Zdravý životní styl Zdravie Škorica, kurkuma, zázvor – koreniny, ktoré zohrievajú organizmus

Jeseň a zima sú teda ročné obdobia, počas ktorých nám chute sezónnych jedál podčiarkuje sladká a intenzívna aróma korenín, ako sú škorica, kurkuma, zázvor, chilli, kardamóm či klinčeky.

TIP: Všetky zimné koreniny je vhodné skladovať vo vzduchotesných obaloch, mimo dosahu svetla, tepla a vlhkosti. Najlepšie je kupovať ich v surovom, celom stave a rozdrviť v mažiari až tesne pred použitím. Chuť a intenzitu viete zvýrazniť ešte krátkym opečením na sucho na panvici a až následným drvením.


Škorica

Patrí medzi najstaršie známe koreniny. Je vhodná do zákuskov, koláčov, kaší, duseného ovocia, do čaju aj kávy. Výborná je tiež v zimných nápojoch, ako je punč či varené víno. V ľudovej medicíne sa cejlónska škorica používa už celé stáročia a v súčasnosti patrí medzi jednu z vedecky najviac skúmaných byliniek. Vedci skúmajú obidva druhy škorice – škoricu aromatickú a škoricu cejlónsku. Ich účinky sú podobné, no viac sa odporúča cejlónska škorica, pretože neobsahuje látku kumarín, ktorá pri vyššej konzumácii zaťažuje pečeň.

Vedeli ste?
Ak chcete škoricu užívať cielene na liečbu, napríklad s medom alebo rozmiešanú v nápojoch, snažte sa limitovať jej denný príjem na 2 až 5 gramov (1 až 2 čajové lyžičky) pre dospelého človeka.

Ak si ju chcete užiť, vyskúšajte horúci maslový bourbon so škoricou.


Kurkuma

Kurkumu získavame z podzemkov rastliny a nazývame ju aj žltý zázvor či indický šafran. Podzemky sa po zbere očistia, sparia horúcou vodou a veľmi pomaly usušia. Potom sa namelú na jemný prášok obsahujúci mnoho bioaktívnych látok, súhrnne nazývaných kurkuminoidy. Popredným je kurkumín, ktorý zvyčajne tvorí 2 % kurkumy. A práve kurkumínu sú prisudzované hlavné zdraviu prospešné účinky. Kurkuma sa využíva v potravinárstve na dosiahnutie zlatistého nádychu (maslo, cestoviny, syry). Jej použitím sa tiež zvyšuje trvanlivosť potravín. Je neodmysliteľnou súčasťou korenia karí a pridáva sa aj do horčice.

Kurkumín má silné protizápalové účinky a ako jedna z mála látok je schopný prejsť cez krvnú bariéru v mozgu. Preto sa predpokladá, že by sa dal využiť aj ako liek na celý rad neurologických problémov.

Vedeli ste?
Kurkuma je rozpustná v tukoch. Na lepšie vstrebávanie zdraviu prospešných látok je dobré ju kombinovať s olejom (najlepšie panenským olivovým). Maximálna denná dávka pre dospelého človeka je jedna čajová lyžička prášku kurkumy. U starších ľudí a detí je dávka polovičná.


Zázvor

Aromatický svetlohnedý koreň je v Ázii známy už 4000 rokov. Oddávna sa používa ako korenie a v niektorých tradičných medicínskych prístupoch je považovaný za univerzálny liek. Dá sa používať čerstvý, sušený, do nápojov, do varenia aj pečenia.

Vedeli ste?
V zimnom období sa častejšie vyskytujú chrípky a prechladnutia. Boj s nimi lepšie zvládnete s čajom z čerstvého zázvoru. 2 polievkové lyžice čerstvého nastrúhaného zázvoru zalejte šálkou vriacej vody a nechajte vylúhovať 5 až 8 minút. Prípadne vyskúšajte našu domácu zázvorovú medicínu.


Kajenské korenie

Pod označením kajenské korenie sa myslí prášok zo sušených chilli papričiek, ale nie z každej odrody. Musí ísť o červené chilli, konkrétne o Capsicum Frutescens. Chilli papričky sú plody predovšetkým exotických druhov krovitých paprík, rastúcich v trópoch a subtrópoch Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Južnej a Strednej Ameriky, hlavne Mexika. Hojne sa používajú aj na Balkáne.

Ide o malé svetlejšie papričky s výraznou vôňou. Za svoju pikantnú chuť vďačia látke kapsaicín, ktorá sa dobre rozpúšťa v tuku, takže na zahnanie akútneho pocitu pálenia v ústach najlepšie pomôže pohárik mlieka.

Okrem ďalších látok obsahuje kajenské korenie vitamín C a betakarotén. Podporuje chuť do jedla, v primeraných dávkach pôsobí na žalúdok lepšie ako bežné korenie. Priaznivo vplýva aj na trávenie. Chilli má sladkú a ostrú chuť a považuje sa aj za afrodiziakum.

TIP: Trápite sa s chilli semiačkami? V našom článku zistíte, ako zbaviť čili semiačok.


Kardamóm

V Indii ho volajú „kráľ korenia“. Toto korenie je známe v zelenej aj hnedej forme. Jeho dymová chuť je výborná pri príprave indického jedla tandoori. Pri kúpe dávajte pozor, aby kardamómové struky boli celé, neprasknuté, mierne mastné a limetkovozelené. Nemali by byť bledé. Kardamóm sa hodí do sladkých aj slaných jedál, najmä do karí a k ryži. Ideálne je, ak máte poruke celý kardamóm, pretože jeho chuť aj vôňa sú intenzívnejšie, keď ho rozdrvíte priamo pred použitím. Mletý kardamóm rýchlo stráca svoje vlastnosti, pretože jeho oleje sú veľmi prchavé.

Škorica, kurkuma, zázvor – koreniny, ktoré zohrievajú organizmus
Okoreňte si to perníkovým korením!

Zmes zimných korenín známa pod spoločným názvom „koláčové/perníkové korenie“ príjemne zahrieva organizmus a je vynikajúcim doplnkom nielen do koláčov, ale aj ku koreňovej zelenine, pečenému mäsu a omáčkam.

Čo na takúto zmes potrebujete?

Všetky suroviny zmiešajte a skladujte na tmavom mieste. Pri pečení len jednoducho pridajte do múky 1-2 čajové lyžičky podľa chuti.

Tipy na použitie zimnej zmesi koláčového/perníkového korenia

Varené víno alebo mušt

Zmes korenia nasypte do sitka a nechajte 15 minút počas varenia ponorené vo víne či mušte. Ak nemáte sitko, môžete použiť sterilnú gázu zavinutú do batôžka. Takejto voňavej príchuti sa určite poteší aj vianočný punč.

Tekvicová polievka

Ak túžite po luxusnej zimnej polievke, pridajte do nej našu zmes koláčového korenia. Polievka bude nielen chutná, ale aj liečivá a zahreje vás od hlavy až po päty. Vyskúšajte ju pridať aj do tekvicovo-šošovicovej polievky.

Vianočné perníky

Tohtoročné vianočné perníčky budete mať ešte chutnejšie a voňavejšie, ak do nich namiesto bežného perníkového korenia použijete to naše koláčové. Vymeniť ho tiež môžete v perníkovo-kakaových muffinoch.

Zdroj: motherearthliving.com, domacaliecba.sk, justnahrin.sk, akv.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok