Zdravý životní styl Zdravý štýl 10 potravín, bez ktorých sa pri diéte nezaobídete

Aby ste schudli a váhu si aj udržali, nemali by ste hladovať alebo sa zameriavať na jednostrannú stravu. Práve jedlo je vašim spojencom na ceste k postave vašich snov. To, čo si naložíte na tanier, ovplyvňuje nielen vaše tvary, ale aj psychiku. Vybrali sme desať potravín, ktoré zasýtia, dobre chutia a navyše sa dajú kombinovať na mnoho spôsobov.

Ryža
Hrnček ryže vám vydrží na obed aj na večeru, zasýti nadlho a obsahuje iba 150 kalórií. Vyberte si však správny druh a voľte celozrnnú ryžu alebo basmati.

Zemiaky
Varené zemiaky obsahujú až 65 % sacharidov, úplne sa ich však nemusíte vzdávať. Nesiahajte však po ich lákavých formách – hranolčekoch alebo chipsoch, ale dajte si zemiaky varené, alebo pečené. Po obede vám dodajú dostatok energie až do večera, na večeru sa im však radšej už vyhnite.

Cestoviny
Podobne ako zemiaky vám v rozumnom množstve neuškodia. Na tanier si naložte celozrnné cestoviny varené „al dente“, teda nie úplne mäkké.

Šošovica

Strukoviny všeobecne by pri diéte nemali chýbať. Sú bohatým zdrojom bielkovín a teda by rozhodne mali tvoriť súčasť jedálnička vegetariánov. Pred varením ich namočte, urýchlite tak ich prípravu. Proti nafukovaniu pomáha, ak ich budete variť s rascou, bazalkou či majoránom. Soľ pridajte až na záver.

Avokádo
Avokádu sa pri diéte mnohí vyhýbajú, pretože obsahuje veľa tuku. Je to však tuk rastlinný a ten je ľahšie stráviteľný. Okrem toho telo potrebuje pre správne fungovanie aj tuk ako taký. Avokádo je bohaté na vlákninu, rýchlo zasýti a môžete ho použiť ako súčasť slaných alebo sladkých jedál.

Zeler
Zeler má pozitívny vplyv na trávenie a teda aj na redukciu váhy. Je bohatý na vitamín C, B, a minerálne látky ako draslík, vápnik či fosfor. Zeler v surovom stave prepožičiava jedlu jemnú orieškovú chuť, stonkový zas môžete hryzkať pri sledovaní televízie, trebárs v kombinácii s avokádovým dipom. Chrumkať zeler môžete v akomkoľvek množstve bez výčitiek svedomia. Sto gramov tejto zeleniny obsahuje iba 14 kcal.

Jablko
Máte chuť na niečo sladké a nechcete zhrešiť? Jabĺčko je tá správna voľba! Pomáha aj pri tráviacich problémoch.
Brokolica
Táto superpotravina nemôže chýbať v žiadnom diétnom zozname. Najlepšie je jesť ju surovú, alebo uvarené dochrumkava, aby neprišla o množstvo vzácnych látok.

Ryby
Rybie mäso je ľahko stráviteľné, obsahuje fosfor, jód, vápnik, bielkoviny. Sú zdrojom omega-3 mastných kyselín. Tie sú dôležité pre mozog a ich nedostatok sa prejavuje aj únavou či zmenou nálad. Omega-3 mastné kyseliny si telo nedokáže vytvoriť samé, a preto je dôležité prijímať ich v potrave.
Bobuľové ovocie

Bobule všeobecne pomáhajú metabolizmu so spaľovaním tukov, sú prírodným antioxidantom a telu dodávajú plno vitamínov a minerálov. Z akéhokoľvek druhu dokážete veľmi jednoducho vyčariť fantastické smoothie. 

Extra tip:

Ušetrite čas a nechajte si všetko doviezť z Tesca cez Potraviny domov. O čerstvosť sa báť nemusíte!Vytlačiť stránku
Zdielať článok