Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Vyhnúť sa muchám, komárom, kliešťom, osám, včelám je v lete jednoducho nemožné. Hmyz priťahujú voňavé kvety, kvitnúce kríky a stromy, opadané ovocie, pot, sladkosti, ale aj výrazné farby. Zvlášť deti sú ohrozené, pretože častejšie behajú po tráve, sadnú si, kam sa im zachce, oháňajú sa, pestro ich obliekame – jednoducho sú pre hmyz akosi príťažlivejšie než dospelí.
Doma vášho drobca chránia ochranné sieťky, sviečky či odpudzovače hmyzu, keď idete von, okrem opaľovacieho krému ho natrite aj repelentom. Repelenty proti hmyzu účinkujú po aplikácii len niekoľko hodín, a preto treba natierať dieťa pravidelne.
Škriabanie to zhoršuje
Svrbenie, bolesť či opuch v mieste vpichu je celkom bežnou reakciou. Spôsobuje ho uvoľnenie histamínu z hmyzieho jedu, ale aj následné škriabanie, ktoré uvoľňuje z kože ďalší histamín. Pri nadmernom škriabaní sa odstránia povrchové vrstvy kože, obnažia sa jej hlbšie štruktúry a dieťa si prstami ľahko vnesie do ranky infekciu. Vysvetlite však malému človiečikovi, že sa nesmie škriabať, keď ho to tak veľmi svrbí! Miesto poštípania teda čo najskôr schlaďte a natrite upokojujúcim chladivým gélom.
Ak zmeny po poštípaní v priebehu 3 až 5 dní neustúpia, alebo sa rýchlo zhoršujú,
neváhajte s návštevou lekára.
Čo ho uštiplo?
Páchateľa uštipnutia uvidíte pri čine len zriedka. Môžete ho však identifikovať aj podľa štípanca, ktorý zanechal.
Štípanec od komára pozná azda každý – malý červený hrbolček, väčšinou dobre ohraničený a bez viditeľnej stopy po vpichnutí.
Podobne vyzerá poštipnutie blchou, v tomto prípade býva viac štípancov s červenou bodkou uprostred pri sebe. Poštipnutie mravcom sa prejavuje opuchom, niekedy hnisavým a dlhšie sa hojacim. Uhryznutie kliešťom sa zvyčajne prejaví červenou škvrnkou, no spravidla v nej ešte kliešťa nájdete. Po vybratí kliešťa miesto dezinfikujte, ak v ňom zostala hlavička, zájdite na pohotovosť. Miesto uhryznutia po kliešti vždy sledujte. Ak sa červená škvrna rozširuje, prípadne má biely stred, dieťa má bolesti, cíti sa slabé, vracia, okamžite zájdite k lekárovi – môže ísť o lymskú boreliózu.
Po útoku včely a osy zostane bolestivé, opuchnuté miesto s viditeľným miestom vpichu. Včela v ňom zanecháva aj žihadlo. Vždy ho vyberajte maximálne opatrne, aby ste ho nestlačili a nevytlačili z vačku zvyšky jedu priamo do rany. Miesto býva opuchnuté a bolestivé ešte aj niekoľko dní. Pomáha cibuľový obklad.
Uštipnutie pavúkom je v našich končinách našťastie zriedkavé. Pri Jadrane hrozí poštípanie pavúkom čierna vdova. Má dlhé nohy a čierne bruško s 13 červenými bodkami. Po jeho uhryznutí zostávajú dve malé bodky, vzdialené 1 – 2 mm. Okolie je horúce, takmer bez opuchu. Po cca 20 minútach môže nastať bolesť, prípadne až kŕče a stuhnutie ramien a chrbta. Po troch hodinách by mala bolesť odznieť. Pomáhajú studené alebo horúce obklady, umytie rany vodou a mydlom a miesto poštipnutia nesťahovať.
Alergická reakcia po poštípaní
V niektorých prípadoch môže uštipnutie hmyzom vyvolať alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje:
Medzi najťažšie prejavy alergickej reakcie patria:
Pri akomkoľvek z vyššie uvedených prejavov vyhľadajte lekára.
Lekára vyhľadajte okamžite, ak je uštipnutie v blízkosti dýchacích ciest alebo v ústach!
Prvá pomoc pri poštípaní hmyzom
V prípade uštipnutia miesto riadne prehliadnite. Ak zostalo žihadlo zapichnuté v koži, odstráňte ho pinzetou tak, aby ste nestlačili jedovatý vačok, inak zvyšok jedu vytlačíte do kože. Postihnuté miesto schlaďte pod tečúcou vodou alebo studeným obkladom. Poslúži aj mrazená zelenina, zabalená do utierky, aby nedošlo k poškodeniu pokožky chladom.
Pri silnejšej reakcii použite antihistaminikum a vyhľadajte lekára.
Domáce recepty pri poštípaní hmyzom
Štípanec vždy umyte mydlom a vodou. Môžete ho potrieť antihistaminikom, alebo zvoliť niektorý z babských receptov. Medzi najúčinnejšiu domácu pomoc pri bodnutí hmyzom patrí:
Prevencia uštipnutia hmyzom
Vonku nie je ľahké ustrážiť dieťa pred hmyzom. Môžete však eliminovať riziko, aby sa vaše dieťatko stalo terčom bodavého hmyzu.
Zdroj: emedicinehealth.com, zdravie.sk, NTIC.sk