Dieťa Batoľa 7 nápadov, ako spraviť z kúpania parádnu zábavu

Kúpanie by malo byť príjemnou súčasťou rituálu ukladania bábätka na spánok. Je skvelou príležitosťou pre uvoľnenú, žblnkavú zábavu. Je to tiež ten najlepší čas pre rodičov po celom dni sa opäť venovať svojmu dieťaťu a naznačiť tak, že sa deň chýli ku koncu.
Avšak u niektorých bábätiek sa kúpanie môže zmeniť tak trochu na bojové pole. Vyskúšajte tieto zábavné nápady, aby ste z kúpania vyťažili čo najviac a prekonali prípadné problémy. Pobyt vo vode by totiž mal byť zábavnou a radostnou aktivitou.

Staňte sa pirátmi
Naplňte vaňu množstvom peny a pod vodou ukryte "poklad." Ideálne sú vodotesné hračky, autíčka či bábiky. Nechajte bábätko, aby rukami skúmalo dno a vylovil skrytý poklad!

Muzicírujte
V byte nájdite vodotesné veci, ktoré vydávajú zvuky, ako napríklad drevené lyžice, hrnce a misy. Ukážte dieťaťu ako z jednotlivých "nástrojov" vylúdiť rozličné zvuky a potom ho povzbudzujte, aby urobilo rovnaký zvuk. Pomôžte si radostnými výkrikmi: "žblnk-žblnk" alebo "bum-bum."

Rybačka bez udice
Do vody vložte vybrané hračky, potom svojmu dieťaťu odovzdajte plastovú naberačku a vyzvite ho,  aby hračky vylovilo a vkladalo do plastovej misy, ktorú môžete položiť vedľa vaničky.

Potopí sa alebo popláva?
Pripravte si v kúpeľni množstvo hračiek vhodných na kúpanie, plastové kuchynské riady, nádoby, hubky a loptičky. Potom jednu po druhej bábätku podávajte a pýtajte sa: „Myslíš si, že sa potopí alebo popláva?" Môže to vyskúšať a presvedčiť sa! Toto je zábavný spôsob, ako dieťa naučiť rozlišovať medzi ťažkými a ľahkými predmetmi – bez toho, aby si to vôbec uvedomovalo.

Prekvapenie z ľadových kociek
Vezmite zopár malých plastových zvieratiek a každé z nich umiestnite do jednej priehradky formy na ľad alebo do malého mrazuvzdorného kalíška. Cez noc ich nechajte zamrznúť na ľad. Ľadové kocky potom ponorte do teplého kúpeľa a nechajte bábätko, aby sledovalo, ako sa z nich hlásia na svet zvieratká!

Kaderníctvo
U malý detí je bežné, že nemajú rady umývanie vlasov. Premeňte túto povinnosť na zábavnú hru tak, že z vlasov dieťaťa pomocou šampónu vytvarujete parohy, roh jednorožca alebo účes na pankáča. Potom ich nechajte, aby si výsledok pozreli v zrkadle.

Myslite na bezpečnosť!

  • Uistite sa, že je voda teplá, nikdy nesmie byť horúca. Vždy ju dôkladne premiešajte. Ideálna teplota je v rozpätí 35 – 37 °C.
  • Nedávajte dieťa do vane, kým sa voda napúšťa.
  • Dieťa nikdy vo vani nenechávajte bez dozoru, ani len na kratučký okamih. Nepodľahnite pokušeniu vybehnúť, zdvihnúť telefón alebo niekomu otvoriť. Vždy, vždy sledujte dieťa pohľadom. Aj malé obzretie sa môže mať katastrofálne následky. Stačí pošmyknutie a dieťa má rozbitú peru či vybitý zub.
Vytlačiť stránku
Zdielať článok