Tipy a rady Hrušky – jesenné ovocie, ktoré vám hravo dozrie aj doma

Nezúfajte, hneď za rohom vás čaká ďalšie chutné sezónne ovocie. Hrušky všetkých tvarov a farieb, na sladko či na slano, rozmanité a farebné ako sama jeseň.

Sezónne ovocie plné vitamínov

Obsahujú množstvo vitamínov C, K, B a sú vhodné aj pre dojčiace mamičky a tehotné ženy z dôvodu folátu. Ten zabezpečuje zdravý vývoj nervovej sústavy dieťaťa. Hrušky obsahujú aj vzácny bór, ktorý pomáha udržiavať vápnik v tele, takže vás chráni pred osteoporózou. Okrem toho v nich vaše telo nájde aj vápnik, horčík, draslík, meď a mangán, čo sú antioxidačné látky zabezpečujúce správne fungovanie imunitného systému. A to sa na jeseň hodí.

Hrušky ázijské aj európske. Ako sa líšia?

Prvá hruška bola vysadená v Severnej Amerike v roku 1620 v kolónii Massachusetts Bay.

Existuje niekoľko druhov hrušiek, ale podľa pôvodu sú rozdelené do dvoch základných skupín: ázijské alebo európske. Európske hrušky zvyčajne dozrievajú mimo stromu a ázijské hrušky dozrievajú priamo na strome.

Tie európske paradoxne pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a v Európe sa začali pestovať asi v roku 1000 p. n. l. Ázijské sa v Číne pestovali už v roku 1134 p. n. l.

Po celom svete sa pestuje viac ako 3 000 odrôd hrušiek. Pokiaľ ide o ázijské hrušky, existuje viac ako 100 odrôd – od veľmi veľkých až po veľmi malé. Hnedé až žltozelené, ktoré majú obvykle guľatý tvar, pochádzajú z Japonska a Číny a niekedy sa nazývajú čínske alebo jabloňové hrušky (pre svoj tvar). Ázijské hrušky kvitnú neskôr ako európske, preto sa zvyčajne zbierajú až v priebehu októbra.

Dozrievanie a skladovanie hrušiek

Väčšina hrušiek nedozrieva na strome. Svoju sladkosť a známu chuť získavajú až po dozretí, po zbere. Patria medzi sezónne ovocie, ktoré si bežne kupujeme v obchode hlavne na jeseň. Bývajú však príliš tvrdé a je potrebné ich nechať doma dozrieť.

Pri kúpe vyberajte hrušky tvrdé, nepoškodené, bez modrín a bez porušenia šupky. Väčšina dozrie doma pri izbovej teplote a ich uloženie do chladničky dozrievanie oneskorí. Naopak, zrelé hrušky môžete vrátiť nazad do chladničky, aby vám ešte pár dní vydržali čerstvé.

Existujú 3 efektívne metódy, ktoré môžete doma využiť:

1. Pomalá metóda: vyloženie na kuchynskú linku

Hrušky bez problémov dozrejú len tak na kuchynskej linke, bude im to trvať 4 až 7 dní. Dajte ich do misy a pravidelne ich kontrolujte, aby ste videli, či už zmäkli a oplatí sa do nich pustiť.

2. Rýchlejšia metóda: papierové vrecko

Vložte ich do papierového vrecúška a nechajte dozrieť na linke. Táto metóda skráti dozrievanie na 2 až 4 dni. Prírodné plyny, ktoré hrušky produkujú, sa zachytia vo vrecúšku a pomôžu im rýchlejšie dozrieť. Aby ste sa vyhli ich pokazeniu, skontrolujte ich každý deň. Určite nepoužívajte plastové vrecká, v nich hrušky nemôžu dýchať a mohli by začať hniť.

3. Najrýchlejšia metóda: papierové vrecká a zrelé jablká

Keď k hruškám do vrecúšok vložíte aj ich sesternice jablká, švihnú si so zretím. Zrelé jablká produkujú viac etylénu, vďaka ktorému hrušky dozrejú oveľa rýchlejšie, niekedy aj na druhý deň.

Hrušky – jesenné ovocie, ktoré vám hravo dozrie aj doma
Spracovanie hrušiek

Ktorý druh je najlepší na varenie či pečenie?

Odrody Bosc a Anjou sú najlepšie, lebo dobre držia svoj tvar aj štruktúru. Nemusíte sa obávať použiť aj o niečo mäkšiu odrodu Bartless. Naopak, vyvarujte sa odrody Comice, pretože jej dužina je veľmi šťavnatá a má tendenciu sa rozpadať, čo môže byť veľmi nepríjemné pri pečení – hruškový koláč sa vám nemusí podariť. Náš netradičný hruškový koláč spravíte najlepšie s odrodami Bosc a Anjou. Menšie hrušky, ako sú Seckel alebo Forelle, sú vhodné na varenie, ale keďže sú malé, bude vám ich čistenie trvať dlhšie.

Konzervovanie hrušiek

Aj keď má každé ovocie svoju sezónu, veľakrát si ho chceme užívať a mať poruke celoročne. Vhodným spôsobom na spracovanie hrušiek je konzervovanie. Veď kto by si rád v zime nepripomenul vôňu a chuť sladkého letného či jesenného ovocia? A čo hruškový koláč? Bez zásob zaváraných hrušiek to v zime nepôjde.

Hrušky sú prirodzene sladké ovocie vhodné na sekundárne spracovanie. Konzervovanie hrušiek môže prebiehať bez pridania ďalšieho cukru. Na zaváranie hrušiek vám stačí štipka soli, ktorá z nich vytiahne ich prirodzenú sladkosť. Soľ zároveň slúži ako konzervant, takže sa nemusíte obávať, že sa vám takéto spracovanie hrušiek nepodarí. Nezabudnite však pred konzervovaním hrušiek dôkladne sterilizovať všetky fľaše aj vrchnáky.

Hruškový kompót patrí medzi najchutnejšie druhy kompótov. Musí sa ale pripraviť z kvalitných odrôd a dodržať správny postup.

Na hruškový kompót sú vhodné odrody s pravidelným tvarom a s jemnou, ale tuhou aromatickou dužinou. Vhodná je napríklad Wiliamsova alebo Clappova odroda. To však neznamená, že nemôžete použiť aj iné odrody, ktoré spĺňajú uvedené podmienky.

Plody používané do kompótu by mali byť takmer zrelé, ale musia byť ešte tuhé. Nikdy nepoužívajte prezreté hrušky.

Najskôr hrušky olúpte, rozpoľte a vyberte jadrovník. Povyberajte aj vlákna, ktoré sa nachádzajú v okolí jadrovníka medzi stopkou a kalichom. Odkrojte aj menší kúsok pri stopke a kalichu. Takto upravené polovičky hrušiek ponorte do studenej vody, do ktorej ste pridali približne 5 gramov kyseliny citrónovej na 1 liter vody. Vďaka tomuto roztoku hrušky nezískajú nepeknú hnedú farbu.

Ak sú hrušky takmer zrelé, nemusia sa predvárať. V tomto prípade ich ihneď po vytiahnutí z nálevu uložte do pohárikov.

Ak je dužina hrušiek tvrdšia, treba ich mierne predvariť, čím jemne zmeníte ich konzistenciu. Hrušky blanšírujte, kým nie je dužina dostatočne mäkká. Dávajte si pozor, aby ste ich nerozvarili. Treba počítať s tým, že zavárané hrušky ešte počas sterilizácie zmäknú.

Hrušky ukladajte do sterilizovaných pohárikov prekrojenou stranou nadol. Uzavreté poháriky sterilizujte pri teplote 90 °C približne 20 minút. Zavárané hrušky sú výborné ako ovocný kompót k hlavnému jedlu. Jesennou špecialitou je hruškový koláč na viacero spôsobov.

Na sladko aj na slano

Nie každé ovocie si viete predstaviť v koláči a zároveň aj na jednom tanieri s mäsom. Hrušky sú však veľmi vďačnou surovinou a môžete z nich pripraviť celodenné menu. Či už je to známy hruškový tarte tatin na raňajky, šalát s hruškou a kozím syrom na obed či hrášková bruschetta s kozím syrom a hruškou na večeru.

Vedeli ste?

  • Najdrahšie hrušky na svete sú v tvare Budhu, každá stojí 9 dolárov. Vyzerajú ako malé sošky Budhu, dokonca kopírujú aj detaily jeho tváre.
  • Najťažšia hruška vážila 2,5 kg a bola vypestovaná v Japonsku, v prefektúre Okayama.
  • Čína je lídrom v produkcii hrušiek.
  • V 17. storočí dostali hrušky prezývku „maslové ovocie“ z dôvodu jemnej maslovej štruktúry.
  • Hrušky pošírované vo víne sú veľmi obľúbeným dezertom. Vyskúšali ste však niekedy domáce hruškové maslo? Je možné, že prepíše rebríček obľúbenosti dezertov.
  • Listy hrušiek sa používali na prípravu cigariet predtým, ako sa stal populárnym tabak.
  • V Odysei nazval Homér hrušky „darom od bohov“. My nazývame darom od bohov burger s modrým syrom a hruškou

Zdroj: chelanfresh.com, harvesttotable.com, konzervovanie.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok