Tipy a rady Koľkokrát vyplazíte jazyk, kým zjete kopček zmrzliny?

Viete si predstaviť letné prechádzky bez poriadnej dávky zmrzliny? Než sa do nej pustíte, prezradíme vám, ako vznikla a komu za túto dobrotu treba ďakovať.

Ochutený sneh
Prvé zmienky o zmrzline pochádzajú zo starej Číny, Indie a starovekého Ríma. Cisári posielali do hôr otrokov pre prvý sneh, ktorý si po ochutení vychutnávali. Číňania zase za zmrzlinu považovali jemnú mliečnu ryžovú zmes, ktorá tuhla zabalená do snehu. Zmrzlinový boom prišiel v 19. storočí, kedy výrobca párkov Thomas Wall prerazil na trh s balenou zmrzlinou. Až Američanka Nancy Johsonová sa však pričinila o vznik ľadového dezertu, ktorý sa najviac ponášal na dnešnú podobu zmrzliny. Vymyslela zariadenie na prípravu studeného krému, ktorý si nechala patentovať.

Z misky do kornútka
Ak ste si mysleli, že výroba kornútka bola cielená a plánovaná, mýlite sa. Ako to už býva zvykom, aj ten vznikol čistou náhodou. Keď istému zmrzlinárovi došli misky, ochotný cukrár odvedľa zroloval tortové oplátky, nechal ich vychladnúť a jedinečným vynálezom sa zapísal nielen do histórie, ale zarobil aj balík peňazí.

Najviac chutí Severanom
Prvenstvo v konzumácii zmrzliny držia Američania, obyvatelia Nového Zélandu a Austrálčania. V Európe chutí najviac Švédom a Dánom a napríklad Turci zmrzline príliš neholdujú. Taliani sú majstri výroby, predaja, ale i konzumácie tejto ľadovej pochúťky. Pravá talianska zmrzlina je v porovnaní s balkánskou hutnejšia, obsahuje menej tuku a cukru.

Dáte si chobotničkovú alebo cesnakovú?
Medzi najobľúbenejšie príchute patrí neodmysliteľne vanilka, čokoláda, lieskový orech, karamel a jahoda. Ak máte klasiky dosť a radi experimentujete, vyskúšať môžete príchute, s ktorými prišli Japonci. Dáte si chobotnicovú, ustricovú či dokonca zmrzlinu s príchuťou konského mäsa? Ničím neobvyklým nie je ani cesnaková, pivová, chrenová či dokonca zmrzlina, ktorá chutí ako vaša obľúbená pizza. Ak cestujete do Londýna, ochutnajte zmrzlinu, ktorá sa vyrába z materského mlieka, v neďalekej Viedni vás možno ohúri tá, ktorá chuťou pripomína rezeň a ohorky cigariet. Trúfnete si?

Vedeli ste, že ...?

  • Najvýnosnejším dňom pre predajcov zmrzliny je nedeľa
  • USA produkuje najviac zmrzliny na svete
  • Na skonzumovanie jedného kopčeka zmrzliny stačí jazyk vyplaziť 50-krát
  • Odborníci používajú na ochutnávanie zmrzliny lyžičky zo zlata, aby zaistili že nebudú cítiť žiadnu pachuť
  • Až 70 % žien vzdá svoju diétu práve kvôli tejto ľadovej pochúťke
  • Medzinárodný deň zmrzliny je 4. februára

Zdroj: icecreamhistory.net, femme.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok