Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Inšpiráciou pri jej tvorbe bola hodvábna a nadýchaná baletná sukňa – a presne taká je i táto torta.
Našľahané bielky s cukrom, drobné ovocie, troška zelených lístkov a práškový cukor z nej urobia nádherný vianočný veniec, ktorý budete chcieť hneď zjesť. A tento s chuťou môžete.
Ak ste milovníci tzv. nahých koláčov, určite vás okrem receptu na tortu Pavlova poteší aj recept na višňovo-makovú tortu. Tiež patrí medzi tie recepty, pri ktorých sa nemusíte trápiť s úhľadnosťou. Naopak, voľná úprava jej na kráse len pridáva.
Juniorov v pečení zase potešíme jednoduchou tvarohovou tortou s ovocím. Táto torta v tvare srdca s pestrým ovocím sa hodí na každú príležitosť či slávnostnú udalosť. A takou sú predsa aj Vianoce.
Vedeli ste?
Na jeden bielok treba použiť 50 g cukru. Ak potrebujete väčšiu či menšiu tortu, nezabudnite pre správnu konzistenciu dodržať tento základný pomer. Ak sa budete snažiť pomer narušiť a ubrať cukor, pokazíte štruktúru torty a sneh nebude dostatočne pevný.
Základom torty Pavlova s mascarpone sú dobre vyšľahané bielky s cukrom. Určite sa ich nepokúšajte vyšľahať ručne, trvalo by vám to viac ako pol hodiny a svalovica na druhý deň vám za to nestojí.
Torta Pavlova je skôr o sušení ako o pečení. Korpusy sa sušia pri teplote 120 °C. Keby ste teplotu pridali, mali by hnedú farbu a to určite nechcete.
Korpusy na tortu si môžete upiecť aj 2 až 3 dni vopred a naplniť ich až pár hodín pred podávaním. Skladujte ich však v uzatvorenej nádobe, pretože sú veľmi krehké.
Okrem krému a ovocia môžete použiť na „Pavlovu“ aj ovocnú omáčku z lesného ovocia, do ktorej počas varenia pridáte len cukor a medovinu. Ovocnou omáčkou potrite samotný korpus a potom zakryte krémom.
Na Slovensku sa zaužíval aj názov „Pavlova torta“, hoci torta má vyslovene dámsky pôvod. Nie je pomenovaná po slovenskom Pavlovi, ale po ruskej baleríne Anne Pavlovovej.
Vaječné bielky oddelíme od žĺtkov a dáme rovno do misy, v ktorej ich budeme mixovať. Pridáme štipku soli a šľaháme.
Po krátkom šľahaní nasypeme cukor a pokračujeme v mixovaní. Bielky sú dobre našľahané vtedy, keď špičky nepadajú nadol, ale pekne držia. Sneh by mal byť lesklý a pevný.
Do hotového snehu jemne ručne vmiešame kukuričný škrob a citrónovú šťavu.
Na papier na pečenie nakreslíme kruh s priemerom 25 cm a vnútorný kruh s priemerom cca 5 cm.
Na nakreslený kruh rozotrieme a navrstvíme vyšľahané bielky do tvaru venca.
Pripravíme si plech na pečenie a rúru predhrejeme na 200 °C. Keď tortu vložíme do rúry, teplotu znížime na 120 °C. Tortu pečieme pri tejto teplote maximálne 2 hodiny.
Po uplynutí času rúru vypneme, ale tortu v nej necháme ešte sušiť a chladnúť. Čas chladnutia by nemal byť kratší ako 3 hodiny.
Medzitým si pripravíme krém. Vymiešame mascarpone so smotanou, jemne osladíme a odložíme bokom.
9Vychladnutý korpus opatrne natrieme krémom, navrch poukladáme rôzne drobné ovocie (maliny, jahody, čučoriedky, ríbezle…) a dozdobíme lístkami čerstvej mäty. Na ozdobu môžeme použiť aj čečinu či malé vetvičky, ktoré umocnia čarovnú vianočnú atmosféru.
Hotovú tortu vložíme do chladničky a necháme cca 5 hodín mäknúť. Po odstátí sa bude dať krásne krájať a servírovať.
Tortu Pavlova s mascarpone servírujeme ako vianočný veniec na štedrovečernom stole.