytku oživíte pretretím handričkou, postriekanou dvoma deci olivového oleja zmiešanými s čajovou lyžičkou citrónovej šťavy. Skúste na skrytej časti nábytku a keď sa nič nezmení, poutierajte prach na celom nábytku.
Sóda bikarbóna + kyselina citrónová + ľubovoľný esenciálny olej + voda
Šumivú bombu na vyčistenie toalety vyrobíte jednoducho. V mise zmiešajte dva diely sódy bikarbóny s jedným dielom kyseliny citrónovej. Jemne poprášte vodou a okamžite rukami premiešavajte. Hmota by mala po stlačení držať tvar. Veľmi opatrne pridávajte vodu, až kým sa neprestane rozsýpať. Potom pridajte po kvapkách esenciálny olej s vašou obľúbenou vôňou. Vytvarujte gule a nechajte ich do druhého dňa vyschnúť. Potom stačí už len guľu vhodiť do záchodovej misy a nechať ju spraviť svoju robotu.
Voda + ocot + prírodné mydlo + kryštalická sóda
Umývajte riady vo vlastnoručne vyrobenom čistiacom prostriedku. Nastrúhajte za šálku prírodného mydla vašej obľúbenej vône. Nasypte ho do kastrólika, prilejte 1,5 šálky vody, dve lyžice octu a tretinu lyžice kryštalickej sódy. Zohrievajte a miešajte, kým sa mydlo nerozpustí. Nechajte trochu vychladnúť a prelejte do nádoby od prostriedku na umývanie riadu, fľaše alebo do dávkovača na mydlo. Pred použitím pretrepte a riad poriadne opláchnite.
Soľ + kyselina citrónová + voda
Zápachu z odtoku sa zbavíte tak, že doň nasypete jednu časť soli, dve častí kyseliny citrónovej a pomaly zalejete horúcou vodou. Na veľmi zašpinený odtok však tento čistič bude prikrátky. Skúste potom pridať aj ocot.
Želatína + soľ + esenciálny olej obľúbenej vône
Na prírodný osviežovač vzduchu na toalete pripravte želatínu podľa návodu, ale dajte o trochu menej vody a pridajte soľ. Nalejte ju trebárs do zaváracieho pohára alebo inej nádobky a pridajte pár kvapiek obľúbenej vône.
Tip: Nalejte želatínu do formičiek na čokoládové bonbóny a po vychladnutí vyklopte. Bude to pekne vyzerať, len pozor, aby si tento osviežovač niekto nepomýlil s cukríkmi!
Sóda bikarbóna + aspirín + citrón (ocot)
Odevom, zohyzdeným zažratými škvrnami od potu, dajte ešte jednu šancu. Zmiešajte lyžicu sódy bikarbóny s dvoma rozdrvenými tabletkami aspirínu. Zmiešaním s trochou citrónovej šťavy alebo octu spravte pastu, ktorú natriete na inkriminované miesta. Nechajte pôsobiť pol hodiny, potom potretú časť ponorte do studenej vody a odmáčajte tri hodiny. Vyperte.
Na čistenie pripálenín z hrncov a panvíc máme hneď 7 šikovných tipov!
Vodný kameň z batérie, umývadla, vane, sprchového kúta, dlaždičiek a sprchy odstránite tiež jednoducho a ekologicky.
Ocot je účinný ekologický prostriedok na čistenie v domácnosti. Nie je však univerzálny. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným výsledkom čistenia, ocot nepoužívajte na:
Kyselina v octe môže prírodný kameň rozleptať. Použite neagresívny prostriedok na umývanie riadu a teplú vodu.
Rovnako ani kamenné dlažby nebudú po umytí octom či citrónom pekné a môžete ich poškodiť. Vyvarujte sa aj použitia čpavku. Na kamenné dlažby použite špeciálne čistiace prostriedky.
Rozpleštilo sa vám vajíčko na podlahe alebo koberci? Ocot nechajte na poličke. Škvrnu by ste po jeho použití už len ťažko odstránili.
Použitie octu na čistenie žehličky môže poškodiť jej vnútorné časti.
Čistý ocot môže zmeniť farbu podlahy, alebo ju aj poškodiť. Ak ju z nejakého dôvodu potrebujete vyčistiť octom, rozrieďte ho vodou a skúste na malej časti, ktorú nevidno.
Ako postupovať pri čistení kúpeľne?
Zdroj: goodhousekeeping.com, porada.sk, wellnessmama.com,