Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Vracanie môže byť symptómom skrytých problémov, preto je vždy dôležité pozrieť sa na všetky symptómy dieťaťa spoločne ako na celok a zamyslieť sa, či dieťa nebolo v kontakte s niekým, kto má podobné príznaky.
Ak dieťa vracia a má súčasne horúčku, je obzvlášť dôležité rýchlo vyhľadať lekársku pomoc. Tieto prejavy môžu totiž naznačovať skrytú infekciu nielen v tráviacom trakte, ale aj dýchacích ciest, močových ciest a vo veľmi závažnom prípade môžu spôsobiť meningitídu, preto je dôležité rýchlo vyhľadať pomoc.
Dlhšie záchvaty vracania častokrát spôsobujú brušné baktériové alebo vírusové infekcie – napríklad rotavirus, a tie vyvolávajú závažnú gastroenteritídu, ktorá býva jedným z hlavných dôvodov hospitalizácie detí v prvom roku života.
Príznaky dehydratácie
Ak malé deti zvracajú alebo majú riedku stolicu, sú ohrozené dehydratáciou, najmä ak to trvá dlhšie ako jeden deň. Dehydratáciu môžete v skorom štádiu odhaliť tak, že dieťa dostatočne nemočí a plienky sú suché, aj keby ste normálne očakávali, že budú mokré. Dehydrovanému dieťaťu pri plači netečú slzy, ústa a jazyk má suché, je apatické, letargické alebo podráždené a pokožku má voľnú, bledú až škvrnitú. Môže stratiť chuť do jedla a mať studené ručičky a nožičky.
Oči a fontanela (mäkké miesto na temene hlavy) môžu byť vpadnuté. Nečakajte však, až uvidíte tieto symptómy, pretože to sú už neskoré a extrémne príznaky dehydratácie.
Ak pozorujete tieto príznaky dehydratácie, je skutočne dôležité rýchlo navštíviť lekára, aby posúdil stav dieťaťa a zahájil liečbu.
Požiadajte lekára urgentne o radu, ak dieťa malo šesť alebo viac plienok s hnačkou za posledných 24 hodín, alebo ak dieťa zvracalo trikrát alebo viackrát za posledných 24 hodín.
Ak dieťa menej reaguje, má horúčku alebo málo močí, nie je vo svojej koži alebo ak zvracanie pokračuje aj na ďalší deň, obráťte sa ihneď na lekára a situáciu nepodceňujte.
Minerály doplní rehydratačný roztok
Ak je vaše dieťa dehydrované, bude potrebovať zvýšený príjem tekutín. Ponúknite mu častejšie dojčenie alebo fľaštičku. Hnačka sa sama o sebe rieši ľahšie, pretože pri nej môžete dieťaťu naďalej podávať tekutiny.
Ak vám to lekár odporučí, môžete si v lekárni kúpiť rehydratačný roztok, ktorý pomôže nahradiť všetky elektrolyty stratené vracaním a hnačkou. Poraďte sa s odborníkom, aby ste mali istotu, že je to pre vaše dieťa správna liečba a pýtajte si rady, ako ho dieťaťu podávať.
Prevencia
Infekcia vyvolávajúca zvracanie a hnačku sa ľahko šíri z jednej osoby na druhú, najmä medzi deťmi. Zaistite preto, aby si každý člen domácnosti umýval často ruky teplou vodou a mydlom.
Udržujte toalety čisté a často perte uteráky najmenej na 60 stupňoch.
Ak dieťa kŕmite fľaškou, dbajte na to, aby fľaška a všetko príslušenstvo boli umyté a riadne sterilizované. Sterilizácia je skutočne jednoduchá – stačí ich vložiť na 10 minút do vriacej vody.
Aby ste zamedzili preneseniu črevnej infekcie z vášho dieťaťa na druhých, umývajte si často ruky, nedeľte sa o uteráky, nedávajte dieťa do kolektívnych zariadení po dobu 48 hodín od uzdravenia a dva týždne po hnačke neberte dieťa do bazéna.
Okamžite vyhľadajte lekára, ak:
- má dieťa hnačku viac ako šesť plienok za 24 hodín,
- zvracalo viac ako trikrát za 24 hodín,
- pri plači nemá slzy,
- je apatické alebo podráždené,
- pokožka je voľná a keď ju stlačíte medzi dvoma prstami, len pomaly sa vracia späť.