Dieťa Batoľa Detské nočné mory zaženie protibubákovský postup

Deti začínajú mať nočné mory od druhého do štvrtého roku života. Zvyčajne sa s nočnými morami stretnú v čase, keď prechádzajú z hlbokého spánku uprostred noci do ľahšieho spánku v ranných hodinách. Prenikavý krik dieťaťa vás môže zobudiť často o štvrtej hodine ráno. 

Čo u batoliat spôsobuje nočné mory?
Malé deti zažívajú v živote rovnaký stres a nápor ako dospelí. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa ich snažíte ochrániť. Stačí, ak uvidia niečo znepokojujúce v televízii alebo prežijú niečo nové v škôlke. Svoj každodenný život spracúvajú počas spánku rovnako ako dospelí. Veď nočné mory občas navštívia aj tých najvyrovnanejších dospelákov!

Čokoľvek nové, podivné alebo neobvyklé, môže vyvolať obdobie zlých snov. Možno pribudol súrodenec, nedávno ste sa sťahovali alebo ste vymaľovali dom. Malé deti majú obrovskú predstavivosť a niekedy ich môže rozrušiť malá a zdanlivo nevýznamná udalosť.

Zostaňte pokojní
Dôležité je uvedomiť si, že to nie je vaša chyba. Neurobili ste nič, kvôli čomu by vaše dieťa malo mať nočné mory. Deti spracúvajú toľko nových informácií, že sa niet čomu čudovať, keď v tom všetkom nevedia nájsť zmysel. Ako sa s tým najlepšie vysporiadať? Predovšetkým zostaňte v kľude. Akokoľvek je vaše batoľa rozrušené a vydesené, neznepokojujte sa. Ak budete pokojní, upokojí sa aj vaše dieťa.

Obaja sa potrebujete vyspať až do rána, takže sa ho snažte znovu uspať. Spýtajte sa ho na sen, a ak je to potrebné, ukážte mu, že pod posteľou ani v skrini žiadna príšera nie je. Príliš to však nerozoberajte. Vysvetlite mu, že je to len sen, aj keď to možno v jeho veku nebude chápať.

Protibubákovská rutina
Najlepším spôsobom je vytvoriť si pravidelnú rutinu pred spánkom. Unavené deti sú náchylnejšie na vypäté prežívanie stresu. Prečítajte si pred spaním rozprávku z obľúbenej knižky alebo si pustite jemnú hudbu. Nočné mory môže tiež spôsobovať ťažké alebo dráždivé jedlo. Skúmajte, či sa neopakujú vždy potom, ako jedlo to isté.
Ak sa bojí strašidiel pod posteľou alebo v skrini, naplňte rozprašovač vodou a vystriekajte miestnosť, aby ste sa ich zbavili, vyzametajte ich metlou alebo vyberte špeciálnu plyšovú hračku, ktorá ich v noci vyženie.

Ak zlé sny pokračujú a majú stále rovnakú tému, môže vaše dieťa rozrušovať niečo, o čom sa potrebuje porozprávať. Keď si už sami neviete dať rady, vyhľadajte detského psychológa.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok