Dieťa Školák 5 chutných tipov na raňajky pre skvelý štart do školy

Raňajky sú základom dňa, o tom sa už v dnešných časoch netreba vôbec hádať. Ráno je však času málo a budík zvoní akosi príliš skoro. Deti sa obliekajú, chystajú si veci a vy musíte vymyslieť nejaký zázrak, aby ste do nich dostali chutné a výživné raňajky, ktoré treba pripraviť i naservírovať. 

Tanieriky ako rituál
Raňajky by mali byť nemennou stálicou dňa a nielen jedlom, ktoré deti schytia do ruky medzi dverami a natlačia ho do seba behom do školy. Potrebujeme si na ne nájsť čas a možno bude nevyhnutné nastaviť si budík o desať minút skôr. Táto obeť sa vám však z dlhodobého hľadiska jednoznačne oplatí. Ak si z raňajok vytvoríte rituál, prestriete stôl s tanierikmi aj pohárikmi a spolu sa najete, deti sa už odmalička naučia, že im treba venovať zaslúženú pozornosť. Pochopia a na vlastnej koži zažijú, že nie sú len chvatným prestupom na ceste medzi domovom a školou. Preto im choďte príkladom aj vy a nepopíjajte vašu kávu už s kľúčami od auta v ruke.

Tri základné zložky
Ideálne raňajky by mali obsahovať tri základné zložky:
Múčne výrobky, ktoré deťom dodajú uhľohydráty. Môže to byť chlieb, cereálie, občas aj domáci koláč. Potom by ste im mali na tanier prepašovať ovocie, kvôli vitamínom, minerálom a vláknine. Nepotrebujú zjesť celý kus, ale zopár mesiačikov mandarínky, pomaranča, jablka či banánu by zvládnuť mohli.
Do tretice by nemal chýbať mliečny výrobok kvôli vápniku a proteínom. Pohár mlieka, jogurt alebo syr túto funkciu splnia na jednotku.
V neposlednom rade je potrebné myslieť aj na pitný režim. Najlepšia je čistá voda bud' dochutená trebárs citrónom, alebo ovocný čaj, ktorý deti uprednostnia pred vodou. V lete dobre padne čaj z mäty, v zime zázvorový.

Plánovanie šetrí čas
Dobrým nápadom je aj vniesť trochu plánovania do detského jedálnička. Netreba si spisovať podrobné zoznamy, no možno práve vaše dieťa do seba nedá kráľovské raňajky tesne po prebudení. Možno zje čosi doma, druhú časť si dá pred vyučovaním a na niečo malé má chuť aj cez prestávku. Na to všetko je potrebné myslieť pri veľkých nákupoch. A keď aj náhodou bude koncom týždňa chladnička zívať prázdnotou, majte v zásobe vždy nejaké tie oriešky, lieskovce, konzervy tuniaka a v mrazničke celozrnný chlieb. V stave núdze z toho vyčarujete parádny toast.

Super tip!
Objednajte si všetko, čo vám chýba z Tesca cez Potraviny domov. Ušetríte kopu času aj námahy, pretože všetko vám prinesú čerstvé až do domu.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok