Tipy a rady Chutná čakanka na viacero spôsobov

Čakanka obyčajná je známa aj pod menom poľná, korenie svätého Petra či kávová zelina. V starom Egypte bola považovaná za magickú bylinku, pretože údajne mala človeku zaistiť krásu a úspech. Má krásne fialové kvety a zároveň perfektné účinky. Bohužiaľ, stále je neznámou rastlinou, ktorá sa nemilosrdne kosí či vytrháva.

Druhy čakanky

Okrem čakanky obyčajnej, ktorá bežne rastie na lúkach, poznáme ešte niekoľko druhov čakanky.

1.   Čakanka červená

Pochádza z Talianska. Obsahuje významné množstvo vitamínu B1, betakarotén, kyselinu listovú, železo, fosfor, draslík, zinok a vlákninu. Má málo kalórií a je vhodná pri redukčných diétach.

2.   Čakanka šalátová

Tento druh čakanky je podobný šalátu, preto sa tak aj nazýva. Listy sú tvrdšie a horkasté. Obsahuje však veľa vitamínu C, zvyšuje chuť do jedla a pozitívne ovplyvňuje činnosť čriev. Vhodná je do šalátov, na varenie aj dusenie.

3.   Čakanka biela

Populárna je najmä v Belgicku, Holandsku a v Anglicku. Obsahuje inulín a látky podporujúce krvotvorbu a krvný obeh. Má veľa vitamínov B a C, prispieva k obnove síl pri stavoch vyčerpania. Používa sa do šalátov a vhodná je aj na zapekanie.

Chutná čakanka na viacero spôsobov
Pestovanie a zber

Rastlinu je možné pestovať aj v záhrade. Pôda musí mať dostatok humusu, mala by byť vlhšia. Čakanka nemá rada sucho. Čo sa týka zberu, korene sa zbierajú v septembri až v októbri, listy a vňať sa zbierajú od júla do septembra. Zbierajú sa aj jej kvety, ktoré sa sušia prirodzeným teplom. Kvet pri sušení stráca modrú farbu. Koreň sa zbiera na jeseň a suší sa pri teplote 40 – 50 °C v sušičke.

Pri sušení je potrebné koreň rozkrájať, umyť a nechať sušiť. Sušenú rastlinu je potrebné skladovať mimo dosahu svetla, vlhka a tepla.

Čakanka patrí do čeľade astrovitých kvetov a využíva sa v liečiteľstve najmä pre svoje protizápalové účinky, navyše podporuje trávenie.

Recepty s čakankou

Čakanka je výborná na studeno, ale neublíži jej ani tepelná príprava. Praženie a dusenie na masle a smotane alebo zapečená čakanka – to sú najznámejšie spôsoby jej využitia v teplej kuchyni. Varená má hnedosivé sfarbenie, klzký povrch a sladšiu a jemnejšiu chuť, najmä keď pridáte maslo.

Čakanka sa vynikajúco hodí k vajíčkam, syrušunke, a to aj preto, lebo z nej vyťahujú horkosť. Nesklame ani milovníkov krémových polievok.

Čakanka zapečená so šunkou a syrom

Hlavičky čakanky rozpoľte, očistite od vonkajších listov a vyrežte z nich stredný hlúbik kvôli horkosti. Orestujte na panvici. Nechajte odkvapkať, vložte do zapekacej misy s maslom, preložte šunkou a postrúhaným syrom. Vrstvite. Pridajte paradajky nakrájané na osminky, okoreňte a zapečte. Podávajte so zemiakovým pyré.

A čo recepty s čakankou na studeno?

Z čakanky sa dajú pripraviť výborné čerstvé šaláty. Výborný je šalát z jabĺk, vlašských orechov a rokfortu alebo iného plesňového syra, jablká môžete vymeniť aj za hrušky. O trochu exotickejšie znie kombinácia s kozím syrom a s citrusovým ovocím. Výborné sú aj hrozienka. Čakanku môžete podávať rozkrojenú na hrubšie štvrtiny alebo rozdelenú na jednotlivé lístky, ktoré sa namáčajú do dipov, smotanových alebo pikantných omáčok, bylinkových alebo chrenových jogurtov, dresingov, prípadne slúžia ako podložky pod šaláty.

Ako postupovať? Najskôr čakanku umyte a očistite. Potom ju osušte a dajte do šalátovej misy. Pokvapkajte citrónovou šťavou, pridajte olivový olej, premiešajte a nechajte odstáť. Čakanka hravo nahradí všetky listové šaláty. Výborne sa hodí do šalátov k steakom alebo aj do šalátu s hruškami a kozím syrom.

Aké sú teda hlavné účinky rastliny?

  • silná podpora imunitného systému,
  • antibiotické účinky,
  • antiseptické účinky,
  • detoxikácia celého organizmu,
  • obnovuje črevnú mikroflóru,
  • podporuje krvotvorbu,
  • znižuje hladinu cholesterolu,
  • zlepšuje funkciu pečene,
  • účinne bojuje proti infekčným ochoreniam kože.

Vedeli ste, že z čakanky sa vyrába nápoj podobný káve? Obľubujú ho najmä tí, ktorí si zo zdravotného hľadiska nemôžu kávu dovoliť.

Zdroj: zdravina.sk, gastroslovnik.sk, olivemagazine.com, foodandwine.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok