Tipy a rady Domáca zmrzlina hotová za pár minút? Poďme na to!

Všetkým nám je však jasné, že hovoríme o zmrzline domácej, tej, ktorá má najmenej pridaných látok a konzervantov a o ktorej presne vieme, čo obsahuje.

Domáca zmrzlina verzus značková

Naše chuťové bunky sú v dnešnej dobe nastavené tak, že nám chutia veci prehnane slané a sladké a s obmedzovaním týchto dochucovadiel máme veľakrát problém. Musíme však brať ohľad aj na naše zdravie a uvedomiť si, že pri výrobe domácej zmrzliny použijeme oveľa menšie množstvo prídavných látok, ako je obsiahnuté v bežne dostupnej zmrzline. „Značkové“ zmrzliny nám chutia oveľa viac, sme na ich chute jednoducho zvyknutí, a čo je pre nás v danom momente najdôležitejšie, sú dostupné ihneď.

Ako sa vyrába zmrzlina vo veľkom

Ručne vyrábané zmrzliny boli pred príchodom chladničiek priam luxusom. Nádoby, v ktorých sa zmrzlina pripravovala, museli byť poriadne vychladené a naplnené ľadom a až potom sa do nich vkladali jednotlivé suroviny. Zmrzlina sa vo veľkom začala vyrábať až v 20. rokoch 20. storočia, keď mraziarenské boxy rozvinuli masovú výrobu tejto pochúťky. Základom každej domácej zmrzliny boli v minulosti kvalitné mlieko a smotana – dnes sú už takéto ingrediencie v zmrzline vzácnosťou. V zmrzline dnes nájdete skôr rastlinné tuky, sušené mlieko, guarovú gumu, rôzne aromatické látky, farbivá a stabilizátory.

Sorbet alebo klasickú smotanovú?

Obľubujete viac smotanovú zmrzlinu alebo ovocný sorbet? Sorbet sa vyrába vymiešaním ľadu s cukrom alebo s medom a drveným ovocím. Dospelí si ho môžu ešte vylepšiť vínom či iným alkoholom. Aby bol sorbet sorbetom, mal by obsahovať minimálne 25 % ovocia. Názov sorbet pochádza z arabského slova šarba, čo v preklade znamená osviežujúci nápoj. Prvé sorbety vyrábali Arabi zmiešaním snehu z Etny so šťavou z lokálnych citrónov. A čo je teda zmrzlina? Mrazená pochúťka vyrobená zo smotany, mlieka, cukruvajíčok, dochutená vanilkou, kakaom alebo rôznym ovocím. Vyrobiť si krémovú melónovú zmrzlinu zvládnete ľahko aj doma.

Domáca zmrzlina hotová za pár minút? Poďme na to!
Čím sladiť?

Okrem bežného a známeho cukru môžete na sladenie domácej zmrzliny použiť aj med alebo javorový či datľový sirup, brezový cukor alebo cukor z kokosových kvetov. Pomer cukru v recepte musíte prispôsobiť svojim chuťovým bunkám. V prípade sladenia však platí jedno pravidlo – čím menej, tým lepšie. Myslite na to, že už samotné ovocie je sladké, a ak vás má domáca zmrzlina osviežiť, nemala by vám zalepiť myseľ. Ak sa chcete dozvedieť o alternatívnych sladidlách viac, prečítajte si naše tipy, ako sladiť zdravšie.

Hodíme sa k sebe? Najlepšie kombinácie na domácu zmrzlinu

Medzi najobľúbenejšie chuťové kombinácie isto patria ovocné chute s jogurtovými. Vyskúšali ste už všetky tieto kombinácie?

Vedeli ste?

Kokosový olej, kokosové mlieko, múka či voda majú všestranné využitie. Pomáhajú s chudnutím, sú liečivé a skvelo chutia. Využite všetky ich benefity a prečítajte si o prospešných účinkoch kokosu.

TIPY:

Leto a zmrzlina sú ako dokonalý pár. Vyskúšajte domácu zmrzlinu so slivkami a po inej už ani nesiahnete.

Majú vaše deti rady zmrzlinu? Neodporúčame ju podávať deťom do 1 roka.

Pošteklí chuťové poháriky a v horúcich mesiacoch perfektne ochladí. Hoci dnes je pre nás zmrzlina samozrejmosťou na každom rohu, jej súčasná podoba sa vyvíjala skutočne dlho. Tak schválne, koľkokrát vyplazíte jazyk, kým zjete kopček zmrzliny?

Vytlačiť stránku
Zdielať článok