Tipy a rady Elektrický, plynový či kontaktný gril? Vyberte si najlepšieho „parťáka“ na záhradnú párty

Potrebujete taký, ktorý vyhovuje vášmu životnému štýlu, ale aj rozpočtu, a zároveň si potrebujete odpovedať na pár otázok: Chcete mať jedlo na grile hotové ultra rýchlo? Chcete, aby si jedlo zachovalo chute a bolo šťavnaté? Máte na mieste, kde plánujete grilovať, elektrinu? Máte na grilovanie dostatok priestoru?

Hneď ako si odpoviete na tieto jednoduché otázky, bude sa vám ľahšie rozhodovať, či potrebujete  elektrický, plynový či kontaktný. Zvážte si plusy a mínusy každého z nich, vyberte si ten správny a hor sa grilovať.

Elektrický

Výhodou elektrických grilov je ich praktickosť, môžete ich používať kdekoľvek, kde je elektrická zásuvka. Úprimne vám však povieme, že pri elektrickom grile vám bude chýbať ozajstná vôňa grilovačky. Výhodou však je, že elektrické grily sa dokážu rýchlo zohriať, nepotrebujete žiadne iné palivo, stačí len spomínaná elektrická zásuvka. Najviac však strácate na autentickej chuti. Nevýhodou je tiež obmedzená maximálna teplota, na tomto grile nedosiahnete takú teplotu ako na plynovom grile či grile na uhlie. Elektrický je však najvhodnejší v bytových podmienkach, susedskú grilovačku si s ním môžete urobiť aj na balkóne. Vhodné je na ňom pripravovať jednoduchšie jedlá z hydiny či grilovanú zeleninu a ovocie. Čo tak vyskúšať grilované kura na havajský spôsob alebo grilované broskyne so zmrzlinou?

Bezpečnostné rady:

  • Elektrický gril položte na rovný a stabilný povrch.
  • Nepoužívajte ho v exteriéri, keď prší.
  • Dajte pozor, aby sa elektrický kábel nedotýkal horúceho grilu.
  • V prípade požiaru nikdy nepoužívajte na hasenie vodu.

Elektrický, plynový či kontaktný gril? Vyberte si najlepšieho „parťáka“ na záhradnú párty
Kontaktný

Najobľúbenejší z elektrických grilov je kontaktný. Je vhodný na grilovanie z oboch strán naraz, čo si môžete otestovať pri grilovaní tofu so šalátom aj pri príprave panini či napríklad originálnych talianskych caprese toastov. Môžete si vybrať medzi malým (20 × 15 cm) a väčším modelom (40 × 30 cm). Výhodou je, že sú veľmi skladné a nezaberajú takmer žiadne miesto. Sú vybavené termostatom a ich cena je výhodná, od 30 eur vyššie.

Plynový

Plynový gril je už iná káva. Tento druh patrí k profesionálnemu vybaveniu každého grilmajstra a poradí vám ho nejeden šéfkuchár. Výhodou je jeho kvalita, využitie, ale aj rýchla príprava jedla. Podobne ako elektrický nám neponúka vôňu praskajúceho dreva, ale má iné výhody. Nemusíte sa trápiť so spomínaným drevom, zháňať brikety či drevené uhlie, ba dokonca nepotrebujete ani elektrickú zásuvku. Postačí vám propán-butánová nádoba s plynom. Len pozor, tento model už naozaj nie je vhodný na malý balkón či na domáce použitie.

Na plynový gril si musíte pripraviť väčšiu hotovosť, ale náklady sa vám určite vrátia. Už len samotné palivo je lacnejšie ako drevo či brikety. Ovládanie je nenáročné a zvládne ho každý. Čo si však treba preštudovať pred kúpou plynového grilu?

Aké má horáky. Dnes sú trendom kovové profily, ktoré rovnomerne rozvádzajú teplo a zabezpečujú tak rovnomerné grilovanie. Poznáme ich pod názvom flavorizéry. Okrem antikorových profilov sú v ponuke aj lávové grily využívajúce teplo žeravých lávových kameňov. Nevýhodu však je, že kamene treba často meniť a pri grilovaní nepríjemne páchnu, keď na ne nakvapká hoci aj tá najlepšia marináda na grilovačku. Pri kúpe plynového grilu si skontrolujte, či má grilovacie rošty, ktoré zachytávajú odkvapkávajúci tuk.

Dôležité je tiež zvážiť veľkosť grilu. Pri menších modeloch je výhodou skladnosť i kompaktnosť a, samozrejme, aj cena. Väčšie modely sú drahšie, ale poskytujú veľa výhod a viac priestoru aj funkcií – reguláciu teploty, bočný varič, nádobu na odkvapkávanie tuku, odkladacie priestory, pracovnú dosku, teplomer a pod.

Výkon plynového grilu je úmerný jeho veľkosti. Ten do 5 kW je určený na menšie rodinné grilovačky a s grilom do 10 kw už pohostíte aj viac osôb. Čo sa týka materiálu, ide väčšinou o kombináciu kovu, smaltu a zliatiny, prípadne antikora. Materiál je dôležitý v prípade, že máte gril vystavený vplyvom počasia a, samozrejme, určuje aj váhu grilu, ktorá sa v závislosti od materiálu pohybuje od 20 do 80 kg.

Novinkou sú RBS grily (Radiant burner system) vybavené keramickými horákmi umiestnenými po bokoch, vďaka ktorým sa teplo rovnomerne rozloží po celej grilovacej ploche.

Na drevené uhlie

Ozajstní grilovací fanúšikovia vám povedia, že iný gril ako na drevené uhlie ani nie je gril. Čiastočne s nimi súhlasíme, pretože pri tomto grilovaní si užijete nezameniteľnú vôňu a chuť, akú v sebe skrývajú napríklad grilované rebierka. Nevýhodou je, že drevené brikety nemáte denne poruke ako elektrinu či plyn a je potrebné si ich jednoducho pred grilovaním kúpiť. Drevené uhlie si tiež vyžaduje čas, takže expresná grilovačka sa v tomto prípade nekoná. Hlad si pri tomto grile naplánujte až 30 minút po zapálení. Ďalšou nevýhodou je balenie – rozhorúčené drevené uhlíky len tak rýchlo nevypnete ako elektrinu či plyn. Vyzerá to na veľa nevýhod, ale na jednu veľkú výhodu – voňavé jedlá s chuťou prírody. Veď si len predstavte vôňu čerstvého pstruha na grile so špenátom.

Zdroj: thespruceeats.com, elektrickygril.sk, topbyvanie.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok