Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Existujú desiatky druhov syra. Delia sa najmä podľa dĺžky zrenia, typu mlieka a tvrdosti. Mnoho krajín sa pýši tradičným typom syrov, či už je to taliansky parmezán, francúzsky brie, holandská gouda alebo britský čedar.
Mäkký syr má smotanovú chuť, zreje len pár dní a rovnako rýchlo sa musí spotrebovať. Vďaka výnimočnej krémovej konzistencii sa hodí ako ingrediencia do dezertov, šalátov aj len tak na chlieb. Patrí sem grécka feta, mascarpone alebo ricotta.
Rodina tvrdých syrov má dlhú históriu aj dobu zrenia v rozmedzí od 2 do 36 mesiacov. Sú charakteristické výraznou chuťou, pevnou štruktúrou a dlhou trvanlivosťou. Od nepamäti im kraľuje taliansky parmezán, provolone alebo comté.
Majú jemnú chuť aj vôňu, ktorú získajú mesačným až polročným zrením. Polotvrdé syry zahŕňajú obľúbencov ako čedar, gouda, ementál alebo gruyère.
Parené syry patria do zvláštnej skupiny syrov. Vyrábajú sa zrážaním mlieka syridlom, vďaka ktorému získajú špecifickú štruktúru aj tvar. Nájdete tu lahodnú mozzarellu, halloumi či parenicu.
Sú aromatické, majú pikantnú chuť, krémovú textúru a pleseň, ktorá im dodá jedinečnú chuť.
Syry s modrou plesňou majú pikantnú a výraznú chuť aj arómu. História prvého syra tohto typu sa začala písať už v 17. storočí v blízkosti francúzskej dedinky Roquefort. Okrem roquefortu si v tejto rodine syrov pochutnáte na talianskej gorgonzole, stiltone alebo českej nive.
Syry s bielou plesňou naopak vynikajú krémovou textúrou a jemnou smotanovou chuťou. Zrejú 4 až 6 týždňov. Čím dlhšie ich skladujete, tým mäkšiu konzistenciu získajú. Patrí sem brie, camembert aj hermelín.
Správne skladovanie syrov je veda. Každý typ potrebuje na zachovanie svojej čerstvosti trochu iné podmienky. Všetky typy syrov však patria do najspodnejšej časti chladničky. Vždy ich vytiahnite z plastového vrecka a uschovajte ich vo voskovom papieri alebo v alobale, v ktorom môžu dýchať, ale nevyschnú. Takto zabalené ich dajte do plastovej nádoby, aby sa ich aróma nevinula po celej chladničke. Výnimkou sú plesňové syry, ktorým je najlepšie v plastových miskách alebo pôvodných drevených krabičkách.
Syry a víno spolu tvoria dokonalý pár, zároveň je to rýchly spôsob, ako pripraviť vynikajúce pohostenie na večer s priateľmi. Ak však siahnete po zlej kombinácii, môžete sa pripraviť o harmonické spojenie chutí. Máme pre vás pár pravidiel, vďaka ktorým bude vytvorenie dokonalého páru syra a vína hračka.
Dokonalý syrový zážitok prinesú aj iné ingrediencie. Doplňte syry o melón, figy, hrozno, hrušky alebo vlašské orechy.
Pred servírovaním nechajte syr vždy aspoň 30 minút v izbovej teplote, aby sa v ňom rozvinula všetka chuť, vôňa a syr získal lahodnú textúru. Prudké zmeny teplôt však syrom nesvedčia. Snažte sa preto ukrojiť len toľko, koľko zjete, a zvyšok vráťte do chladničky.
Dôležitú úlohu hrá tiež samotné krájanie syrov. Syry zrejú od kraja k stredu, každý kúsok na tanieri by tak mal mať kôrku aj stred syra, aby ste si vychutnali celú škálu chutí.
Camembert, feta, čedar alebo niva. Syry sú skvelou pochúťkou a jedlo dokážu dotiahnuť k dokonalosti. Ak im však prenecháte na tanieri hlavnú úlohu, získate vynikajúce plnohodnotné jedlo, ktoré sa doslova rozplýva na jazyku.
Nakladaný hermelín je pochúťka a nájdete ho v mnohých slovenských reštauráciách. Do pohára však môžete naložiť aj iné typy syrov. Skvele chutí naložený balkánsky syr alebo feta v kombinácii so stredomorskými bylinkami a olivami.
Aký nakladaný syr sa hodí k pivu?
Naopak, k pivu sú výborné olomoucké syrečky, romadur alebo niva. Aby sa všetky chute prepojili, nechajte syr marinovať aspoň týždeň na chladnom a tmavom mieste.
Ak patríte medzi milovníkov syra, zamatovo krémové omáčky sú pre vás to pravé. Trik k dokonalosti je pripraviť si základ omáčky z bešamelu, do ktorého postupne vmiešate nastrúhaný syr podľa chuti.
Národný švajčiarsky pokrm je ideálnym jedlom pre romantický večer aj posedenie s priateľmi. Na syrové fondue sa používa niekoľko druhov syra, najčastejšie to býva kombinácia ementálu, gruyère alebo raclette. Do roztopeného syra môžete namáčať nielen kúsky bieleho chleba, ale aj zeleninu alebo grilované kuracie prsia.
Vyprážaný syr je českou aj slovenskou klasikou. Do chrumkava vyprážaný však výborne chutí nielen eidam, ale tiež feta, halloumi, camembert alebo mozzarella. Kľúčom k tomu, aby vám syr v priebehu smaženia nevytiekol, je dať ho na 20 minút do mrazničky.
Grilovanou syrovou klasikou je hermelín, ktorý stačí potrieť olejom a zabaliť do alobalu. Na gril sa však hodí aj niva, camembert alebo halloumi. Nebojte sa syrom dodať arómu bylinkami, ovocím alebo parmskou šunkou. Všetky ingrediencie sa v alobale na rošte krásne prepoja a dosiahnete tak naozaj delikátnu chuť.