Zdravý životní styl Zdravie Kedy môžu deti jesť zmrzlinu? Do roka iba kornútok

Zmrzlina je zmrznutá pochúťka vyrobená väčšinou z mlieka, smotany a cukru. Pridávajú sa aj príchute a ďalšie zložky ako sú orechy, čokoláda alebo ovocie. Dávať ale zmrzlinu deťom je medzi rodičmi diskutabilná téma.

Kedy dať deťom prvýkrát zmrzlinu?

Zmrzlina je mliečny výrobok. Do 1 roka sa deťom neodporúča dávať plnotučné mlieko. Zmrzlina je takmer vždy vyrobená zo smotany a plnotučného mlieka. Oboje je pasterizované, aby sa odstránili baktérie, ale u dieťaťa sa môže vyvinúť citlivosť na mlieko alebo iné prísady.

U zmrzlín tiež hrozí nebezpečenstvo salmonelózy – infekčného hnačkového ochorenie. Kontaminácia baktérií salmonely hrozí práve u mliečnych výrobkov, z ktorých je zmrzlina vyrobená. Preto u tejto pochúťky dobre vyberajte, kde ju kúpite. Najbezpečnejšie je zaobstarať deťom nanuk z obchodu. U týchto výrobkov je kontrolované zloženie, v prípade pouličných predajcov zmrzlín – kopčeková a točená zmrzlina – nikdy neviete, ako boli tieto zmrzliny vyrobené.

"Zmrzlina sa obvykle vyrába z mlieka, smotany, ovocia. Tieto rýchlo sa kaziace látky sú výrobným procesom upravené a proces rozkladu je zastavený sušením, chemickým pôsobením a mrazením, ktoré rozklad pozastaví do doby, než zmrzlinu rozpustíme v ústach. V črevách potom nastáva hnilobný proces. Toxické odpady sú vylučované v obličkách a pečeni a pri väčšom zaťažení aj sliznicami, napr. nosa, čo môže mať vplyv na tzv. letné nádchy. V zmrzline naše telo môže dostať peknú porciu nežiaducich látok a z výživového hľadiska ide o bezcennú, telo zaťažujúce potravinu." píše MUDr. Judita Hofhanzlová.

Deťom okolo 1 roku môžete raz za čas dopriať aspoň kornútok od zmrzliny. Starším deťom – všeobecne sa odporúča okolo veku 3 rokov – môžete dať ochutnať priamo zmrzlinu. Všetko závisí samozrejme na vašom zvážení.


Viete, koľkokrát vyplazíte jazyk, kým zjete kopček zmrzliny? 

Prvá zmrzlina pre dieťa

Prvú zmrzlinu kupujte v overenom obchode. Nesprávnym skladovaním môžu vznikať v zmrzline baktérie, ktoré potom spôsobujú zažívacie ťažkosti a infekciu.

- Prečítajte si zloženie zmrzliny. Niektoré ingrediencie môžu spôsobovať alergické reakcie. Jedná sa hlavne o orechy, arašidy, jahody, citrusy a farbivá. Zo začiatku radšej vyberajte klasické príchute ako vanilková alebo čokoládová.

- Nechajte dieťa prvýkrát ochutnať zmrzlinu len po naozaj malých kúskoch. Príliš veľa zmrzliny nie je príjemný pocit ani pre dospelých – určite to poznáte, že keď si dáte do úst veľa zmrzliny naraz, „zamrzne“ vám snáď aj mozog.

- Pripravte sa na to, že s prvým ochutnaním zmrzliny príde aj veľký neporiadok a vaša ratolesť bude od lepivej pochúťky zašpinená od hlavy až k päte.

Tipy na zmrzlinu pre deti

Keď chcete dávať deťom zmrzlinu, vhodnejšie sú pre ne ovocné drene či ľadové drte.

Ovocné drene

Urobíte z akéhokoľvek ovocia, ktoré rozmixujete, osladíte napríklad medom a pridáte vodu, aby ste dosiahli vhodnú konzistenciu. Potom zmes zamrazte, až bude zmrazená, opäť ju vyberte a premixujte a takto to zopakujte aspoň trikrát. Dreň bude jemnejšia.

Zmrzlina z limonády

Výborným základom je klasická citronáda, ktorú nalejete do formičiek na zmrzlinu a môžete do nej pridať ľubovoľné ovocie pre zaujímavejšie chuť. Potom stačí len zamraziť a osviežujúca pochúťka je na svete.

Kedy môžu deti jesť zmrzlinu? Do roka iba kornútok

Mrazený jogurt

Mrazené jogurty sú v poslednej dobe veľmi obľúbené. Vy si túto zmrzlinu môžete zachvíľu vyrobiť doma. Stačí vám obyčajný biely jogurt, ideálne s vyšším obsahom tuku, do ktorého pridáte rozmixované ovocie a pre sladkú chuť med. Pre lepšiu konzistenciu opäť platí pravidlo trikrát zmraziť a premixovať.

Recept na domácu zmrzlinu

Skúste si vyrobiť zmrzlinu priamo doma, nech máte kontrolu nad ingredienciami. Táto zmrzlina neobsahuje mliečne výrobky, chráni jemný detský tráviaci systém a osladená je len ovocím.

Suroviny:
- 1 olúpané avokádo
- 1 banán 
- 1 PL kokosového oleja 
- 1 dl kokosového mlieka
- voliteľné – ovocie podľa chuti (jahody, maliny, mango, broskyne...) 

Postup:
Vezmite všetky prísady a rozmixujte ich v mixéri. Zmes potom zmrazte asi na hodinu, vyberte z mrazničky a dobre premiešajte a potom umiestnite späť do mrazničky. Pokračujte v tomto procese, kým nedosiahnete želanú konzistenciu.

 Zdroj: momjunction.com, beingtheparent.com, newkidscenter.com, naseinfo.cz, evabalusova.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok